Zpět na seznam míst co vidět na bulharském jižním pobřeží
Bulharsko

Sozopol

Magická rybářská vesnice s malebnými domky z 19. století, kde se nachází muzeum s pozoruhodnou sbírkou řeckých váz, leží na úzkém poloostrově necelých 35 km od Burgasu. Na rozdíl od historického Nesebaru, který leží od Burgasu na sever a je svou atmosférou trochu podobný, Sozopol neoplývá takovým počtem antických památek, ale poklidnou atmosférou v pitoreskních křivolakých uličkách s dřevěnými domky. Od roku 1970 je dokonce Sozopol zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO právě díky unikátní architektuře dřevěných měšťanských domů.

Sozopol je krásné živé a upravené letovisko ideální ke strávení pohodové, ale zároveň trochu aktivnější dovolené. Novější centrum Sozopole oplývá desítkami restaurací, barů a obchodu, ve starém centru na vás dýchne duch 18. a 19. století a na mnoha plážích v okolí si dosyta užijete vodních radovánek.

Pláže

Přímo v Sozopoli jen pár kroků od centra najdete dvě městské pláže, které jsou však od časného rána do pozdní noci přelidněné stylem "hlava na hlavě". 

Ty nejlepší pláže se rozkládají na sever a na jih od města. Jižně směrem k letovisku Djuni narazíte asi 2 km od centra na pláž dlouhou 1,5 km, kde si především v její jižní části i v sezoně užijete trochu soukromí. Naopak na sever směrem k letovisku Černomorec najdete přes 2 km dlouhou živou pláž s největší nabídkou různých vodních aktivit.

Všechny pláže v okolí Sozopole pokrývá jemný bílý písek. Pobřeží je členité plné velkých i malých zátok a vytváří fotogenické prostředí.

Ubytování

Ač je Sozopol rozlohou spíše menší letovisku, disponuje jednou z nejširších nabídek ubytovacích kapacit v celé oblasti. Prakticky každý druhý dům ve městě a okolí poskytuje nějaké ubytovací služby. Nejlevnější ceny vás čekají v klasických apartmánech umístěných kolem 300 metrů od moře - za dvě osoby na noc v sezoně zaplatíte od 800 Kč. 

Klasické hotely prodávají dvoulůžkový pokoj na noc za běžné ceny v rozmezí 1 200 až 2 500 Kč, s All-inclusive pak kolem 3 000 Kč.

Mezi nejoblíbenější resorty patří Laguna Beach na začátku pláže mezi Sozopolí a Černomorcem, zde se však spíš cenově vyplatí koupit zájezd. Dobrý poměr ceny a kvality mají menší resorty Hotel Flagman, Hotel Miramar nebo Hotel Sunny. Hledáte-li levné, ale zároveň hezké a nové menší hotely s cenami kolem 1 000 Kč na noc pro dva v blízkosti pláže, podívejte se např. na Hotel Calisto, Family Hotel Victoria nebo Family Hotel Apolonia.

Zájezdy do Sozopole

České cestovní kanceláře mívají relativně bohatou nabídku zájezdů do Sozopole, v rámci Bulharska však patří spíše k těm dražším. Běžné ceny za osobu na týden se pohybují kolem 13 500 Kč se snídaní, resp. od 15 000 Kč s polopenzí.

Doprava

Sozopol je snadno dostupné letovisko. Z Burgasu sem míří autobusy zhruba 2x do hodiny, přičemž cesta zabere asi 50 minut a bude stát 4 až 5 BGN, jízdenky koupíte u řidiče či průvodčího, případně v Burgasu na nádraží. Autobusová zastávka se nachází jen pár desítek metrů od historického centra.

Frekventované je také autobusové spojení do sousedních letovisek Černomerec, Primorsko a Djuni, kam jezdí autobusy až několikrát do hodiny.

Zámek Ravadinovo

Jen necelých 6 km od Sozpole leží v obci Ravadinovo krásný, pro někoho velmi bizarní zámeček s rozsáhlými zahradami. Bizarní je především z toho důvodu, že se začal stavět v roce 1996 a dokončil až po roce 2005. Původně se ani nemělo jednat o atrakci, ale o pouhý dětský sen majitele Georgi Tumpalovova, který přetavil ve skutečnost. V současnosti můžete zámek navštívit, vstupenka za 7,50 EUR je o 10 % levnější při koupi online na oficiálních webových stránkách zámku.

  • Naviguj: 42.4197, 27.6941

Další místa na bulharském jižním pobřeží

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu