Albánie
Albánie

Co vidět a navštívit v Albánii

11 míst co vidět v Albánii

Albánské Alpy
Albánské Alpy

Nádherné hory formující hranici s Černou Horou s dobrým turistickým značením vytvořeným českými dobrovolníky. Nemáte-li auto, dostanete se tam ze Skadaru nebo Kopliku. Autem lze bez problémů dojet po nové silnici až k sedlu Thores, kde najdete příjemnou restauraci a především krásné výhledy. Ze sedla Thores je možné pokračovat dál do malebné vesničky Thethi, cesta je ovšem v dost špatném stavu, a i když ji lze při velmi opatrné jízdě projet i s…

Zobrazit místo
Kruje
Krujë

Město Krujë bylo centrem odporu během tureckého tažení v 15. století, které vedl národní hrdina Skanderbeg. Ve městě najdete hrad (vstup zdarma), jednu z nejstarších bektašistických teqev zemi a také turecký bazar.

Zobrazit místo
Tirana
Tirana Průvodce městem

Příjemně živé hlavní město. Za návštěvu určitě stojí Skanderbegovo náměstí s Národním historickým muzeem vyzdobeným obrovskou socialistickou freskou, pyramida navržená Hodžovou dcerou a zetěm, která měla sloužit jako Hodžovo muzeum, i rozlehlý městský park. Městská část „Blok“, která byla za komunismu vyhrazena rodinám stranické elity a pro běžné Albánce nepřístupná, je dnes centrem nočního života s velkým množstvím restaurací, barů a klubů.

Zobrazit místo
Albánská riviéra
Albánská riviéra

Na pásu pobřeží mezi sedlem Llogara a městem Sarandë najdete nejhezčí albánské pláže (a taky spoustu bunkrů). Doporučujeme např. dobře dostupnou pláž Palasa nebo trochu odlehlejší pláž Gjipe schovanou v ústí stejnojmenného kaňonu.

Zobrazit místo
Butrint
Butrint

Nejnavštěvovanější historický areál v Albánii zapsaný na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Ruiny starověkého města, o němž existují první zmínky již ze 6. století př. n. l., zahrnují stavby z období starověkého Řecka a Říma, ale i stavby byzantské či benátské. Vstupné činí 500 ALL (ačkoli oficiálně má být 700 ALL).  Poblíž leží městečko Ksamili s krásnými, i když v létě dost přeplněnými, plážemi.

Zobrazit místo
Gjirokaster
Gjirokastër

Rodné město Envera Hodži a nejznámějšího albánského spisovatele Ismaila Kadare je díky své tradiční architektuře zapsáno do Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kromě strmých uliček lemovaných tradičními domy z 19. století stojí za návštěvu také místní hrad (vstupné činí 200 ALL). V hradě najdete i galerii lemovanou děly ze 2. světové války, zajímavý model tanku Fiat  L6/40 a také na nádvoří vystavenou stíhačku sestřelenou roku 1957. Další…

Zobrazit místo
Syri i Kalter
Syri i Kaltër

Poblíž hlavní silnice z Gjirokastëru do Sarandë se nachází zajímavý podzemní pramen vyvěrající v hloubce více než 45 metrů pod povrchem do kruhového jezírka, které svým zbarvením připomíná oko. Celá oblast byla v minulosti pro Albánce nepřístupná – byla vyhrazena stranické elitě, která zde lovila ryby. Vstupné 100 ALL za auto, 50 ALL za osobu. 

Zobrazit místo
Berat
Berat

Jedno z nejstarších a nejkrásnějších albánských měst s rozlehlou citadelou nad městem (vstupné 100 ALL), v níž se nachází stále obydlené městečko s mnoha úzkými uličkami a několika stále zachovalými kostelíky a mešitami. Město je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zobrazit místo
Benje
Termální prameny v Benjë

Poblíž městečka Përmeti se nachází přírodní termální prameny. Na místě najdete i klenutý turecký most z 19. století. Kromě hlavního bazénku na druhé straně mostu se k dalším menším přírodním bazénkům dostanete, půjdete-li dál do Langarica kaňonu. Prameny se nachází pár kilometrů od odbočky z hlavního tahu spojujícího Përmetis s řeckými hranicemi a městem Korçë (odbočka před vesnicí Petran – cesta Rruga e Benjes).

Zobrazit místo
Ohridské jezero v Albánii
Ohridské jezero

Albánská strana Ohridského jezera je méně zastavěná, ale i zde najdete dost hotelů a restaurací. Nejlepší místa ke koupání naleznete v městečku Lin.

Zobrazit místo
Jezero Komani
Jezero Komani

Plavba po jezeře Komani obklopeném strmými útesy je prý považovaná za jednu z nejhezčích na světě. Nemáte-li auto, k jezeru se dostanete minibusy ze Skadaru. V oblasti Valbonë můžete také vyrazit na několik krátkých treků nebo dojít přes Valbonské sedlo do Thethi.

Zobrazit místo

Chystáš se do Albánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 19. 03. 2024