Sluneční pobřeží hotely
Bulharské jižní pobřeží

17 míst co vidět na bulharském jižním pobřeží

Slunečné Pobřeží

Sluneční pobřeží hotely

Město Slunečné Pobřeží, někdy psané jako „Sluneční Pobřeží“ (v angličtině Sunny Beach, bulharštině Слънчев бряг) je největším bulharským letoviskem. Spolu se Zlatými Písky, které leží severně od Varny, Slunečné Pobřeží vznikalo postupně už od 50. let 20. století a bylo populárním místem i za komunismu. Z této doby ještě přetrvává vizuální duch panelákových hotelů a betonové architektury, nicméně v současnosti už se Slunečné Pobřeží může plně rovnat s kterýmkoliv jiným evropským letoviskem.

Sluneční Pobřeží bude rájem pro všechny druhy cestovatelů. Milovníci nočního života přivítají bary, diskotéky a kasina s příznivými cenami (vstup do klubu/na diskotéku kolem 6 BGN, cena alkoholického koktejlu 5 až 6 BGN). Rodiny s dětmi dostatek klidných částí (především na úplném severu v okolí městečka Sveti Vlas nebo na jihu směrem k Nesebaru), čisté pláže a velmi pozvolný vstup do moře. Kdo radši tráví dovolenou aktivně, na Slunečním Pobřeží najde spoustu vyžití od půjčoven skútrů po paragliding.

Pláže

Na Slunečném Pobřeží najdete jednu velkou přes 8 km dlouhou pláž s jemným zlatým pískem a pozvolným vstupem do moře. Podél celé pláže se táhne dlouhá promenáda plná restaurací a barů a dojdete po ní až do sousedních letovisek Sveti Vlas či Nesebar.  

Nebezpečné vlny se na Slunečném Pobřeží prakticky nevyskytují. Vstupné na pláž se neplatí.

Ceny lehátek a slunečníků

Jako všude jinde, i na Slunečném Pobřeží si můžete půjčit lehátka se slunečníkem doslova na každém rohu. Některé dražší hotely nabídnou lehátka se slunečníky zdarma, ovšem při součtu ceny za ubytování se jedná o zanedbatelnou výhodu.

Aktuální ceny lehátek a slunečníků na Slunečném pobřeží na den:

  • Lehátko jeden kus: 8-9 BGN
  • Slunečník: 5-9 BGN
  • Celkem v průměru zaplatíte 27 až 30 BGN za set dvou lehátek a slunečníku

Vodní atrakce a sporty

Slunečné Pobřeží nabídne všechny myslitelné vodní atrakce. Nabídky najdete doslova na každém rohu přímo na pláži i v ulicích města. Mezi nejoblíbenější patří půjčovny vodních skútrů, jízda na banánu, vodních lyžích nebo parasailing (paragliding za lodí). Narazíte zde i na minigolf, volejbalové hřiště nebo tenisové kurty.

  • Pragliding, vodní lyže: cca 50 BGN
  • Šlapadlo: 10 BGN za 30 minut, 
  • Vodní banán: 10 BGN za osobu.

Ubytování na Slunečném Pobřeží

Slunečné Pobřeží nabídne veškerou škálu ubytování od nejluxusnějších hotelů po levné hotýlky a penziony. Město je dlouhé, avšak relativně úzké a tak i od těch vzdálenějších hotelů neujdete k moři ani půl kilometru.

Ceny jsou příznivější než v letovisku Zlaté Písky, nicméně i tak patří v Bulharsku k nejdražším. Hezký 4* hotel se snídaní pořídíte v letní sezoně zhruba od 1 800 kč za noc pro dva.

Běžné 3* hotely seženete kolem 1 000 až 1 500 Kč a levnější penziony pak klidně od 600 Kč za noc a pokoj.

Zájezdy na Slunečné Pobřeží

Průměrná cena týdenního zájezdu letecky na Slunečné Pobřeží se pohybuje mezi 8 000 a 11 000 Kč za osobu. Pokud seženete levné zpáteční letenky do Varny či Burgasu pod 3 000 Kč, obvykle se vyplatí dovolenou naplánovat na vlastní pěst bez cestovní kanceláře.

Doprava na Slunečné Pobřeží

Na Slunečném Pobřeží zastavují všechny autobusy jezdící mezi Burgasem a Varnou. Mnohem blíž je Burgas, ze kterého vyjíždí autobusy každých zhruba 15 minut a cesta zabere asi hodinu. Z Burgasu vyjíždí autobusy z autobusového nádraží jih (orientační jízdní řád) a zastavují i u letiště Burgas.

Cesta z Varny zabere necelé dvě hodiny a autobusy jezdí zhruba jednou až 2x do hodiny z místního jediného hlavního nádraží.

Jízdenky koupíte u řidiče, případně u pokladny na autobusovém nádraží. Orientační ceny:

  • Z Burgasu: 6 BGN
  • Z Varny: 8-10 BGN

Mezi letovisky Sveti Vlas, Slunečné Pobřeží, Nesebar, Ravda a Pomorie jezdí přes den také frekventovaná autobusová linka (cca jednou za 15-30 minut), ceny se pohybují od 1,50 do 3 BGN a platí se u řidiče.

Turistický vláček

Každé léto brázdí ulice Slunečného Pobřeží populární „silniční“ turistický vláček. Jezdí na několika trasách po celém letovisku až do Nesebaru. Při cestě z centrální části Slulnečného Pobřeží do Nesebaru je třeba přestoupit jednou, při cestě ze severní části dvakrát.

Cena za každý úsek je 3 BGN, pro děti 1,5 BGN. Vláček jezdí nepravidelně podle toho, jak se zaplní, avšak velmi často (interval cca 10-20 minut).

Hlavní stanoviště jsou u hotelů Marvel, Kuban a Kotva.

Aquaparky na Slunečném Pobřeží

Vyměňte jeden den u moře za vodní radovánky a zábavu v aquaparku. Na Slunečném Pobřeží a v jeho blízkém okolí najdete hned tři.

Tím největším – a to dokonce v celém Bulharsku – je Aqua Paradise Nesebar, který najdete poblíž letoviska Ravda. Od centra Slunečného Pobřeží je vzdálen asi 7 km, avšak aqaupark nabízí pravidelnou dopravu shuttle mikrobusy zdarma (více zde). V parku najdete stovky různých atrakcí, restaurací, barů a obvykle se zde zabavíte celý den.

  • Aqua Paradise Nesebar: cena na den pro dospělého je 38 BGN, pro dítě 19 BGN

O něco menší vodní park najdete přímo na Slunečném Pobřeží u hlavní silnice. Action Aquapark zabaví především milovníky tobogánů a skluzavek. I tento aquapark nabízí vlastní dopravu zdarma.

  • Action Aquapark: cena na den pro dospělého je 42 BGN, pro děti 21 BGN

Nejmenší aquapark Pirates of the Caribbean najdete na pomezí Slunečného Pobřeží a Nesebaru v komplexu hotelu Kotva. Je ideální pro menší děti, bazény mají malou hloubku a skluzavky jsou spíše kratší a mírnější.

Co navštívit v okolí

Klidně pěšky na půldenní výlet se můžete vypravit do sousedního letoviska Nesebar, které je kromě svých pláží známé především jako historický klenot bulharského pobřeží. Na druhé straně můžete po promenádě dojít do klidného městečka Sveti Vlas s komornější atmosférou i menším počtem lidí na pláži.

Klidně jen na půldenní výlet se můžete vypravit i do víru městského ruchu Burgasu, na celodenní výlet pak do populárního delfinária ve Varně.

Chystáš se na bulharské jižní pobřeží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.