Zdraví

Pro pobyt v Albánii nepotřebujete žádné očkování, doklad o očkování je potřeba pouze pokud přijíždíte ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice.

Albánská voda z kohoutků nedosahuje evropských standardů, jistější je tedy pít vodu balenou.

V Albánii byste se měli rovněž vyhnout pití nepasterizovaného mléka, protože se mezi albánským skotem vyskytuje tuberkulóza a brucelióza. V kavárnách a restauracích i obchodech ale narazíte téměř vždy na UHT mléko, problémy by mohly nastat pouze tehdy, nabídne-li vám mléko někdo na venkově.

Kriminalita 

Albánie je pro turisty bezpečnou zemí, násilné zločiny se v Albánii většinou dějí v podsvětí organizovaného zločinu nebo v souvislosti s krevní mstou a běžný turista se s nimi tedy do kontaktu nedostane.

Co se týče krádeží a přepadení, vystačíte si s dodržováním základních bezpečnostních zásad – nenechávejte své věci ležet bez dozoru a v nejchudších oblastech zejména na periferiích měst nedávejte na odiv své fotoaparáty a další drahé věci.

Riziko katastrof

Jižní Balkán se nachází na hranici mezi euroasijskou a africkou tektonickou deskou, takže oblast je seismicky aktivní. Poslední velké zemětřesení zasáhlo Albánii roku 1979. Základní pravidla, jak se chovat v průběhu zemětřesení, a bližší informace o zemětřesení naleznete např. na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, případně si můžete stáhnout stručný výčet základních pravidel od p. Jana Zedníka z GFÚ ve formátu PDF na následujícím internetovém odkazu: http://www.ig.cas.cz/userdata/files/popular/Codelat.pdf.

Internet a elektřina

Elektrické zásuvky v Albánii jsou totožné se zásuvkami v kontinentální Evropě. Vyskytuje se sice i starší typ, kde jsou dírky o něco blíže k sobě, s těmi se ale v hotelech setkáte zřídka, případně budou mít pravděpodobně k dispozici redukci na půjčení.

Elektrická energie má teoreticky 220 V, v praxi je to často o mnoho méně, pokud tedy cestujete se zařízením, které by mohlo být poškozeno nízkým napětím, měli byste si obstarat adaptér.

Ve větších městech naleznete wifi ve většině ubytovacích zařízení i v některých restauracích. K dispozici bývají také internetové kavárny.

Důležité kontakty

  • Policie – 129
  • Hasiči – 128
  • Záchranka – 127

Velvyslanectví se nachází v Tiraně na adrese Rruga Skënderbej 10. Telefon: +355/4/2234004, 2232117, 2258796. Nouzová linka: +355/68/4090111.

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Ivo
Ivo

2019 bylo v Albanii velke zemetreseni, nikoliv tedy 1979.

Odpovědět
před 11 měs
Vojta Adami @ytadami

Super pruvodce, dekuji!:)

Jen mozna chybi info o urovni zdravotni pece a nutnosti sjednani cestovniho pojisteni, bezplatna mezi CR a Alb chybi))

😌🙏🏻✨

před 11 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Díky, doplníme :)

Přidat odpověď
před 11 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu