Zdraví

Pro pobyt v Albánii nepotřebujete žádné očkování, doklad o očkování je potřeba pouze pokud přijíždíte ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice.

Albánská voda z kohoutků nedosahuje evropských standardů, jistější je tedy pít vodu balenou.

V Albánii byste se měli rovněž vyhnout pití nepasterizovaného mléka, protože se mezi albánským skotem vyskytuje tuberkulóza a brucelióza. V kavárnách a restauracích i obchodech ale narazíte téměř vždy na UHT mléko, problémy by mohly nastat pouze tehdy, nabídne-li vám mléko někdo na venkově.

Kriminalita 

Albánie je pro turisty bezpečnou zemí, násilné zločiny se v Albánii většinou dějí v podsvětí organizovaného zločinu nebo v souvislosti s krevní mstou a běžný turista se s nimi tedy do kontaktu nedostane.

Co se týče krádeží a přepadení, vystačíte si s dodržováním základních bezpečnostních zásad – nenechávejte své věci ležet bez dozoru a v nejchudších oblastech zejména na periferiích měst nedávejte na odiv své fotoaparáty a další drahé věci.

Riziko katastrof

Jižní Balkán se nachází na hranici mezi euroasijskou a africkou tektonickou deskou, takže oblast je seismicky aktivní. Poslední velké zemětřesení zasáhlo Albánii roku 1979. Základní pravidla, jak se chovat v průběhu zemětřesení, a bližší informace o zemětřesení naleznete např. na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, případně si můžete stáhnout stručný výčet základních pravidel od p. Jana Zedníka z GFÚ ve formátu PDF na následujícím internetovém odkazu: http://www.ig.cas.cz/userdata/files/popular/Codelat.pdf.

Internet a elektřina

Elektrické zásuvky v Albánii jsou totožné se zásuvkami v kontinentální Evropě. Vyskytuje se sice i starší typ, kde jsou dírky o něco blíže k sobě, s těmi se ale v hotelech setkáte zřídka, případně budou mít pravděpodobně k dispozici redukci na půjčení.

Elektrická energie má teoreticky 220 V, v praxi je to často o mnoho méně, pokud tedy cestujete se zařízením, které by mohlo být poškozeno nízkým napětím, měli byste si obstarat adaptér.

Ve větších městech naleznete wifi ve většině ubytovacích zařízení i v některých restauracích. K dispozici bývají také internetové kavárny.

Důležité kontakty

  • Policie – 129
  • Hasiči – 128
  • Záchranka – 127

Velvyslanectví se nachází v Tiraně na adrese Rruga Skënderbej 10. Telefon: +355/4/2234004, 2232117, 2258796. Nouzová linka: +355/68/4090111.

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele JRevil
JRevil

O "bezpečnosti" v Albánii bych docela pochyboval. Jen do roku 2015 v ní bylo zavražděno, či mělo jiné problémy 16 českých turistů. Viz albánský článek "Prokletí českých turistů v Albánii":

https://translate.google.com/tra...n-shqipri/

před 10 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 811 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2021-08-02T12:47:57+02:00)

Sorry, ale ty jsi asi padlý na hlavu, když napíšeš takový nesmysl. Přečetl sis vůbec ten článek? Ten naopak vyznívá spíše pozitivně. Ty případy 3 plus 2 zabitých jsou všeobecně známé a díky článku víme, že žádný podobný případ se tam nestal. Nechápu, jak s tím můžeš srovnávat ty nehody, které si turisti způsobili sami (smrt po nezvládnutí řízení nebo pouhé uklouznutí se zraněním a odvoz vrtulníkem) nebo se jednalo o rizikovou aktivitu (rafting). Loupež, po které skončili (asi 4 lidi najednou) v nemocnici není hezká, ale když je to jediný případ za min. 20 let, tak to je v pohodě. Zranění střelnou zbraní v baru asi nebyl záměr (a máme u nás známý i horší podobný případ - Ďuričko, Kočka, Paroubek). U nalezeného mrtvého 78letého nepíšou, že by ho někdo zabil. Započítávat ale do obětí i okradené při koupání v jezeře a zdůvodňovat tím, že Albánie je nebezpečná, ukazuje na ztrátu kontaktu s realitou. Víš, kolik turistů bylo okradeno v Praze nebo třeba ve Španělsku? Až se to dočteš, budeš varovat před jejich nebezpečností?

před 10 měs
Avatar uživatele JRevil
JRevil

Přestože se bezpečnostní situace v posledních letech zlepšila, doporučujeme opatrnost zejména při cestování v horských oblastech na severu země podél hranice s Kosovem a Černou Horou.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encykl...other.html

před 10 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Jasně že je vhodná určitá opatrnost (kvůli možné kriminalitě) v pohraničních horách těchto zemí, třeba oproti pohraničí Švýcarska a Itálie nebo Norska a Švédska. Pochybuju ale, že je to podložené opakovanými případy podobnými těm zabitým Čechům. Rozhodně je vyšší pravděpodobnost přepadení ve většině světových velkoměst (dnes už i západoevropských v některých částech), pokud se někdo ocitne v nesprávný čas na nesprávném místě.

Je dobré být informovaný o rizicích, ale ne to zas přehánět s obavami. Něco takového se dá dočíst o téměř každé zemi. Dobré jsou třeba tyto stránky: https://www.gov.uk/foreign-trave...d-security

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele Ivo
Ivo

2019 bylo v Albanii velke zemetreseni, nikoliv tedy 1979.

Odpovědět
před rokem
Vojta Adami @ytadami

Super pruvodce, dekuji!:)

Jen mozna chybi info o urovni zdravotni pece a nutnosti sjednani cestovniho pojisteni, bezplatna mezi CR a Alb chybi))

😌🙏🏻✨

před rokem
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Díky, doplníme :)

Avatar uživatele
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu