Akropole v Athénách
Řecko

24 míst co vidět v Řecku

Kláštery Meteora

Meteora

Meteora, neboli „visící ve vzduchu“ je shluk klášterů pravoslavné církve vystavěný na pískovcových skalách středního Řecka. Toto místo vám zaručeně vyrazí dech a není na škodu si sem udělat klidně delší 2denní výlet od moře.

Celkem na pitoreskních často takřka kolmých slepencových skalách najdete 6 klášterů otevřených pro veřejnost. Při pohledu z dálky kláštery často působí jako podivná orlí hnízda ve zdánlivě zcela nepřístupném terénu. Oblast klášterů svaté Meteory je zapsána na seznamu UNESCO a řecká vláda dokonce vydala samostatný zákon na ochranu kulturního dědictví tohoto konkrétního místa.

Osmý div světa Meteora

Oblast monastýrů je často označována jako osmý div světa a rozhodně po právu. Z rozlehlé roviny regionu Thessálie se náhle vynořují mimořádně fotogenické pískovcové skály, které doslova trčí z krajiny až do výšky stovek metrů s prakticky kolmými stěnami. Na jejich vrcholcích jsou pak doslova přilepené pravoslavné kláštery a dodnes není zcela jasné, jak je mniši v minulosti vystavěli.

Je pravdou, že většina klášterů stojí na skalách, na které je alespoň z jedné strany přístup ze strany zvedajícího se pohoří, nicméně i tak museli mniši při stavbě klášterů překonávat mnohasetmetrová převýšení do skoro kolmých svahů.

Není přesně známo, kdy byl vybudován první klášter, proto se za nejstarší považuje Megalon Meteoro ("Velký vznášející se ve vzduchu" - odtud pochází pojmenování v množném čísle "Meteora") s dochovanou historií a jasný datem vzniku v roce 1356, když jej založil mnich Ahtanisus z mnišského státu Athos na Chalkidiki.

V průběhu 14. až 16. století zde vyrostlo celkem 24 klášterů, do dnešních dob se dochovalo pouze 6, ze zbylých jsou patrné ruiny nebo jen malé části staveb.

Výstavba klášterů byla nesmírně náročná a jediným nástrojem, kterým si mniši pomáhali, byla kladka. Veškerý materiál se vynášel po žebřících v nůších. S rozvojem turismu byly během 20. století ke klášterům postavena silnice vinoucí se průsmyky a horami, od parkovišť pak k některým klášterům vedou můstky nebo oplocené cestičky.

Kde a na jak dlouho se ubytovat?

Pro návštěvu oblasti Meteora si vyhraďte celý jeden den a pokud vás zajímá historie detailněji nebo rádi chodíte po horských stezkách, zůstaňte klidně 3 noci.

Hlavním centrem u Meteory je město Kalambaka (někdy psané jako Kalampaka nebo Kalabaka, v řečtině pak "Καλαμπάκα") ležící asi 1,5 km jižně, případně bližší, ale výrazně menší vesnice Kastraki. V Kalambace najdete naprosto kompletní zázemí od desítek taveren, restaurací, obchodů se suvenýry, ale nakoupit tu můžete například i v běžném supermarketu Lidl.

V Kalambace najdete přes 200 ubytování od soukromých apartmánů a studií s cenami od 800 Kč za plně vybavený pokoj po luxusnější hotely s cenami mezi 1 200 až 3 500 Kč za noc pro 2. Z levnějších apartmánů do 1 000 Kč bychom doporučili krásné moderní Toti Boutique Rooms.

Z klasických hotelů bychom vybrali čistý moderní Hotel Galaxy ** pár metrů od nádraží a zároveň centra Kalambaky, Pyrgos Adrachti ***, jeden z nejlépe hodnocených hotelů s dobrými cenami a skvělou polohou ve vesnici Kastraki u začátku turistické trasy směr Meteora nebo Hotel Doupiani House *** s bezkonkurenčními výhledy.

Jak se dostat do Kalambaky

Město leží v regionu Thesálie ve středním Řecku. Nejbližší je letiště v Soluni (258 km), ale snadno se sem dostanete také z Athén (355 km). Vždy bude nejjednodušší cesta půjčeným autem, protože jedině tak se budete moct zastavit na všech místech s krásnými vyhlídkami a navíc udělat libovolnou zastávku po cestě z vašeho letoviska nebo letiště k Meteoře.

Soluň – Kalambaka

Vlaky jezdí 3x denně s přestupem na nádraží Palaeofarsalos. Celková doba jízdy se liší podle času přestupu, nejrychlejší je večerní vlak s délkou jízdy 3:07, nejpomalejší polední s délkou přes 4 hodiny. Jednosměrná jízdenka vychází cca na 35 EUR a koupit online ji lze na oficiálním webu řeckých drah tickets.trainose.gr.

Autobusy jezdí 4x denně (v sobotu jen 3x) a je nutné přestupovat ve městě Trikala. Z Trikaly do Kalambaky pak jezdí autobusy cca jednou za hodinu, v létě i častěji. Jednosměrná jízdenka ze Soluně až do Kalampaky vyjde cca na 20 EUR, zpáteční se prodává se slevou za 33 EUR. Informace a možnost online koupě na webu ktel-trikala.gr.

Athény – Kalambaka

Nejpřehlednější je cesta vlakem. Jednou denně jezdí přímý spoj bez přestupu; ráno z Athén, večer zpět z Kalambaky. Doba jízdy je přes 4 hodiny, což je paradoxně asi o 20 minut než u dalších dvou spojů, u kterých je nutný přestup ve městě Palaeofarsalos, po cestě mají totiž méně zastávek.

Jednosměrná jízdenka stojí 35 EUR, zpáteční cca 56 EUR. Jízdní řád a možnost online koupě jízdenky, kterou zejména v letní sezoně doporučujeme, najdete na webu tickets.trainose.gr.

Autobusem se z Athén dostanete pouze s přestupem ve městě Trikala. Informace a možnost online koupě na webu ktel-trikala.gr. Autobusy z Athén do Trikaly jezdí 5x denně, z Trikaly do Kalambaky pak každou hodinu. Jízdenku můžete koupit rovnou na celou trasu, jednosměrná vyjde na 29 EUR, zpáteční na 49 EUR. Cestovat však budete výrazně déle než vlakem - zhruba 6 hodin celkem i s přestupem.

Olympská riviéra – Kalambaka

Nejbližší letoviska k Meteoře najdete a Olympské riviéře. Mnoho cestovek nabízí organizované fakultativní výlety, cestu ale můžete podniknout i na vlastní pěst vlakem. Ten zastavuje například v letoviscích Leptokarya či Platamonas a vždy vás čeká přestup na nádraží Palaeofarsalos. Celkem cesta zabere cca 2,5 hodiny a zpáteční jízdenky vyjde na cca 28 EUR.

Jak z Kalambaky ke klášterům?

Všechny kláštery se nacházejí ve vzdálenosti zhruba 2 až 4 km od centra Kalambaky a ke všem vás čeká velké a strmé převýšení. Možností, jak se ke klášterům Meteora dostat, je hned několik.

1. Autobusem – z centra Kalambaky přes vesnici Kastraki jezdí 3x denně autobus "MHD", který postupně zastaví u všech 6 veřejnosti přístupných klášterů. Z Kalmbaky odjíždí většinou kolem 9:00, 12:30 a 14:30, zpět od kláštera sv. Trojice, kde je konečná, pak cca o hodinu později. Jízdní řád najdete na webu ktel-trikala.gr a jízdenka stojí 1,60 EUR. Nevýhodou je nemožnost navštívit všechny kláštery naráz nebo jen velmi obtížně.

2. Tour s místní cestovkou – nejpohodlnější varianta. V centru Kalambaky působí mnoho cestovek, není třeba nic rezervovat dopředu, stačí si na místě vybrat agenturu a vyrazit na cca 5hodinový okruh mikrobusem, během kterého se zastavíte ve všech klášterech. Ceny se pohybují mezi 20 EUR a 25 EUR.

3. Pěšky – z Kalambaky vedou značené pěší dlážděné cesty ke všem klášterům. Počítejte s velmi prudkým převýšením, oblíbená kombinace je však vyjet autobusem nahoru a pak sejít pěšky dolů. Nejvzdálenější klášter Velká Meteora se nachází 3,5 km od centra Kalambaky. Podívejte se na turistickou mapu oblasti.

4. Taxíkem – vyrazit samozřejmě můžete i soukromě taxíkem, kterých je v Kalambace velké množství. Budete-li chtít objet všechny kláštery, počítejte s cenou okolo 35 EUR.

Seznam klášterů – vstupné a otevírací doba

Jaké kláštery Meteora lze navštívit? Kdy jsou otevřené a kolik stojí vstupenky? A na co se vlastně - kromě dechberoucích výhledů, které se naskytnou doslova odevšud - těšit uvnitř klášterů? Sepsali jsme stručný seznam přístupných klášterů v této oblasti.

Do všech klášterů se platí vstupné zvlášť u vchodu (nelze rezervovat online) a činí 3 EUR (děti do 12 let mají vstup zdarma).

Dále je do všech klášterů povolen vstup pouze ve slušném oblečení, tzn. vždy dlouhé kalhoty a zahalená ramena.

  • Velká Meteora (Megalo Meteoro) – nejstarší klášter z roku 1354 je zároveň největší. Nadchnou zejména bohaté fresky v centrálním kostele a malé Muzeum Meteory se zajímavými artefakty. Klášter leží ve výšce 613 metrů a od parkoviště k němu vede 115 schodů.
    • otevírací doba (1.4. – 31.10.): 9:30–15:00, úterý zavřeno
    • otevírací doba (zima): 9:30–14:00, úterý, středa, čtvrtek zavřeno
  • Varlaam – druhý nejstarší klášter je zasvěcen všem svatým a pochází z roku 1350 otcem Varlaamem, kompletně přebudován byl však roku 1518. Uvnitř zaujme zdobná malba na stěnách i stropu v kapli Catholicon, která se řadí k nejkrásnějším ze všech klášterů. Ke vstupu vede 195 schodů od parkoviště.
    • otevírací doba (1.4. – 31.10.): 9:00–16:00, pátek zavřeno
    • otevírací doba (zima): 9:30–15:00, úterý, a pátek zavřeno
  • Roussanou – druhý nejmenší klášter byl vybudován nejspíš ke konci 14. století, ale hlavní kostel mniši postavili až roku 1545. Interiér zaujme především krásnou klášterní zahrádkou. I když je Roussanou 2. nejmenší a nejméně zajímavý, otevře se od něj jeden z nejkrásnějších výhledů, kdy jsou v jednom jediném směru vidět hned 3 kláštery. Do Roussanou nevedou schody, ale jen asi 200 metrů dlouhá příkrá dlážděná cesta od silnice.
    • otevírací doba (1.4. – 31.10.): 9:00–16:00, středa zavřeno
    • otevírací doba (zima): 9:30–14:00, středa zavřeno
  • Klášter sv. Štěpána (Agios Stefanos) – jediný ženský klášter v Meteoře pochází nejspíš z konce 14. století a za návštěvu rozhodně stojí jeho hlavní kaple, která se pyšní těmi nejkrásnějšími freskami ze všech klášterů. Agios Stefanos je jediný klášter viditelný z Kalambaky, protože je nejníže položený a nejsnáze dostupný: s parkovištěm je spojen pouze krátkým mostkem.
    • otevírací doba (1.4. – 31.10.): 9:00–13:30 a 15:30–17:30, pondělí zavřeno
    • otevírací doba (zima): 9:30–13:00 a 15:00–17:00, pondělí zavřeno
  • Klášter sv. Trojice (Agia Triada) – vystaven byl mezi lety 1438 až 1476 a patří mezi nejméně navštěvované a nejhůře dostupné. Od silnice vás čeká nejprve asi 400 metrů po dlážděné cestě a pak ještě 140 nepravidelných schodů. Zaujme tradičně bohatě zdobený hlavní kostel, který však patří k ze všech klášterů k nejmenším.
    • otevírací doba (1.4. – 31.10.): 9:00–17:00, čtvrtek zavřeno
    • otevírací doba (zima): 10:00–15:00, středa a čtvrtek zavřeno
  • Klášter sv. Mikuláše (Agios Nikolaos Anapasfas) – nejmenší klášter se tyčí nad vesnicí Kastraki a zároveň krčí pod mohutnými skalními masivy. Právě mimořádné výhledy na okolní krajinu sem přitahují nejvíce lidí. Interiéry zaujmou zejména nástěnnými malbami, ale kvůli velikosti je projdete během pár minut. Klášter pochází pravděpodobně z konce 15. století, ale stojí na zbytcích kostelů ze 13. století. Od silnice musíte vystoupat přes 130 schodů.
    • otevírací doba (1.4. – 31.10.): 9:00–17:00, otevřeno každý den
    • otevírací doba (zima): 9:00–16:00, otevřeno každý den

Pěšky ke klášteru Ypapantis

Dál na sever od hlavní oblasti Meteory narazíte na dnes již nepoužívaný, ale stále velmi zachovalý malý klášter Ypapantis doslova vtěsnaný do skalní stěny. Na rozdíl od ostatních tak není umístěn na vrcholu skalních sloupů. Ke klášteru Ypapantis se dostanete pouze pěšky po značené cestě z vesnice Kastraki (3,6 km jedním směrem) nebo od parkoviště u klášteru Velká Meteora (1,5 km jedním směrem).

Ypapantis je zavřený pro veřejnost, ale vidět z turistické cesty je krásně.

Chystáš se do Řecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 21. 07. 2022

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.