Albánie
Albánie

Bezpečnost v Albánii

Kriminalita 

Ačkoliv má Albánie pohnutou pověst i kvůli několika zločinům, které se v minulosti přihodili českým turistům, ve skutečnosti je Albánie pro cestovatele bezpečnou zemí. Násilné zločiny se v Albánii většinou dějí v podsvětí organizovaného zločinu nebo v souvislosti s krevní mstou a běžný turista se s nimi tedy do kontaktu nedostane.

Jinak řečeno, kriminalita v Albánii je na srovnatelné úrovni jako ve všech balkánských zemích. Podle statistik v rámci Evropy poměrně vysoká, avšak nezaměřená na turisty.

Co se týče krádeží a přepadení, vystačíte si s dodržováním základních bezpečnostních zásad – nenechávejte své věci ležet bez dozoru a v nejchudších oblastech zejména na periferiích měst nedávejte na odiv své fotoaparáty a další drahé věci. Nicméně ani v tomto směru nepatří Albánie mezi vyhlášené ráje kapesních zlodějů. Například cestování veřejnou dopravou je bezpečné jako všude jinde v Evropě.

Nebezpečí na silnicích

Asi největší riziko pro turisty hrozní na albánských silnici. I když se spolu se zlepšující se infrastrukturou situace mírně lepší, Albánie patří co do nehodovosti mezi nejhorší země v Evropě. Rovněž vůle dodržovat předpisy je velmi slabá, stejně jako respekt k dopravní policii.

Při řízení v Albánii od ostatních řidičů očekávejte vždy všechno. Čekejte, že auto, které jede z vedlejší, vám nedá přednost. Čekejte, že auto bez směrovky náhle zabočí. Čekejte, že vás ostatní budou předjíždět na těch nejméně pravděpodobných místech. Zkrátka na albánských silnicích je nutné být mnohem obezřetnější než jinde v Evropě.

Toulaví a pastevečtí psi v Albánii

Albánie je balkánskou zemí se vším všudy a patří k ní tedy i toulaví psi. Obecně od nich však příliš nebezpečí nehrozí. Na lidi jsou zvyklí a v naprosté většině případů vás budou ignorovat. Pokud náhodou na vás některý ze psů bude štěkat, obvykle se stačí napřáhnout nějakým předmětem, ideálně třeba lahví, a pes uteče.

Na toulavé psy narazíte všude včetně Tirany. Oproti třeba Rumunsku nebo Jižní Americe jich zde je však přeci jen o něco méně.

Větší problém mohou představovat pastevečtí psi, kterých se zejména v horách spolu se stády ovcí či krav vyskytuje opravdu hodně. Pastevečtí psi se lidí nebojí, naopak lidi považují za hrozbu pro své stádo, a tak jej před vámi budou bránit. Ideální je se zcela stádům s ovcemi vyhýbat, případně počkat, až se posune mimo vaší stezku. Pokud to není možné, je vhodné navázat kontakt s bačou a stádem projít s ním nebo v jeho blízkosti.

Zdraví

Pro pobyt v Albánii nepotřebujete žádné očkování, doklad o očkování je potřeba pouze pokud přijíždíte ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice.

Albánská voda z kohoutků nedosahuje evropských standardů, jistější je tedy pít vodu balenou.

V Albánii byste se měli rovněž vyhnout pití nepasterizovaného mléka, protože se mezi albánským skotem vyskytuje tuberkulóza a brucelióza. V kavárnách a restauracích i obchodech ale narazíte téměř vždy na UHT mléko, problémy by mohly nastat pouze tehdy, nabídne-li vám mléko někdo na venkově.

Riziko katastrof

Jižní Balkán se nachází na hranici mezi euroasijskou a africkou tektonickou deskou, takže oblast je seismicky aktivní. Poslední velké zemětřesení zasáhlo Albánii roku 1979. Základní pravidla, jak se chovat v průběhu zemětřesení, a bližší informace o zemětřesení naleznete např. na stránkách Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, případně si můžete stáhnout stručný výčet základních pravidel od p. Jana Zedníka z GFÚ ve formátu PDF na následujícím internetovém odkazu: http://www.ig.cas.cz/userdata/files/popular/Codelat.pdf.

Důležité kontakty

  • Policie – 129
  • Hasiči – 128
  • Záchranka – 127

Velvyslanectví se nachází v Tiraně na adrese Rruga Skënderbej 10. Telefon: +355/4/2234004, 2232117, 2258796. Nouzová linka: +355/68/4090111.

Chystáš se do Albánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 28. 07. 2022
Navrhni úpravu

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele JRevil
JRevil
před 2 lety

O "bezpečnosti" v Albánii bych docela pochyboval. Jen do roku 2015 v ní bylo zavražděno, či mělo jiné problémy 16 českých turistů. Viz albánský článek "Prokletí českých turistů v Albánii":

https://translate.google.com/tra...n-shqipri/

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 2 lety

Sorry, ale ty jsi asi padlý na hlavu, když napíšeš takový nesmysl. Přečetl sis vůbec ten článek? Ten naopak vyznívá spíše pozitivně. Ty případy 3 plus 2 zabitých jsou všeobecně známé a díky článku víme, že žádný podobný případ se tam nestal. Nechápu, jak s tím můžeš srovnávat ty nehody, které si turisti způsobili sami (smrt po nezvládnutí řízení nebo pouhé uklouznutí se zraněním a odvoz vrtulníkem) nebo se jednalo o rizikovou aktivitu (rafting). Loupež, po které skončili (asi 4 lidi najednou) v nemocnici není hezká, ale když je to jediný případ za min. 20 let, tak to je v pohodě. Zranění střelnou zbraní v baru asi nebyl záměr (a máme u nás známý i horší podobný případ - Ďuričko, Kočka, Paroubek). U nalezeného mrtvého 78letého nepíšou, že by ho někdo zabil. Započítávat ale do obětí i okradené při koupání v jezeře a zdůvodňovat tím, že Albánie je nebezpečná, ukazuje na ztrátu kontaktu s realitou. Víš, kolik turistů bylo okradeno v Praze nebo třeba ve Španělsku? Až se to dočteš, budeš varovat před jejich nebezpečností?

Avatar uživatele JRevil
JRevil
před 2 lety

Přestože se bezpečnostní situace v posledních letech zlepšila, doporučujeme opatrnost zejména při cestování v horských oblastech na severu země podél hranice s Kosovem a Černou Horou.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encykl...other.html

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 2 lety

Jasně že je vhodná určitá opatrnost (kvůli možné kriminalitě) v pohraničních horách těchto zemí, třeba oproti pohraničí Švýcarska a Itálie nebo Norska a Švédska. Pochybuju ale, že je to podložené opakovanými případy podobnými těm zabitým Čechům. Rozhodně je vyšší pravděpodobnost přepadení ve většině světových velkoměst (dnes už i západoevropských v některých částech), pokud se někdo ocitne v nesprávný čas na nesprávném místě.

Je dobré být informovaný o rizicích, ale ne to zas přehánět s obavami. Něco takového se dá dočíst o téměř každé zemi. Dobré jsou třeba tyto stránky: https://www.gov.uk/foreign-trave...d-security

Avatar uživatele Ivo
Ivo
před 3 lety

2019 bylo v Albanii velke zemetreseni, nikoliv tedy 1979.

Vojta Adami
před 3 lety

Super pruvodce, dekuji!:)

Jen mozna chybi info o urovni zdravotni pece a nutnosti sjednani cestovniho pojisteni, bezplatna mezi CR a Alb chybi))

😌🙏🏻✨

Kryštof Hájek
před 3 lety

Díky, doplníme :)