Albánie
Albánie

Počasí v Albánii a kdy sem jet

Počasí v Albánii

V Albánii panuje středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými deštivými zimami v nížinách. Ve vyšších nadmořských výškách ve vnitrozemí bývají teploty nižší a v zimě často sněží.

Obecně platí, že v Albánii je tepleji než v Česku, a to v létě i v zimě. Výjimkou jsou horské pasáže, kdy zejména v zimě panují tuhé podmínky, byť sněhu zde bývá méně než v Alpách a zima je zde kratší.

Vnitrozemí okolo měst Tirana, Shkodër či Elbasan bývá zhruba o 3 stupně teplejší než pobřežní oblasti, kde klima zmírňuje Jadran.

V horských oblastech je důležité být vždy připraven na náhlé změny počasí. I během léta se může zcela jasná obloha změnit na prudkou bouřku během 15 minut.

Albánie během roku

Počasí v lednu

Lednové počasí je v Albánii nejchladnější z celého roku. I tak vás ale zastihne s příjemnými teplotami okolo 11 °C při pobřeží a v Tiraně, které vybízejí ke krátkým víkendovkám a návštěvám měst. Počítat však musíte s relativně častým deštěm, obvykle ve formě přeháněk, které cca od 800 metrů výšky přecházejí v pravidelné sněžení.

Hory jsou v lednu často zcela odříznuté od světa pod nánosy sněhu, zejména Prokletije a severní část země. Teploty v horských oblastech se běžně pohybují od -3 do 5 °C.

Počasí v únoru

Únor patří stále mezi chladné zimní měsíce s vysokým podílem srážek. Déšť sice nebývá vydatný, ale prší často a zatažená obloha může vydržet i několik dní.

Teploty v nížinách rostou na 11 až 13 °C, zatímco v horách pořád často sněží a teploty se pohybují okolo 0 s maximy do 4 °C.

Počasí v březnu

Jaro přichází do Albánie jen pomalu. I březen patří mezi vlhké měsíce s častými přeháňkami. Teploty u pobřeží a v nížinách kolem Tirany či Skadarského jezera se dostávají na příjemných 15 °C, ale v horách se stále drží hodně sněhu a teploty se pohybují mezi -1 až 7 °C. Tuhé mrazy hluboko pod -8 °C však ani v březnu v nejvyšších partiích hor nebývají výjimkou.

Počasí v dubnu

Celý nížinatý západ Albánie začíná rozkvétat a sytě se zelenat. Přeháňky ustupují: i když prší zhruba každý druhý den, déšť je slabší a kratší než v zimních měsících.

Nížiny a pobřeží se oteplují na hezkých 19 °C a v horách pod tíhou teplot stabilně se pohybujících mezi 0 a 10 °C začíná konečně ve větší míře tát sníh. Na konci měsíce už zbyde jen v nejvyšších partiích hor nad 1 800 m n. m.

Počasí v květnu

V květnu už je v kostech cítit léto. Průměrné teploty v nížinaté západní a severní části Albánie stoupají na 24 °C a ke konci měsíce už často překročí i letních 25 °C. Prší sice často, ale většinou jen velmi krátce odpoledne či navečer. Většinu dne panuje polojasná nebo slunečná obloha.

V horách už odtává sníh i z vyšších partií a běžné teploty zde stoupají na 17 °C.

Ačkoliv některé cestovky pořádají zájezdy k moři již v květnu, teplota voda v moři zatím nepřesahuje 19 °C. Pro slunění na poloprázdných plážích a výlety za památkami bude však květen naprosto ideální.

Počasí v červnu

Červen je už typicky letní měsíc v celé Albánii: jak u moře, tak v horách. Teploty v nížinách běžně stoupají nad 28 °C, deště výrazně ubývá a objevuje se jen při ne příliš častých rychlých bouřkách.

I vzduch v horách se otepluje na příjemných 20 °C a i díky krásně zelené krajině po jaře je červen ideální pro horské túry.

Teplota vody v moři se během června šplhá až ke 22 °C.

Počasí v červenci

V červenci stoupají teploty na maximální hodnoty. Průměr v nížinách a u moře se pohybuje okolo 31 °C, ale výjimečné vůbec nejsou parna s teplotami nad 38 °C. 

Vedro kolem 30 °C umí být i v horách, byť tam se průměr pohybuje spíš okolo 24 °C.

Během července se s deštěm setkáte jen minimálně a když už, většinou jen večer nebo v noci.

Voda v moři se prohřívá na 24 °C.

Počasí v srpnu

V srpnu je velmi podobné počasí jako v červenci. Vzduch se ohřívá na průměrných 31 °C, ale výjimkou nejsou extrémy přes 38 °C za neustálého spalujícího slunce, které jen občas večer překryjí mraky s rychlou letní bouřkou.

Během srpna je v Albánii nejteplejší moře, které se prohřeje až na 26 °C.

Počasí v září

Albánie v září stále zažívá léto v plném proudu. Užijete si teplot mezi 27 až 33 °C, v horách se zchladíte na průměrných 19 až 22 °C.

Zářijové počasí je klidné bez větších výkyvů a deště je stále poměrně málo. Nejvíce srážek spadne při relativně častých večerních a nočních bouřkách.

Dovolená u moře je v září ideální, protože moře chladne pomalu a teplota vody je stále přes 24 °C.

Počasí v říjnu

Říjen přináší do Albánie ochlazení a větší množství srážek, i když se většinou jedná jen o kratší přeháňky. Teploty v nížinách a u moře se dostávají do přijatelnější hodnot kolem 22 °C a tento měsíc je tak ideální pro městskou turistiku a výlety po památkách.

Cestovat se dá i do hor, v říjnu tu sněží zatím jen výjimečně, ale je třeba počítat s teplotami klesajícími i pod 14 °C a večer klidně i k 5 °C.

Otužilejší cestovatelé si stále můžou užít dovolenou u moře na liduprázdných plážích a s vodou o průměrné teplotě 22 °C.

Počasí v listopadu

Listopad je obecně nejdeštivější měsíc v Albánii, a to jak v nížinách, tak v horských oblastech. Prší často, ne nijak silně, ale může se stát, že bude pršet klidně celý den v kuse. Pro výletování po městech však ale toto počasí vadit nebude.

Teploty stoupají 17 °C, v horách jen na průměrných 8 °C. Ke konci měsíce v nejvyšších partiích hor nad 2 000 metrů už běžně sněží.

Počasí v prosinci

I prosinec patří mezi vlhké měsíce, ale statisticky prší o trochu méně než v listopadu. V průměru očekávejte srážky každý druhý den s teplotami mezi 7 a 14 °C.

Do hor zima přichází naplno, teploty klesají na úrovně od plus 5 °C do minus 3 °C a běžně místo deště padá sníh. Nejzapadlejší horské vesnice jsou těžko přístupné, často zůstávají i několik dní odříznuté od světa.

Tabulka teplot během roku

Albánie - nížiny a pobřeží - Teplejší počasí v západní části země

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
11 °C
únor
přeháňky
12 °C
březen
přeháňky
15 °C
duben
přeháňky
19 °C
květen
polojasno
24 °C
červen
jasno
28 °C
červenec
jasno
32 °C
srpen
jasno
32 °C
září
jasno
27 °C
říjen
polojasno
22 °C
listopad
přeháňky
17 °C
prosinec
přeháňky
13 °C

Albánie - hory - Chladnější počasí v horských oblastech

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
sníh
-1 °C
únor
sníh
3 °C
březen
přeháňky
9 °C
duben
přeháňky
12 °C
květen
polojasno
20 °C
červen
polojasno
25 °C
červenec
polojasno
27 °C
srpen
polojasno
27 °C
září
polojasno
24 °C
říjen
přeháňky
17 °C
listopad
přeháňky
7 °C
prosinec
sníh
2 °C

Teplota moře v Albánii -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
15 °C
únor
prázdné
15 °C
březen
prázdné
15 °C
duben
prázdné
16 °C
květen
prázdné
19 °C
červen
prázdné
22 °C
červenec
prázdné
24 °C
srpen
prázdné
26 °C
září
prázdné
25 °C
říjen
prázdné
22 °C
listopad
prázdné
20 °C
prosinec
prázdné
17 °C

Kdy jet do Albánie

Pro prohlížení měst, hradů a dalších pamětihodností je nejvhodnějším obdobím jaro nebo podzim, v létě mohou teploty zejména ve vnitrozemí dosahovat až 40 °C.

Léto je ale ideální pro turistiku v horách a snesitelně bude také na pobřeží, kde v létě panují teploty 27–32 °C, je ale nutné počítat s větším množstvím lidí.

Míříte-li za plážovou dovolenou, i pro tu je nejlepší období léta, tj. od poloviny června do poloviny září, kdy nejméně prší a moře je nejvíce prohřáté na teploty mezi 23 a 26 °C.

Protože v Albánii nejsou žádná lyžařská střediska a v nížinách během zimy často prší, nejméně vhodným časem pro toulky po Albánii je období listopadu až února. Na druhou stranu právě tehdy seženete nejlevnější letenky a míříte-li jen do měst, pak ani zima není nic proti ničemu.

Chystáš se do Albánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 30. 09. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.