Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda

20 míst co vidět na Antigua a Barbudě

St. John's

Město

St. John's

Hlavní město Antigua a Barbudy se jmenuje St. John's a je prakticky jediným opravdovým městem v celé zemi. St. John's má necelých 25 000 obyvatel a skládá se převážně z nízkých omšelých dřevěných domků, jen v nejužším centru narazíte i na zděné administrativní budovy nebo obchody.

Celkově St. John's působí na první pohled dost neuspořádaným dojmem, přesto zde najdete pár zajímavostí a může posloužit jako skvělý výchozí bod pro výlety po ostrově.

Památky a zajímavosti

Nejznámější a prakticky jedinou památkou v St. John's je nejvýznamnější katedrála anglikánské církve v celém východním Karibiku.

Stojí na pahorku, takže je viditelná už z přístavu a naopak od hlavního vstupu do katedrály se naskytnou hezké výhledy na přístav i centrum města. Katedrála pochází z roku 1848 a je postavena v barokním stylu.

Vnější fasáda není v úplně dobré kondici, nicméně kostel je stále veřejnosti přístupný bez omezení zdarma. Otevřeno je však pouze nepravidelně a zejména ve dny, kdy na Antiguu připlouvají velké výletní lodě.

Turisticky nejvíce exponovaným místem je pěší zóna Heritage Quay vedoucí od přístavních mol do centra města. Tuto ulici obklopují opravené barevné domky s množství luxusních obchodů s módou i suvenýry. Preferujete-li spíš lokální atmosféru, zabočte z Heriage Quay do libovolné ulice směrem na jih a narazíte na živelnou čtvrť plnou tržnic a pouličních stánků.

Nejlepší výhled na majestátní kotvící zaoceánské lodě v přístavu se pak naskýtá z Perry Bay Main Road nebo přímo z dřevěné pěší promenády vinoucí se podél přístavu.

Ubytování ve městě

St. John's nepatří k nejhezčím místům na Antigue, ale pokud nechcete nebo nemůžete půjčovat auto, je prakticky jediným možným místem pro ubytování. Právě St. John's slouží jako hlavní dopravní uzel, odkud vyjíždějí všechny autobusové linky a kde najdete nejvíce taxíků a nabídek organizovaných výletů.

Díky tomu, že St. John's není drahým plážovým letoviskem, seženete zde zároveň i nejlevnější ubytování. I tak však počítejte s nejnižšími cenami okolo 2 300 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji.

Doprava v St. John's

Parkování ve městě je možné kdekoliv podél ulic, nejvíce prostoru bývá v ulicích High Street a Nevis Street.

St. John's je hlavním uzlem autobusové dopravy v zemi. V reálu na linkách jezdí spíš dodávky nebo mikrobusy, mají ale vždy své číslo linky a pevně danou trasu. Naopak interval pevně dán není a vždy se ze St. John's vyjíždí v momentě, kdy se autobus zaplní.

Ve městě jsou dvě hlavní autobusová nádraží:

  • West Bus Station (poloha na mapě) – spoje do Jolly Harbour, English Harbour, Falmouth, Nelson's Dockyard, All Saints, Old Road, Dickenson Bay a další (obecně celé západní a jižní pobřeží + střed ostrova)
  • East Bus Station (poloha na mapě) – Willikies, Bethesda, Freetown, letiště (obecně severovýchodní pobřeží)

Západní autobusové nádraží je výrazně lépe značeno s nástupišti, na kterých jsou přesně označené destinace. Východní autobusové nádraží je menší a sestává prakticky jen z asfaltové plochy, na které různě postávají dodávky.

Cestující a řidiči jsou však vždy ochotní a nasměrují vás do správného autobusu.

Detailní informace o cestování po Antigue se dočtete v kapitole Doprava.

Chystáš se na Antiguu a Barbudu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 15. 02. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.