Albánie
Albánie

Zásuvky a internet v Albánii

Elektřina a zásuvky

Elektrické zásuvky v Albánii jsou totožné se zásuvkami v kontinentální Evropě. Vyskytuje se sice i starší typ, kde jsou dírky o něco blíže k sobě, s těmi se ale v hotelech setkáte zřídka, případně budou mít pravděpodobně k dispozici redukci na půjčení.

Elektrická energie má teoreticky 220 V, v praxi je to často o mnoho méně, pokud tedy cestujete se zařízením, které by mohlo být poškozeno nízkým napětím, měli byste si obstarat adaptér.

Zásuvky a zástrčky se v Albánii používají zejména typu F (tzv. typ Schuko) a typu C. Zásuvka typu F vypadá shodně jako zásuvky v ČR, jen má místo zemnícího kolíku dvojici uzemňovacích pásků nahoře a dole. S tím si však většina moderních zástrček (například pro počítače či rychlovarné konvice) bez problému poradí, jelikož kromě otvoru na zemnící kolík má po stranách i výřezy právě pro zemnící pásky. Ostatně i v ČR se již často setkáte právě s "Schuko" zásuvkami.

Zásuvky typu C nemají zemnění (nahrazuje ho dvoufázová ochrana), bez potíží do nich zapojíte většinu spotřebičů.

  • Zásuvky: F a C
  • Napětí: 220 V
  • Frekvence: 50 Hz
  • Adaptér: není potřeba

Internet a datové SIM

Albánie není členem v EU, takže zde nemůžete používat mobilní data bez roamingového příplatku. Na obou mezinárodních letištích a v každém větším městě mají však prodejny mobilní operátoři, kteří přímo nabízejí turistické datové SIM karty. Například mobilní operátor ONE nabízí SIM kartu s 15 GB dat  za 1500 ALL.

Wifi je běžná snad ve všech restauracích a kavárnách, kterých je po Albánii opravdu velké množství, a to i v těch menších městech. Standardem je samozřejmě v hotelech nebo třeba v obchodních centrech.

Volání

Pro volání nebo posílání SMS zpráv platí stejná pravidla jako u používání dat. Albánie není v EU, takže nelze volat domů podle vašeho domácího tarifu, ale jen s roamingovými příplatky. Výše zmíněná turistická SIM karta pro data za 1 500 ALL však obsahuje i volání do zahraničí.

Chystáš se do Albánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 28. 07. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 5 měs

Pár zajímavých odkazů k roamingu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Re..._Agreement tj. koupíte SIMku třeba v Albánii a můžete ji používat bez dodatečných nákladů i v okolních zemích.

https://neighbourhood-enlargemen...2-12-06_en = ceny za roaming mezi západobalkánskými zeměmi a EU budou brzy sníženy.

Appka operátora ONE: https://play.google.com/store/ap...p;hl=en_US Vodafone Albania má na appce geolock.

Operátoři:

One Albania https://www.one.al/en/eshop/list..._UNLIMITED

Vodafone Albania https://www.vodafone.al/en/paket...a/paketat/