Albánie
Albánie

Jak se dostat do Albánie

Albánie je vzhledem ke vzdálenosti ze střední Evropy i horskému terénu, který ji obklopuje, nejlépe dostupná letecky. Míří sem velké množství nízkonákladových aerolinek, takže letecká cesta bývá i nejlevnější.

Pozemní cesta je populární do/z okolních zemí, které mnoho cestovatelů s Albánií kombinuje do jednoho výletu. Do Albánie lze připlout i po moři třeba z řeckého Korfu nebo Itálie.

Letecky bez cestovky do Albánie

V současné době můžete při cestě do Albánie využít dvě mezinárodní letiště:

 • Letiště Tirana (TIA) poblíž hlavního města a nedaleko pobřeží – míří sem velké množství letů z celé Evropy
 • Letiště Kukës (KFZ) v podhůří slavných hor Prokletije – létá sem zatím jen pár linek Wizz Airu a Air Albanie, mj. ale i z Vídně

Poblíž albánských hranic využijete i letiště Priština v Kosovu nebo letiště Ohrid v severní Makedonii.

Nejlevnější letenky do Albánie (ale i okolních států) stabilně seženete přes aerolinku Wizz Air, která sem létá na mnoha trasách výhodných i pro obyvatele Česka a Slovenska. V častých akcích, které se nejčastěji objevují cca 2-3 měsíce dopředu na termíny mimo léto, zakoupíte letenky kolem 1 500 Kč, výjimečně i pod 1 000 Kč. Ceny letenek v létě se pohybují mezi 2 000 a 3 000 Kč.

Wizz Air létá do Albánie například na těchto trasách:

 • z/do Tirany – Vídeň, Berlín, Norimberk, Memmingen, Budapešť, Katowice, Wroclaw (z polských letišť bývají letenky nejdražší)
 • z/do Kukës – Vídeň, Memmingen

Letenky z Prahy do Albánie pořídíte za ceny mezi 4 500 a 6 500 Kč v létě, v zimě může cena výjimečně klesnout i pod 4 000 Kč. Z Prahy aktuálně přímé lety nelétají a nejčastěji zakoupíte letenky s jedním přestupem u aerolinek Austrian Airlines, Aegean Airlines nebo Air Serbia. Všechny dostupné varianty můžete přehledně srovnat a následně i zakoupit přes náš vyhledávač letenek.

Letecké spojení s okolními státy Albánie nemá s výjimkou řeckých Athén, které provozují Aegean Airlines.

Letecky s cestovkou

Albánská riviéra podél Jaderského moře zažívá bouřlivý rozvoj a stává se čím dál oblíbenější alternativou k Chorvatsku či Itálii. V Albánii můžete navštívit mnoho plně vybavených letovisek, mezi nejznámější patří Himare, Golem a Durrës.

České cestovky nabízejí do Albánie stovky zájezdů, cenově však bývají o něco dražší než třeba do Řecka či Bulharska. Letecké zájezdy jsou však levnější než do Chorvatska nebo sousední Černé Hory.

Běžná cena týdenního pobytu s all-inclusive se pohybuje v rozmezí 15 000 až 25 000 Kč na osobu, s polopenzí pak od 14 000 Kč. Last-minute akční nabídky se neobjevují příliš často a platí, že jakákoliv cena all-in zájezdu pod 12 000 Kč je dobrá.

Se zájezdem vždy poletíte z Prahy do hlavního města Tirana, kde se nachází největší mezinárodní letiště. Odtud přes cestovku zajištěným autobusem do vašeho cílového letoviska. Nejkratší cesta vás čeká do Durrës či Golemu (cca 45-50 minut), nejdelší do oblasti kolem Himare a Sarande (cca 3 hodiny). Lety pro cestovky do Tirany zajišťuje aerolinka Smartwings.

Autem do Albánie

Cestujete-li do Albánie vlastním autem, není potřeba vyřizovat žádné speciální dokumenty. Na hranicích většinou auta z EU nejsou podrobována žádným detailním kontrolám. Oficiálně pro cestu do Albánie potřebujete mezinárodně platní potvrzení o pojištění (tedy Zelenou kartu) a malý technický průkaz. Tyto dokumenty však potřebujete i pro cestování po ČR, takže není třeba zařizovat nic nad rámec.

Pro řízení v Albánii oficiálně není potřeba mezinárodní řidičský průkaz a stačit vám bude jen ten český.

Nejrychlejší cesta z Prahy do Tirany měří 1 620 km a vede přes Bratislavu, Budapešť, Bělehrad, Skopje a Strugu. Nejvíce vás můžou zdržet maďarsko-srbské a také srbsko-makedonské hranice, kde se často čeká i více než hodinu. Samotná cesta za ideálních podmínek zabere asi 18 hodin.

Po dálnici pojedete většinu trasy: z Prahy dojdete až do Gostivaru v Severní Makedonii, odtud do Tirany už vede pouze klikatá horská silnice.

Cesta přes Kosovo

Na kilometry o něco kratší i na čas rychlejší cesta vede přes Kosovo, avšak naráží na výrazný zádrhel, zejména při cestě z Albánie zpět. Protože Srbsko neuznává Kosovo jako samostatnou zemi, ale pouze jako svoji provincii, při překročení kosovsko-srbské hranice nemusíte dostat srbské razítko do pasu, čímž vlastně do Srbska vstupujete ilegálně.

Zkušenosti cestovatelů se různí. Někteří projeli tyto hranice bez problémů, jiní museli z Kosova do Srbska jet zdlouhavě přes Severní Makedonii nebo Černou Horu. Pokud nemáte rádi nepředvídatelná dobrodružství, cestě přes Kosovo se vyhněte.

Mezinárodní autobusy z/do Albánie

Albánie má poměrně frekventované autobusové spojení s Evropou, nicméně nejezdí sem žádný mezinárodně známý dopravce typu Flixbus nebo Regiojet. Většinu spojů zajišťují lokální albánské společnosti, u kterých může být dost problém vůbec zjistit jízdní řád, natožpak rezervovat jízdenku online.

Do Evropy jezdí přímé spoje zejména do Německa a Itálie, pro české a slovenské cestovatele jsou nepoužitelné jak cenou, tak jízdním řádem.

Nejvíce cestovatelů využívá mezinárodní spojení do okolních států.

Při vyhledávání spojení berte s velikou informací oblíbené vyhledávače jako albábnská gjirafa či mezinárodní busradar, getbybus nebo Rome2Rio. Poskytují totiž jen značně neúplné a neaktualizované informace.

Albánie – Kosovo

Mezi těmito dvěma státy panují nejtěsnější vazby a tím pádem také nejčastější autobusové spojení. Mezi Tiranou a Prištinou se zastávkou v Prizrenu jezdí autobusy nebo furgony (menší dodávky) zhruba 1-2x za hodinu, přičemž první spoj jezdí okolo 5:30, poslední zhruba ve 20:00.

Většina těchto autobusů jezdí podle jízdních řádů, tj. odjíždějí obvykle na svůj čas odjezdu, nikoliv po té, až se zaplní, jak bývá v Albánii běžné. Cena jednosměrné jízdenky z Tirany do Prizrenu nebo Prištiny stojí 15 EUR, zpáteční 20 EUR. Preferovaná je platba v eurech, dá se však platit i v lekë, byť kurz je přepočítán vždy nevýhodně pro vás.

Všechny spoje vyjíždí z tiranské hlavní mezinárodní stanice (přesná poloha na mapě).

Online jízdní řády nebo dokonce online rezervaci jízdenek spolehlivě nenajdete na žádné webové stránce. Dopravce s nejčastějším spojením Arditi Tours má webové stránky zpracované nejlépe (ardititours.com), avšak pouze v albánštině.

Obvykle však stačí přijít na autobusové nádraží v Tiraně, Prištině či Prizrenu a nejpozději do hodiny pojedete.

Tirana – Prizren – Priština

 • frekvence: cca 1x za hodinu do Prištiny, častěji do Prizrenu
 • cena: 15 EUR jednosměrně, 20 EUR zpáteční
 • doba jízdy: do Prizrenu 3,5 hodiny, do Prištiny 4,5 hodiny s i hraniční kontrolou

Spojení do Prizrenu je častější než do Prištiny, protože přes Prizren jezdí i některé autobusy do Severní Makedonie, ale také furgony do albánského Bajram Curri, kam vede nejrychlejší cesta právě přes Kosovo. Furgony přes Kosovo do Bajram Curri neodjíždějí z mezinárodního autobusového nádraží, ale z lokálního na západě Tirany (viz mapa).

Pravidelné spoje do Kosova jezdí za shodné ceny jako z Tirany také z města Durrës (cca 1x za hodinu), Elbasan (1-2x za den), Shkodër (1x denně), Sarandë a Vlorë (každý druhý den).

Furgony z Kukës a Bajram Curri

Pokud přiletíte na letiště Kukës nebo se budete pohybovat v horách Prokletije v blízkosti kosovských hranic, s pravidelnými autobusy nepochodíte. Z města Bajram Curri, které je největším centrem před pohořím Prokletije, jezdí časté furgony (= minibusy) do kosovských měst Gjakovë a Prizren, a to 1-2x za hodinu po té, co se naplní. Cena se pohybuje okolo 1 000 ALL.

Z Kukës jezdí furgony do Prizrenu zhruba 1x za 2 hodiny, některé z nich pokračují až do Prištiny, avšak z Prizrenu dál do Prištiny jezdí furgony každou chvilku, takže i s přestupem se dá cestovat bez problému. Cena do Prizrenu se pohybuje okolo 10 EUR / 1 100 ALL.

Albánie – Severní Makedonie

Mezi Tiranou a Skopje jezdí přímé autobusy zhruba 7-8x denně, všechny s pevným jízdním řádem. V albánštině se Skopje píše jako Shkup, naopak Tirana se v makedonštině píše jako Тирана.

Cena jednosměrné jízdenky je u všech společností 20 EUR. Některé autobusové firmy nemají žádné funkční webové stránky a jízdní řád zjistíte až na autobusové nádraží, dvě společnosti však spolupracují s Flixbusem a přes jeho web flixbus.com lze jednoduše koupit jízdenky na 4 spojení denně.

 • frekvence: cca 7-8x za den do Prištiny
 • cena: 20 EUR jednosměrně
 • doba jízdy: 7-8 hodin podle hraniční kontroly

Z Tirany přímo do Ohridu se pak dostanete 2x denně se společností Eurobus, u které lze jízdenky rezervovat buď přímo přes web eurobus.mk nebo opět přes flixbus.com.

Příhraniční doprava mezi městy poblíž hranic nefunguje. Z Tirany, resp. Elbasanu se dostanete frekventovaným autobusovým spojením do města Pogradec, odkud jezdí furgony do vesnice Tushemisht. Odsud musíte pěšky cca 2,5 km k hranici a pak dalších asi 1,2 km do makedonského městečka Sveti Naum, odkud jede cca 6x za den minivan do Ohridu.

Z Pogradce můžete jet na hranice i taxíkem, pokud vyjednáte slušnou cenu pod 5 000 ALL.

Albánie – Černá Hora

Spojení mezi Albánií a Černou Horou není příliš časté. Autobusy z Tirany a Shkodëru do Podgorici jezdí zhruba 2x denně, přičemž oba spoje pokračují přes pobřežní města Budva do Kotoru. 

Spojení zajišťuje společnost Old Town Travel a Jadran Express, který lze rezervovat přes flixbus.com. Cena jednosměrné jízdenky z Tirany do Podgorici je 45 EUR.

Žádné dodávky (furgony) mezi Albánií a Černou Horu nejezdí.

Albánie – Řecko

Z Tirany přes Elbasan, Vloru, Berat nebo Sarandu jezdí několikrát denně autobusy do Athén, Soluně, Ioanniny i dalších řeckých měst.

Cena jízdenky z Tirany do Athén se pohybuje kolem 40 EUR, do Soluně okolo 30 EUR.

Online rezervovat jízdenky můžete například u společnosti Top-Lines (bohužel jen v albánštině nebo řečtině) nebo Albtrans (i v angličtině).

Cesta do Athén trvá asi 15,5 hodiny, do Soluně pak 11 hodin.

Lodí

Do Albánie se dostanete pravidelnými trajekty z Řecka a Itálie.

Trajekt Korfu – Saranda

Na trase plují dvě lodní společnosti, oběma cesta mezi řeckým ostrovem a Albánskou riviérou zabere asi 35 minut. Trajekty plují celoročně, v zimní sezoně pluje každá ze společností 1-2x denně, v létě až 7x (celkem tedy až 14x za den).

Lístky můžete zakoupit na místě nebo rezervovat online přes webové stránky jednotlivých společností:

 • Ionian Seaways: 23,80 EUR v hlavní sezoně, 20 EUR ve vedlejší sezoně
 • Finikas: 25 EUR v hlavní sezoně, 20 EUR ve vedlejší sezoně

Zpáteční jízdenky se neprodávají se slevou.

Trajekt Korfu – Himare

Do oblíbeného albánského letoviska Himare pluje pouze 2x týdně přímý trajekt společnosti Finikas. Cesta zabere 2 a čtvrt hodiny a jednosměrná jízdenka vyjde na 55 EUR.

Trajekty Durrës – Itálie

Z největšího albánského přístavu Drač (Durrës) se dostanete trajektem do dvou italských měst:

 • Bari: na trase pluje několik společností, celkem 3-4x denně, plavba zabere kolem 9 hodin a jednosměrný lístek vyjde od 65 EUR, s autem od 150 EUR, ceny rostou dle obsazenosti
 • Ancona: na trase jedna společnost, celkem 1x denně, plavba zabere kolem 19 hodin a jednosměrný lístek vyjde od 105 EUR, s autem od 220 EUR, ceny rostou dle obsazenosti

Ceny u obou společností můžete srovnat a rovnou zakoupit například přes web directferries.com.

Trajekty Vlorë – Itálie

I z města Vlora se dostanete pravidelným lodním spojením do Itálie společnosti A-Ships, a sice do města Brindisi. Pluje se 1x denně, cesta zabere necelých 6 hodin a je tak nejkratší ze všech spojení mezi Albánií a Itálií.

Cena za jednosměrný lístek činí 60 EUR, resp. od 130 EUR s autem.

Mezinárodní vlaky do/z Albánie

I když z Albánie fyzicky vedou koleje do Černé Hory, do země aktuálně nejezdí žádné mezinárodní vlaky a nejspíš v dohledné době kvůli tragickému stavu železniční infrastruktury jezdit nebudou.

Chystáš se do Albánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele smittinka
naposledy aktualizováno 07. 06. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.