Zpět na seznam míst co vidět na Korsice
Bastia

Bastia

Bastia je nazývána jako brána Korsiky. Pro většinu návštěvníků je to první město, které vidí, a poslední, které opouští. Hned po Ajacciu je to druhé největší město ostrova a zároveň je zde největší přístav Korsiky. Díky poloze na severovýchodě země sem denně připlouvají desítky trajektů z Francie a Itálie. Pokud je dobrá viditelnost, lze dohlédnout i na ostrov Elba, který je vzdálen jen 50 km od Korsiky.

Bastia je asi nejživější město Korsiky. Najdete zde mnoho restaurací, kaváren, barů, obchodů a večer se zde probouzí čilý noční život.

Památky a zajímavosti

Na své si ovšem přijdou milovníci historie a krásných typicky středomořských center s úzkými uličkami. Při návštěvě Bastie byste určitě nenechali vynechat tyto zajímavosti:

  • Vieux Port (starý přístav) – dnes jej využívají už jen místní rybáři. Kolem přístavu jsou rozmístěny starobylé domky, kdysi obývané rodinami rybářů. Tato část města je velmi malebná a objevuje se na mnoha fotografiích a pohlednicích z Bastii.
  • citadela Terra Nova – patří k hlavním turistickým centrům Basite. Malebná čtvrť je obehnaná opevněním ze 14. století, které pochází z dob Janovské republiky, je nejvíce fotografovanou částí Basite
  • kostel Église St-Jean Baptiste – hlavní bastijská katedrála a dominanta Vieux Port z roku 1583
  • náměstí Saint Nicholas – téměř 300 m dlouhé náměstí přímo u přístavu, kde se konají bleší trhy a najdete zde spoustu restaurací
  • Palais des Gouverneurs (Palác guvernérů) – byl za vlády Janova sídlem korsického místodržitele a biskupa, v současnosti je v něm Etnografické muzeum.

Bastia se může pochlubit i tím, že se zde nachází největší knihovna na Korsice.

Pláže a koupání

Ačkoliv Bastia kopíruje pobřeží, přímo ve městě nenajdete žádnou pláž. 

Jižně od centra však začíná jedna z nejdelších pláží Korsiky – Plage de l'Arinella, která se táhne po více než 10 km dlouhém rovném pobřeží. Arinella je pokrytá jemným světlešedým pískem a a i když má spíše venkovský charakter s menšími vilkami, najdete zde plné zázemí v podobě několika občerstvení, půjčoven lehátek i sprch.

Zároveň však na pláži Arinella najdete dostatek soukromí a míst, kde budete jen sami.

Ubytování

Díky nejrušnějšímu korsickému letišti, které se nachází u města, je Bastia oblíbený výchozí bod a místo pro ubytování alespoň pro 1 noc.

Průměrná cena na noc v létě se pohybuje mezi 2 200 a 3 800 Kč za pokoj, což je zhruba korsický průměr

Přinášíme i tipy na konkrétní ubytování pro snazší orientaci.

Doprava

Parkování

Parkování v Bastii je všude zpoplatněné cca částkou 1,50 EUR na hodinu. Ačkoliv je prostor historického centra stísněný, parkovacích míst zejména podél promenád u moře je více než dost i v hlavní letní sezoně.

Autobusy MHD

MHD v Bastii funguje na bázi zhruba 15 autobusových linek, které pokrývají celé město. Jízdné je jednoduché, jelikož existuje pouze jeden typ lístků – pro jednu jízdu za 1,50 EUR, zakoupit můžete i zvýhodněný karnet 10 jízdenek za 10 EUR. Lístky koupíte ve všech trafikách i některých supermarketech.

Oficiální informace, jízdní řády a mapy najdete na webu dopravního podniku www.bastia-agglomeration.corsica.

Meziměstské autobusy a vlaky

Hlavní autobusové nádraží se nachází poblíž přístavu (poloha na mapě) a vyjíždějí odsud autobusy po celé Korsice. Železniční stanice se pak nachází jen pár kroků severně od historického centra a západně od přístavu (poloha na mapě).

Vlakem z Bastie vyrazíte 4-6x denně do 4 hodiny vzdáleného Ajaccia (cca 22 EUR) přes centrální pohoří s městem Corte (1 a tři čtvrtě hodiny, cca 10 EUR). S přestupem v U Ponte Á a Leccia se 2x denně vlakem dostanete i do Calvi. Frekventovaná doprava po železnici vede podél pobřeží do města Casamozza (cca 2-3x za hodinu).

Autobusem se z Bastie dostanete zejména na sever a podél východního pobřeží na jih, ale i do hor. Z Bastie jezdí mnoho různých autobusových společností, přehledné jízdní řády najdete například na neoficiálním, ale často aktualizovaném webu corsicabus.org.

  • Naviguj: 42.6979, 9.45047

Další místa na Korsice

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Zdenka _1
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu