Průvodce státem
Albánie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Albánii

Aktuální kurz 1 Kč = 4.78 Lek

Albánský lek

Místní měnou je albánský lek (ALL). Setkat se můžete s mincí o hodnotě1, 5, 10, 20, 50 a 100 lekë a bankovkami v hodnotách 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 lekë.

Měna před více než dvaceti lety revalvovala a Albánci občas používají staré počty, takže na tržištích a v malých obchodech mimo větší města se lze setkat s cenami ve „starých“ lecích.

Albánský lek

Směnárny a platba kartou 

Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. 

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. Některé bankomaty operují pouze s určitými platebními kartami, informace o tom, které platební karty bankomat akceptuje, je většinou uvedena u bankomatu. Některé banky mají výběr zpoplatněn, u některých lze vybrat bez zvláštního poplatku, např. Union Bank.

Placení kartou je akceptováno omezeně, většinou je možné na benzínkách, v lepších ubytovacích zařízeních a větších obchodech. 

Kolik co stojí 

Obecně jsou v Albánii ceny nižší než v České republice, a to včetně alkoholu. Benzín pořídíte za podobné ceny jako v České republice. 

  • Láhev vody 1,5 l – 50 ALL
  • Pivo v restauraci – od 100 ALL
  • Cigarety – od 200 ALL
  • Jídlo v restauraci – od 300 ALL
  • Autobus Tirana – Sarandë – 1.300 ALL
  • Benzín 1 l – 170 ALL
  • Ubytování v dvoulůžkovém pokoji – od 2.000 ALL
  • Vstupné do hradů – 200 ALL 

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není vyžadováno kromě lepších restaurací, kde může být připočteno k ceně, bývá ale vřele vítáno. Smlouvání není v Albánii běžné.

Jak ušetřit

Albánie je levná země, ušetřit se dá klasicky cestováním místní dopravou, ubytováním v hostelech a stravováním mimo turistické restaurace. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v levných hostelech, stravuje se v rychlých občerstveních a chodí pěšky nebo se přepravuje místní dopravou. Vejít se lze v takovém případě i do 350 Kč na osobu/den i s dopravou

Zlatá střední cesta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v tříhvězdičkovém hotelu, oběd a večeři v klasických restauracích a dopravu půjčeným autem. V takovém případě zaplatíte asi 1.000 Kč na osobu/den. 

Luxusní varianta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v pětihvězdičkovém hotelu, obědy a večeře v lepších restauracích, bary a půjčení dražšího auta. Denní rozpočet tak vychází minimálně na 3.500 Kč na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Znovuobjevená Shqipëria

Albánie (albánsky Shqipëria) leží v jihozápadní části Balkánského poloostrova na pobřeží Jaderského a Jónského moře. Sousedí s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a na jihu s Řeckem. 

Ačkoli se Albánie stále zcela nezbavila pověsti turisticky nebezpečné oblasti, v reálu jde o velice zajímavou zemi nabízející nádherné hory, pláže, pozoruhodná archeologická naleziště a v rámci Evropy specifickou kulturu. Turistické zázemí v zemi stále roste a k většině turisticky zajímavých cílů již vedou nové asfaltové silnice.

Průvodce pro tebe napsal smittinka
Víza
Na občanku
Do Albánie můžeš na pas i občanku po dobu 90 dní zdarma.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Léto ideální ke koupání, jaro až podzim k toulkám v horách.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 5x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu