Albánský lek

Místní měnou je albánský lek (ALL). Setkat se můžete s mincí o hodnotě1, 5, 10, 20, 50 a 100 lekë a bankovkami v hodnotách 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 lekë.

Měna před více než dvaceti lety revalvovala a Albánci občas používají staré počty, takže na tržištích a v malých obchodech mimo větší města se lze setkat s cenami ve „starých“ lecích.

Směnárny a platba kartou 

Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. 

Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. Některé bankomaty operují pouze s určitými platebními kartami, informace o tom, které platební karty bankomat akceptuje, je většinou uvedena u bankomatu. Některé banky mají výběr zpoplatněn, u některých lze vybrat bez zvláštního poplatku, např. Union Bank.

Placení kartou je akceptováno omezeně, většinou je možné na benzínkách, v lepších ubytovacích zařízeních a větších obchodech. 

Kolik co stojí 

Obecně jsou v Albánii ceny nižší než v České republice, a to včetně alkoholu. Benzín pořídíte za podobné ceny jako v České republice. 

  • Láhev vody 1,5 l – 50 ALL
  • Pivo v restauraci – od 100 ALL
  • Cigarety – od 200 ALL
  • Jídlo v restauraci – od 300 ALL
  • Autobus Tirana – Sarandë – 1.300 ALL
  • Benzín 1 l – 170 ALL
  • Ubytování v dvoulůžkovém pokoji – od 2.000 ALL
  • Vstupné do hradů – 200 ALL 

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není vyžadováno kromě lepších restaurací, kde může být připočteno k ceně, bývá ale vřele vítáno. Smlouvání není v Albánii běžné.

Jak ušetřit

Albánie je levná země, ušetřit se dá klasicky cestováním místní dopravou, ubytováním v hostelech a stravováním mimo turistické restaurace. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v levných hostelech, stravuje se v rychlých občerstveních a chodí pěšky nebo se přepravuje místní dopravou. Vejít se lze v takovém případě i do 350 Kč na osobu/den i s dopravou

Zlatá střední cesta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v tříhvězdičkovém hotelu, oběd a večeři v klasických restauracích a dopravu půjčeným autem. V takovém případě zaplatíte asi 1.000 Kč na osobu/den. 

Luxusní varianta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v pětihvězdičkovém hotelu, obědy a večeře v lepších restauracích, bary a půjčení dražšího auta. Denní rozpočet tak vychází minimálně na 3.500 Kč na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den,

měl bych tu dotaz, zda nevíte o nějaké směnárně v ČR, co nabízí ALL?

Děkuji,

Jan

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu