Zpět na seznam míst co vidět v Paříži
Versailles

Versailles

Château de Versailles je asi nejznámější zámek nejen ve Francii, ale i na světě. Nádherný a velkolepý objekt s přilehlými rozsáhlými geometrickými zahradami a fontánami patří k vrcholným dílům klasicistního baroka. Postaven byl v polovině 17. století francouzským králem Slunce, tedy známým Ludvíkem XIV., jako symbol absolutistické monarchie.

Zrcadlový sál a zahrady

Uvnitř najdete nespočet místností, které si můžete prohlédnout. Mezi nejzajímavější patří Zrcadlový sál (Galerie des Glaces), což je 75 m dlouhý taneční sál, na jehož jedné straně je pokryt 17 zrcadly a na té protější velkými okny. Dále máte možnost navštívit soukromé královské ložnice, kapli, knihovnu, zasedací místnost nebo salony, to vše s nádhernou výzdobou. Vybrat si tak můžete z několika prohlídek.

Přilehlý versailleský park a zahrady jsou obrovské a ukrývají řadu zajímavostí a překvapení. Zahrady jsou navrženy ve francouzském a anglickém stylu a jsou krásně upravené. Dále tu můžete objevit zámky Velký a Malý Trianon, dlouhý vodní kanál a samozřejmě nespočet soch a fontán. K nejznámějším fontánám patří Neptunova a Latonina, které se často stávají terčem fotografů při výhledu do zahrad.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba se dělí na hlavní (1. 4.–31. 10.) a vedlejší (1. 11.–31. 3.) sezonu, ale také se liší podle druhu vaší návštěvy. Otevřeno je denně kromě pondělí

  • Samotný palác je otevřen v sezoně 9:00–18:30 hod., jinak do 17:30 hod.
  • Zámek Trianon a výstava kočárů v sezoně 12:00–18:30 hod., jinak do 17:30 hod.
  • Zahrada s fontánami a přilehlý park jsou otevřeny v sezoně 8:00–20:30 hod., mimo sezonu do 18:00 hod.  

Vstupné se dá koupit na místě, prodejna se nachází po příchodu hlavní branou po levé straně. Ovšem zde vedou velmi často dlouhé fronty a doporučujeme si dopředu zakoupit vstupenky online, které jsou však s přesně určeným časem návštěvy. Pokud nechcete stát frontu, doporučujeme koupit online vstupenky i pro studenty s hodnotou 0 EUR

Vše dohromady

Nejjednodušší vstupenkou, s níž získáte přístup všude, je tzv. passport.

  • Dospělí: 20 EUR, resp. 27 EUR, pokud je den s vodní show na fontánách
  • Děti a studenti do 26 let (s ISIC kartou): zdarma, resp. 10 EUR během dne s vodní show ve fontánách

Hlavní palác + zahrady

S touto vstupenkou se dostanete všude kromě Trianonských zámečků.

  • Dospělí: 18 EUR
  • Děti a studenti do 26 let (s ISIC kartou): zdarma

Trianonské zámky + zahrady

Zahrnuje vstup do Grand Trianon Palais a Petit Trianon Palais a zahrad. Nedostanete se do hlavního zámku Versailles.

  • Dospělí: 12 EUR
  • Děti a studenti do 26 let (s ISIC kartou): zdarma

Pouze zahrady

Pokud se chcete jít podívat pouze do zahrad a parku, nebudete nic platit kromě dní, kdy se konají představení. Ve dnech představení zaplatíte 8,50 EUR, studenti do 26 let pak 7,50 EUR.

Jak se sem dostat

Zámek se nachází ve městě Versailles, vzdáleném asi 20 km od Paříže. I tak se sem dostanete snadno z centra města do 40 minut. Konkrétně vlak RER linky C na stanici Gare de Versailles Chateau Rive Gauche, nacházející se asi 5 minut pěšky od zámku. Pokud máte zakoupenou několikadenní jízdenky pro zóny 1-3, musíte dokoupit klasickou jízdenku z automatu na stanici. Z Paříže k zámku Versailles stojí 3,65 EUR v jednom směru. Versailles leží v zóně 4.

V pěší vzdálenosti do 20 minut leží další 2 vlaková nádraží – Gare de Versailles Chantiers (vlaky jezdí z Gare Montparnasse) a Versailles Rive Droite (odjezd z Gare Saint Lazare).

Další možností je přímo shuttle bus, který odjíždí od Eiffelovy věže (úterý–neděle) a jízdenky si zakoupíte online za 25 EUR dopředu.

Autobus MHD linky 171, na nějž platí lístky t+ odjíždí z Pont de Sérves, kam jezdí metro linky 9.

Pokud dorazíte autem, buďte tu raději dříve, pak byste mohli mít problém se zaparkováním, i když se zde nachází hodně parkovacích míst, která jsou zpoplatněna.

Oficiální web

Více informací ke vstupenkám, výstavám a dalším záležitostem najdete na oficiálním webu zámku ve Versailles: en.chateauversailles.fr  

  • Naviguj: 48.8048, 2.1204

Další místa v Paříži

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu