Paříž
Paříž

40 míst co vidět v Paříži

Champs-Élysées

Champs Elysees

Tento dlouhý a široký bulvár patří k nejznámějším a nejrušnějším ulicím v Paříži. Řadí se k nejdražším na světě ve výši nájemného. Dlouhá je necelé 2 km, široká 70 m a spojuje moderní a historickou část města. Na jedné straně je zakončena Vítězným obloukem a na straně druhé Náměstím Svornosti poblíž Louvru.

Z bažin rušným bulvárem

Na místě dnešní Avenue des Champs-Élysées (v češtině "Elysejská pole") ještě v polovině 17. století byly bažiny a okrajová část tehdejší Paříže. Až roku 1670 byla dokončena přestavba a odvodnění této oblasti a vznikla zde široká třída, původně jen pokračovaní zahrad Jardins des Champs-Élysées, později hlavní výpadovka z centra Paříže a dnes slouží jako jedno z hlavních center města.

Svůj název nese bulvár podle bájného místa Elysium z řecké mytologie, kam bohové přenášely duše významných hrdinů.

Třída plná zábavy 

Horní část Champs-Élysées se pyšní mnoha kiny, kavárnami, restauracemi a luxusními obchody těch nejznámějších světových značek. Oproti tomu ve spodní části najdeme například Elysejský palác (sídlo francouzského prezidenta) s parkem Jardins des Champs-Élysées, Grand Palais a Petit Palais.

Pokud budete v Paříži 14. července, máte možnost zažít vojenskou přehlídku francouzské armády, která se koná na oslavu dobytí Bastily. Tato přehlídka patří mezi nejslavnější svého druhu na světě.

Elysejská pole jsou jedním z hlavních symbolů země. Francouzi se zde shromažďují v časech velkých krizí, demonstrací či stávek, ale i k oslavám významných státních svátků či sportovních událostí. Každoročně zde například končí slavný cyklistický závod Tour de France.

Neopakovatelné kouzlo má Champs-Élysées během období Vánoc, kdy jsou stovky stromů, které ji lemují, bohatě ozdobeny.

Hotely na Champs-Élysées

Chcete-li zažít Paříž bez kompromisů a ubytovat se na jedné z nejznámějších ulic světa, pak vaše kroky zamíří do hotelů právě zde. Je logické, že musíte počítat s vyššími cenami, na druhou stranu jste si ze strategického hlediska nemohli vybrat lepší místo. Na Champs-Élysées bychom doporučili třeba tyto hotely:

  • Hotel Elysée Secret – tento moderně zařízený butikový 4* hotel sice neleží přímo na Elysejských polích, ale doslova za rohem na souběžné ulici. Nabídne bezkonkurenčně nejlepší poměr ceny ku výkonu v širokém okolí, když za pokoj zaplatíte od 3 900 Kč pro 2
  • Hôtel GalileoChamps Élysées – pohodový 3* hotel s dobrým cenou okolo 3 400 Kč na noc najdete v boční uličce asi 50 metrů od hlavního bulváru
  • Fraser Suites Le Claridge Champs-Elysées – skvělý 5* aparthotel leží přímo na Elysejských polích a s cenou okolo 7 500 Kč za noc pro 2 patří k nejlevnějším ve své kategorii
  • Hôtel Barrière Le Fouquet's – fajnšmekři se ubytují v jednom z nejlepších pařížských 5* hotelů, očekávejte ceny od 21 000 Kč za noc pro 2

Doprava a poloha

Pod celou ulicí probíhá metro linky 1, což je nejlepší spojení. V horní části u Vítězného oblouku je to stanice Charles de Gaulle-Étoile s dalšími linkami 2, 6 a RER linky A, uprostřed u paláců stanice Champs-Élysées-Clemenceau a dole na náměstí Concorde stanice Concorde, kam jezdí ještě linky 8 a 12.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 31. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.