11 míst, která doporučujeme v Albánii navštívit

Albánské Alpy

Albánské Alpy

Nádherné hory formující hranici s Černou Horou s dobrým turistickým značením vytvořeným českými dobrovolníky. Nemáte-li auto, dostanete se tam ze Skadaru nebo Kopliku. Autem lze bez problémů dojet po nové silnici až k sedlu Thores, kde najdete příjemnou restauraci a především krásné výhledy. Ze sedla Thores je možné pokračovat dál do malebné vesničky Thethi, cesta je ovšem v dost špatném stavu, a i když ji lze při velmi opatrné jízdě projet i s…

Zobrazit popis
Kruje

Krujë

Město Krujë bylo centrem odporu během tureckého tažení v 15. století, které vedl národní hrdina Skanderbeg. Ve městě najdete hrad (vstup zdarma), jednu z nejstarších bektašistických teqev zemi a také turecký bazar.

Zobrazit popis
Tirana

Tirana

Příjemně živé hlavní město. Za návštěvu určitě stojí Skanderbegovo náměstí s Národním historickým muzeem vyzdobeným obrovskou socialistickou freskou, pyramida navržená Hodžovou dcerou a zetěm, která měla sloužit jako Hodžovo muzeum, i rozlehlý městský park. Městská část „Blok“, která byla za komunismu vyhrazena rodinám stranické elity a pro běžné Albánce nepřístupná, je dnes centrem nočního života s velkým množstvím restaurací, barů a klubů.

Zobrazit popis
Albánská riviéra

Albánská riviéra

Na pásu pobřeží mezi sedlem Llogara a městem Sarandë najdete nejhezčí albánské pláže (a taky spoustu bunkrů). Doporučujeme např. dobře dostupnou pláž Palasa nebo trochu odlehlejší pláž Gjipe schovanou v ústí stejnojmenného kaňonu.

Zobrazit popis
Butrint

Butrint

Nejnavštěvovanější historický areál v Albánii zapsaný na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Ruiny starověkého města, o němž existují první zmínky již ze 6. století př. n. l., zahrnují stavby z období starověkého Řecka a Říma, ale i stavby byzantské či benátské. Vstupné činí 500 ALL (ačkoli oficiálně má být 700 ALL).  Poblíž leží městečko Ksamili s krásnými, i když v létě dost přeplněnými, plážemi.

Zobrazit popis
Gjirokaster

Gjirokastër

Rodné město Envera Hodži a nejznámějšího albánského spisovatele Ismaila Kadare je díky své tradiční architektuře zapsáno do Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kromě strmých uliček lemovaných tradičními domy z 19. století stojí za návštěvu také místní hrad (vstupné činí 200 ALL). V hradě najdete i galerii lemovanou děly ze 2. světové války, zajímavý model tanku Fiat  L6/40 a také na nádvoří vystavenou stíhačku sestřelenou roku 1957. Další…

Zobrazit popis
Syri i Kalter

Syri i Kaltër

Poblíž hlavní silnice z Gjirokastëru do Sarandë se nachází zajímavý podzemní pramen vyvěrající v hloubce více než 45 metrů pod povrchem do kruhového jezírka, které svým zbarvením připomíná oko. Celá oblast byla v minulosti pro Albánce nepřístupná – byla vyhrazena stranické elitě, která zde lovila ryby. Vstupné 100 ALL za auto, 50 ALL za osobu. 

Zobrazit popis
Berat

Berat

Jedno z nejstarších a nejkrásnějších albánských měst s rozlehlou citadelou nad městem (vstupné 100 ALL), v níž se nachází stále obydlené městečko s mnoha úzkými uličkami a několika stále zachovalými kostelíky a mešitami. Město je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zobrazit popis
Benje

Termální prameny v Benjë

Poblíž městečka Përmeti se nachází přírodní termální prameny. Na místě najdete i klenutý turecký most z 19. století. Kromě hlavního bazénku na druhé straně mostu se k dalším menším přírodním bazénkům dostanete, půjdete-li dál do Langarica kaňonu. Prameny se nachází pár kilometrů od odbočky z hlavního tahu spojujícího Përmetis s řeckými hranicemi a městem Korçë (odbočka před vesnicí Petran – cesta Rruga e Benjes).

Zobrazit popis
Ohridské jezero v Albánii

Ohridské jezero

Albánská strana Ohridského jezera je méně zastavěná, ale i zde najdete dost hotelů a restaurací. Nejlepší místa ke koupání naleznete v městečku Lin.

Zobrazit popis
Jezero Komani

Jezero Komani

Plavba po jezeře Komani obklopeném strmými útesy je prý považovaná za jednu z nejhezčích na světě. Nemáte-li auto, k jezeru se dostanete minibusy ze Skadaru. V oblasti Valbonë můžete také vyrazit na několik krátkých treků nebo dojít přes Valbonské sedlo do Thethi.

Zobrazit popis
Avatar uživatele smittinka
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu