Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Albánie cestovat bez omezení.

Od 1.7. lze cestovat do Albánie bez omezení obousměrně, ruší se i test při návratu do ČR, potažmo EU. Plánované uvolnění cest bylo prozatím odloženo. Při návratu do ČR je tak nutné předložit negativní test ne starší než 3 dny, případně podstoupit 14-denní karanténu.

Treking

Nejlepší turistickou infrastrukturu naleznete pravděpodobně v Albánských Alpách na severu země a v pohoří mezi Beratem a Përmeti na jihu. Pohoří naleznete po celé Albánii.

Do hor se můžete vydat samostatně, např. v Albánských Alpách najdete i dobré turistické značení vytvořené českými dobrovolníky. Je třeba upozornit, že v některých oblastech je špatné pokrytí signálem a krajina často jen velmi řídce osídlená, takže při případných komplikacích nemusí být jednoduché dovolat se pomoci.

Koupání

Nejhezčí pláže naleznete na Albánské riviéře mezi sedlem Llogara a Sarandë. Ke koupání lze využít také Ohridské nebo Prespánské jezero, případně určitá místa u Skadarského jezera.

Pozorování zvířat

Pobřežní mokřady Karavastaja, Kune-Vaini a Velipoja nabízí skvělé příležitosti pro pozorování vodního ptactva.

Adrenalinové sporty

Albánie nabízí také množství různých adrenalinových sportů. Najdete zde paragliding (např. u národního parku Llogara) nebo rafting (např. na řece Osumi, lze zařídit z Beratu) či canyoning (taktéž na řece Osumi).

Potápění

Možnosti potápění naleznete zejména u Sarandë.

Kajak

Kajak si můžete půjčit například u poloostrova Karabas, kde díky němu můžete prozkoumat některou z mnoha mořských jeskyní nebo navštívit jinak špatně dostupné pláže.

Termální prameny

Albánské termální prameny byly v kurzu už v římských dobách, ve 20. století u některých z nich vyrostly lázně (např. Park Nosi v Llixhat e Elbasanit nebo lázně u měst Peshkopie, lázně nedaleko Fushë-Kruja a Leskoviku). Na mnoha místech albánských hor najdete i koupele zdarma pod širým nebem (jedno z těchto koupališť je v Benjë nedaleko Përmeti).

Další aktivity

Albánie dále nabízí i jízdy na koni, jízdy na horských kolech, lyžování a řadu dalších aktivit.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 dny
Navrhni úpravu