Paříž
Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk

Krásný a velký Arc de Triomphe de l´Étoile patří k nejznámějším vítězným obloukům na světě a je jednou z ikon Paříže. Každý rok zde bývá ukončen cyklistický závod Tour de France. Budován byl 30 let na počátku 19. století a nechal ho postavit Napoleon Bonaparte na oslavu svého vítězství v bitvě u Slavkova. Dokončen byl roku 1836 a světu se ukazuje v nejčistším stylu klasicistní architektury. Svou velikostí se řadí mezi ty největší, zdobí ho válečné příběhy, římská mytologie i jména vojenských osobností.

Stojí uprostřed rušného kruhového objezdu Étoile neboli Hvězda, z něhož vybíhá 12 ulic, mezi nimi nejznámější ulice Champs-Élysées vedoucí až před Louvre. Na tento paprskovitý rozvod ulic je nejkrásnější výhled ze střechy oblouku.

Rozměry Vítězného oblouku

Arc de Triomphe vyprojektoval architekt Jean Francois Chalgrin a jeho podoba je skutečně monumentální. Na výšku měří 51 metrů, šířka činí 45 metrů a hloubka 22 metrů. Zdobí ho jeden hlavní 29 metrů vysoký oblouk a dva menší boční oblouky s výškou 19 metrů.

Pařížský Vítězný oblouk je druhým největším na světě po vítězném oblouku v severokorejském Pchjongjangu z roku 1982...

Vstupné a výstup na střechu

Otevřeno je každý den 10:00–22:30 hod.

Výstup na střechu je zpoplatněn, vstupenky můžete koupit na místě (očekávejte fronty v létě kolem hodiny), případně online na oficiálním webu, kde však kupujete vstupné na přesný čas.

  • Dospělí: 13 EUR
  • Děti do 18 let: zdarma
  • Mladiství 18-25 let: zdarma po předložení ISIC karty
  • Držitelé Paris Museum Pass: zdarma

Jak se sem dostat

Přímo pod kruhovým objezdem se nachází stanice Charles de Gaulle-Étoile, kam jezdí metro linky 1, 2, 6 a vlak RER linky A. Podobné názvy nesou autobusové zastávky, jichž je v okolí kruhového objezdu více. K samotnému oblouku vedou podzemní chodby, ty jsou volně přístupné.

Ubytování

Kromě samotné památky je místo kolem Vítězného oblouku jeden z hlavních přestupních bodů pařížské MHD, takže bydlení v této oblasti je strategicky velmi výhodné. Podívejte se, jaké hotely v okolí bychom pro vás vybrali.

  • Princesse Caroline – nejlevnější 3* hotel v blízkosti vzdálený jen 200 metrů od oblouku a s cenami od 3 500 Kč na noc pro 2
  • Arc de Triomphe Etoile – moderní 3* hotel vzdálený jen 300 metrů od oblouku a s cenami od 3 900 Kč na noc pro 2
  • Radisson Blu Champs-Elysées – 5* klasika jen pár metrů od oblouku s cenami od 8 000 Kč na noc pro 2

3 vítězné oblouky

Věděli jste, že Paříž nemá jen jeden jediný vítězný oblouk? Ve skutečnosti je je jen největší a součástí 3 oblouků postavených v jedné 8 km dlouhé linii.

Tím prvním je rovněž Napoleonův oblouk Arc de Triomphe du Carrousel z roku 1809 stojící jen těsně vedle muzea Louvre, dalším je pak naopak moderní 105 metrů vysoká stavba Grande Arche, která je ve skutečnosti mrakodrapem připomínajícím vítězný oblouk. Leží ve slavné moderní čtvrti La Défense.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.