Zpět na seznam míst co vidět na bulharském severním pobřeží
Byala

Byala

Pokud vyhledáváte vyloženě klidná letoviska a i blízký poklidný Obzor je na vás až moc živý, zakotvěte ve městečku Byala (česky často psaném jako Bjala). Město původně proslavené pěstováním výborné vinné révy pomalu sice začínají objevovat turisté, ale v rámci Bulharska patří rozhodně k nejklidnějším a také nejčistším letoviskům.

Samotná Byala leží na mírně vyvýšeném útesu (Belite skaly) na samém úpatí pohoří Stara Planina, což má své výhody i nevýhody. Mezi jednoznačné výhody patří úžasná fotogeničnost místa, kdy bílé útesy vysoké až 15 metrů poměrně strmě padají do moře a vytvářejí tak krásné scenerie. Nevýhodou je trošku horší dostupnost pláže, kdy musíte překonat několik schodů.

Pláže

Kvůli tomu, že pláže leží pod útesem, jsou poměrně úzké a v blízkosti centra můžou být v sezoně trochu víc zaplněné. Pláž okolo Bjaly je však přes 3 km dlouhý a vždy si někde najdete místo, a kterém budete sami.

Přímo v okolí centra letoviska jsou pláže vybavené půjčovnami lehátek, menším bary a restauracemi i omezenou nabídkou vodních sportů. Čím dál od centra se vydáte, tím osamocenější a přírodnější pláž bude.

Byalská pláž patří k nejčistším v Bulharsku, což dokládá i průzračné moře s tyrkysovou barvou. Pláže pokrývá jemný bílý písek po celé jejich délce.

Hotely a ubytování v Byale

Bjalu zatím nezasáhla výstavba velkých hotelových komplexů, ostatně zde ani není prostor. Nabízí ale dostatečné množství apartmánů a menších hotýlků za příznivé ceny v rozmezí 700 až 1 200 Kč za noc pro 2 v hlavní sezoně. Doporučit můžeme nádherné apartmány Silver Beach Apart Complex s výhledem na moře nebo levný apartmán Chernomorka.

Zájezdy do Byaly české cestovky příliš nepořádají.

Doprava

Byala leží na hlavní silnici spojující Varnu a Burgas a tím pádem se sem minimálně jednou za 2 hodiny, v hlavní sezoně však i 2x do hodiny, dostanete autobusem z hlavního autobusového nádraží ve Varně. Cesta zabere asi hodinu a půl a jízdenka bude stát 5 BGN.

  • Naviguj: 42.8706, 27.8969

Další místa na bulharském severním pobřeží

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu