Albánie
Albánie

Peníze a ceny v Albánii

Albánský lek

Místní měnou je albánský lek (ALL). Setkat se můžete s mincí o hodnotě 1, 5, 10, 20, 50 a 100 lekë a bankovkami v hodnotách 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 lekë.

Měna před více než dvaceti lety revalvovala a Albánci občas používají staré počty, takže na tržištích a v malých obchodech mimo větší města se lze setkat s cenami ve „starých“ lecích.

Směnárny a platba kartou 

Ideálně Eura lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Obecně je směnáren v Albánii opravdu velké množství, a to i zcela mimo turistická centra.

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. I bankomatů je po ve větších městech vždy mnoho, takže s výběrem peněz nebudete mít problém. Některé banky mají výběr zpoplatněn, a to poměrně výraznými částkami 600 až 800 ALL,  u některých lze vybrat však vybírat bez zvláštního poplatku, např. Union Bank.

Placení kartou je akceptováno omezeně, většinou je možné na benzínkách, v lepších ubytovacích zařízeních a větších obchodech. Automatické rozhodně není přijímání karet v hotelech, často i hezké moderní menší hotely karty neberou.

Platba v Eurech

Zejména ubytování často používají jako svoji hlavní měnu Euro, kterým je výrazně výhodnější platit, pokud daný hotel nepřijímá karty. Po přepočtu na albánské lekë zaplatíte vždy více než v Eurech.

Eura také běžně přijímají taxikáři, takže není nezbytně nutné si měnit nebo vybírat albánské lekë přímo na letišti.

Kolik co stojí 

Obecně jsou v Albánii ceny nižší než v České republice, a to včetně alkoholu. I benzín pořídíte zhruba o 5 Kč levněji než v České republice. 

  • Láhev vody 1,5 l – 50 ALL
  • Pivo v restauraci – od 100 ALL
  • Cigarety – od 200 ALL
  • Jídlo v restauraci – od 500 ALL
  • Jídlo v místním fast-foodu  – od 300 ALL
  • Benzín 1 l – 200 ALL
  • Ubytování v dvoulůžkovém pokoji – od 5 000 ALL
  • Vstupné do hradů a památek – cca 500 ALL
  • Půjčení lehátka se slunečníkem na pláži – od 600 ALL

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není vyžadováno kromě lepších restaurací, kde může být připočteno k ceně, bývá ale vřele vítáno. Smlouvání není v Albánii běžné s výjimkou cest taxíkem mimo velká města, kde naopak smlouváním můžete srazit cenu až o polovinu.

Jak ušetřit

Albánie je levná země, ušetřit se dá klasicky cestováním místní dopravou, ubytováním v hostelech a stravováním mimo turistické restaurace. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v levných hostelech, stravuje se v rychlých občerstveních a chodí pěšky nebo se přepravuje místní dopravou. Vejít se lze v takovém případě i do 750 Kč na osobu/den i s dopravou

Zlatá střední cesta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v tříhvězdičkovém hotelu, oběd a večeři v klasických restauracích a dopravu půjčeným autem. V takovém případě zaplatíte asi 1 500 Kč na osobu/den. 

Luxusní varianta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v pětihvězdičkovém hotelu, obědy a večeře v lepších restauracích, bary a půjčení dražšího auta. Denní rozpočet tak vychází minimálně na 4 500 Kč na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Chystáš se do Albánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 19. 03. 2024

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.