Ostrov Pag

18 míst co vidět na ostrově Pag

Město Pag

Pláž

Město Pag

Název Pag nese kromě celého ostrova i jeho historické hlavní město a po Novalji druhé největší (rozdíl v počtu obyvatel je ale zanedbatelný). Na rozdíl od moderní Novalji na vás v Pagu dýchne historie v nádherném centru s úzkými křivolakými uličkami a několika památkami. Jinak ale i Pag nabízí skvělé vyžití pro plážovou dovolenou i strategický bod pro objevování ostrova – město leží zhruba v jeho prostředku.

Pag nabídne veškeré turistické zázemí od četných apartmánů a hotelů přes supermarkety, restaurace, bary, obchody se suvenýry i základní občanské vybavení typu bankomatů, lékáren či nemocnice. Ač je živoucím turistickým centrem, je Pag stejně tak vhodný pro klidnou dovolenou. Na rozdíl od Novalji se sem nejezdí za divokými nočními pařbami, ani na diskotéky.

Město leží na vrcholu Pažského zálivu mezi mořem a rozlehlými salinami - plochami na odsolování mořské vody.

Ubytování

Město Pag je nejlepší volbou pro ubytování na stejnojmenném ostrově, zvlášť pokud chcete vyrážet na výlety. Ze široké škály od levných apartmánů po drahé luxusní hotely si vybere každý.

Pro velký výběr z nejrůznějších zařízení jsme vybrali některá levná dobře hodnocená ubytování, přinášíme i seznam klasických hotelů či výjimečných apartmánů přímo u pláže:

Pláže

Přímo ve městě leží nádherná velká a vzorně upravená oblázková pláž Prosika, která nabídne veškeré zázemí. Lehátka a slunečníky si zde půjčíte cca za 35 HRK za kus na den, jsou zde sprchy a převlékárny, samozřejmě několik restaurací a barů. Půjčit si můžete šlapadlo (cca 60 HRK na hodinu) nebo využít nabídek různých adrenalinových vodních aktivit ve středisko Aquafun Pag.

Více malých pláží obklopených apartmány a malými pískovcovými útesy najdete na západní straně zátoky:

  • Pláž Vodice – oblázková s betonovým molem
  • Pláž Tartanovo – oblázková
  • Pláž Pirka – oblázková i kamenitá s betonovým molem

Naopak na východní straně zálivu jsou je pláží méně, některé ještě ve městě, jiné daleko od civilizace, avšak stále dostupné autem:

  • Pláž Bašaca – oblázková pláž s upraveným betonovým břehem na slunění
  • Pláž Veli Bok – krásná oblázková a kamenitá přírodní pláž 3 km od centra ideální pro klidný den mimo centrum dění

Podívejte se na mapu všech důležitých pláží v Pagu.

Památky a zajímavosti

Ve městě zaujme návštěvníky krásně upravené malé historické centrum, jehož hlavní památkou je románská trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století. Další významnou památkou je Most Katine pro pěší z roku 1737 nebo promenáda, jejíž podoba pochází zhruba z 18. století.

Doporučujeme také navštívit zajímavé Muzeum soli (hned za mostem Katine v centru), ve kterém se dozvíte mnoho o historii města. Ostatně těžba soli v místních na první pohled z dálky viditelných vodních salinách je dodnes jedním z hlavních ekonomických aktivit města.

Doprava

Pag je jedním z dopravních center na ostrově. Na rozdíl od Novalji zde ale nefunguje MHD a využít můžete jen meziměstské spoje po ostrově a na pevninu, zejména do Zadaru. Více informací najdete v kapitole "Doprava".

O letních prázdninách sem jezdí i návazné autobusové spoje Regiojet od přímého vlaku Praha – Split (detaily na stránce Vlakem do Chorvatska). Kompletní informace o dopravě na ostrov Pag v kapitole "Jak sem".

V Pagu není žádné velké autobusové nádraží, pouze malá zastávka u přístavu, konkrétně na tomto místě.

Většina parkovišť v Pagu je zpoplatněných, platí se cca 5 HRK na hodinu.

Chystáš se na ostrov Pag?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.