Sluneční pobřeží hotely
Bulharské jižní pobřeží

17 míst co vidět na bulharském jižním pobřeží

Primorsko

Primorsko je významné letovisko s krásnými plážemi a hezkým okolím ležící zhruba 52 km jižně od Burgasu, resp. cca 20 km od Sozopole. Město je postaveno na malém poloostrově, který odděluje dvě takřka zrcadlově stejné zálivy - Dyavolsky (Ďábelský) a Stomoplo. Primorsko je nejoblíbenější cíl českých turistů v Bulharsku. V letní sezoně tvoří Češi zdaleka největší početní skupiny turistů v městě a není proto divu, že naprostá většina restaurací, hotelů či turistických informací má nápisy i v češtině.

Město jako takové není ničím zvlášť zajímavé, nenajdete zde historické centrum ani památky. Primorsko je však čisté a milé letovisko, kde budete mít po ruce vše potřebné od mnoha restaurací přes supermarkety a lékárny po nabídky různých vodních sportů.

Pláže

Primorsko se pyšní dvěma stejně dlouhými (cca 2 km) plážemi. Obě pokrývá jemný bílý písek a na obou najdete plné zázemí. Na sever od centra je pláž širší a větší plná plážových barů a nabídek na vodní aktivity či sporty. Čím dále od Primorska, tím je pláž prázdnější, na samém konci pak najdete pláž Perla, za kterou ještě můžete pokračovat pár stovek metrů na hezké kamenité a neorganizované pláže ideální pro ty, kteří hledají samotu. Na severní pláži častěji narazíte na vlny. Ne nějak závratně velké, ale postačující k základnímu kurzu surfování nebo prostě jen hrátkám v moři.

Jižně od centra v Ďábelské zátoce se táhne další pěkná pláž, která je sice užší než severní, za to méně navštěvovaná. I tady najdete základní nabídku služeb, ale barů a restaurací je tu znatelně méně, naopak tu budete mít víc klidu a soukromí. Jižní pláž má pozvolnější vstup do mělkého moře a je tak ideální pro rodiny s dětmi. Na jihu končí skoro až u letoviska Kiten.

Pláže i moře jsou čisté a dobře udržované. 

Ceny lehátek a slunečníků v Primorsku

Za jedno lehátko a jeden slunečník zaplatíte na primorských plážích zhruba 5 BGN. To znamená, že za set dvou lehátek a jednoho slunečníku necháte cca 15 BGN za den.

Hotely a ubytování Primorsko

V Primorsku ani v dnešní době nečekejte desítky luxusních a drahých resortů. V posledních letech zde sice menší 4* typické all-inclusivce resorty vyrostly, ale stále hlavní doménou Primorska jsou menší hotely, apartmány a mnoho penzionů. Ceny hotelů v Primorsku se v rámci Bulharska řadí k podprůměru a je zde stále poměrně levně. Ty nejlevnější hotely či apartmány se společnou koupelnou pořídíte kolem 400 Kč za noc pro dva. 

Běžné hotely i resorty stojí mezi 1 000 a 1 500 Kč za noc pro 2 a na podobné ceny při včasné rezervaci můžete narazit dokonce i u 4* či 5* all-inclusive resortů. Naprostá většina ubytování není od pláže dál než 250 metrů. Podívejte se na naše tipy:

Podívejte se také na kompletní výpis ubytování:

Zájezdy do Primorska

Jak už bylo napsáno v úvodu, Primorsko je velmi oblíbené mezi českými turisty a tím pádem i cestovkami. Zájezdů se v nabídce objevuje opravdu mnoho a v rámci Bulharska patří spíše k těm levnějším. Týden na osobu v běžném 3* hotelu se snídaní o letních prázdninách pořídíte zhruba od 9 500 Kč, v lepším hotelu s all inclusive pak od 10 500 Kč.

Vzhledem k poměrně levným hotelům a dobré dopravní dostupnosti z Burgasu se však při sehnání levné individuální letenky (zhruba do 4 500 Kč zpáteční) vyplatí naplánovat dovolenou v Primorsku bez cestovky.

Počasí v Primorsku

I přesto, že Primorsko leží až v jižní části bulharské riviéry, panuje zde příjemnější podnebí než na severu. Primorsko totiž leží na úpatí malého pohoří Standža, které vzduch mírně ochlazuje. Během letních prázdnin vás čekají průměrné teploty v rozmezí 26 až 29 °C, v červnu nebo září pak okolo 24 až 25 °C.

Teplota moře v Primorsku se v létě pohybuje mezi 22 a 25 °C. 

Co vidět v okolí a kam na výlet z Primorska

Pěšky se vydejte na půldenní výlet k megalitickému archeologickému nalezišti a thrácké svatyni Beglik Tash, která se nachází asi 3 km severně od pláže Perla.

Na celodenní výlet můžete vyrazit také do přírodní rezervace Ropotamo, kde se do moře vlévá stejnojmenná řeka a vytváří tak cenný ekosystém. Vykoupat se zde lze na krásné písčité pláže a v okolí pozorovat vzácné druhy ptáků. Do Ropotamo ideálně dojeďte mikrobusem, který jezdí mezi Primorskem a Sozopolí, vždy ale řidiče upozorněte, že chcete vystoupit právě u rezervace Ropotamo.

Na výlet autobusem, který jezdí 2-3x do hodiny, se vypravte do 20 km vzdáleného městečka Sozopol.

Máte-li rádi kopcovitou venkovskou krajinu, zajeďte do pohoří Strandža, na jehož úpatí Primorsko leží. Krásná zalesněné hory stoupající až do výšky 1 000 m n.m. jsou protkány loukami s pasoucím se dobytkem, malými vesničkami a údolími. Nevýhodou je špatná dopravní dostupnost, autobusy do horských obcí jezdí maximálně 1-2x denně, je proto výhodnější si půjčit auto. Pokud nepřijedete s půjčeným autem už z Burgasu, je možnost půjčení i přímo v Primosku, kde působí místní firma Top Rent A Car. Jednodenní půjčení v sezoně však vyjde cca na 3 000 Kč.

Doprava

Vydáte-li se do Primorska s cestovní kanceláří, na letišti v Burgasu na vás bude čekat autobus s delegátem, který vás dopraví přímo do hotelu. Pokud pojedete na vlastní pěst, z hlavního autobusového nádraží Burgas Jih jezdí do Primorska autobus zhuba 2x do hodiny po celý den. Cesta trvá přes hodinu a za jízdenku zaplatíte asi 7 BGN.

Cena jízdenky do Sozpole je asi 3 BGN a autobusy jezdí rovněž 2-3x do hodiny, stejně jako do letovisek Kiten či Lozenec na jihu.

Turistický vláček Primorsko

Podél pobřeží z letoviska Kiten přes centrum Primorska až na sever k pláži Perla jezdí v letní sezoně turistický silniční vláček. Nemá zcela přesný jízdní řád, ale obvykle jede alespoň 2x za hodinu. Cena činí 3 BGN za jízdu.

Chystáš se na bulharské jižní pobřeží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.