Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Versailles

Místo

Versailles

Château de Versailles je asi nejznámější zámek nejen ve Francii, ale i na světě. Nádherný a velkolepý objekt s přilehlými rozsáhlými geometrickými zahradami a fontánami patří k vrcholným dílům klasicistního baroka. Postaven byl v polovině 17. století francouzským králem Slunce, tedy známým Ludvíkem XIV., jako symbol absolutistické monarchie.

Zrcadlový sál a zahrady

Uvnitř najdete nespočet místností, které si můžete prohlédnout. Mezi nejzajímavější patří Zrcadlový sál (Galerie des Glaces), což je 75 m dlouhý taneční sál, na jehož jedné straně je pokryt 17 zrcadly a na té protější velkými okny. Dále máte možnost navštívit soukromé královské ložnice, kapli, knihovnu, zasedací místnost nebo salony, to vše s nádhernou výzdobou. Vybrat si tak můžete z několika prohlídek.

Přilehlý versailleský park a zahrady jsou obrovské a ukrývají řadu zajímavostí a překvapení. Zahrady jsou navrženy ve francouzském a anglickém stylu a jsou krásně upravené. Dále tu můžete objevit zámky Velký a Malý Trianon, dlouhý vodní kanál a samozřejmě nespočet soch a fontán. K nejznámějším fontánám patří Neptunova a Latonina, které se často stávají terčem fotografů při výhledu do zahrad.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba se dělí na hlavní (1. 4.–31. 10.) a vedlejší (1. 11.–31. 3.) sezonu, ale také se liší podle druhu vaší návštěvy. Otevřeno je denně kromě pondělí

  • Samotný palác je otevřen v sezoně 9:00–18:30 hod., jinak do 17:30 hod.
  • Zámek Trianon a výstava kočárů v sezoně 12:00–18:30 hod., jinak do 17:30 hod.
  • Zahrada s fontánami a přilehlý park jsou otevřeny v sezoně 8:00–20:30 hod., mimo sezonu do 18:00 hod.  

Vstupné se dá koupit na místě, prodejna se nachází po příchodu hlavní branou po levé straně. Ovšem zde vedou velmi často dlouhé fronty a doporučujeme si dopředu zakoupit vstupenky online, které jsou však s přesně určeným časem návštěvy. Pokud nechcete stát frontu, doporučujeme koupit online vstupenky i pro studenty s hodnotou 0 EUR

Vše dohromady

Nejjednodušší vstupenkou, s níž získáte přístup všude, je tzv. passport.

  • Dospělí: 20 EUR, resp. 27 EUR, pokud je den s vodní show na fontánách
  • Děti a studenti do 26 let (s ISIC kartou): zdarma, resp. 10 EUR během dne s vodní show ve fontánách

Hlavní palác + zahrady

S touto vstupenkou se dostanete všude kromě Trianonských zámečků.

  • Dospělí: 18 EUR
  • Děti a studenti do 26 let (s ISIC kartou): zdarma

Trianonské zámky + zahrady

Zahrnuje vstup do Grand Trianon Palais a Petit Trianon Palais a zahrad. Nedostanete se do hlavního zámku Versailles.

  • Dospělí: 12 EUR
  • Děti a studenti do 26 let (s ISIC kartou): zdarma

Pouze zahrady

Pokud se chcete jít podívat pouze do zahrad a parku, nebudete nic platit kromě dní, kdy se konají představení. Ve dnech představení zaplatíte 8,50 EUR, studenti do 26 let pak 7,50 EUR.

Oficiální web

Více informací ke vstupenkám, výstavám a dalším záležitostem najdete na oficiálním webu zámku ve Versailles: en.chateauversailles.fr  

Ubytování ve Versailles

Chcete si návštěvu Versailles užít na celý den? Pak zvažte bydlení poblíž zámku... anebo dokonce přímo na zámku! 

Přímo na zámek Trianon a versailleské zahrady navazuje luxusní pětihvězdičkový hotel Waldorf Astoria Versailles, v němž si užijete vskutku zámeckou atmosféru. Ceny se zde pohybují od 7 000 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji, ale pokud míříte do Paříže třeba na líbánky, pak rozhodně nad tímto romantickým hotele zauvažujte. Zkontrolujte dostupné pokoje a ceny >>

Ve městě Versailles jen pár stovek metrů od zámku pak vybírejte z desítek klasických 3* a 4* hotelů s cenami okolo 2 500 Kč za noc pro 2.

Jak se sem dostat

Zámek se nachází ve městě Versailles, vzdáleném asi 20 km od Paříže. I tak se sem dostanete snadno z centra města do 40 minut. Konkrétně vlak RER linky C na stanici Gare de Versailles Chateau Rive Gauche, nacházející se asi 5 minut pěšky od zámku. Pokud máte zakoupenou několikadenní jízdenky pro zóny 1-3, musíte dokoupit klasickou jízdenku z automatu na stanici. Z Paříže k zámku Versailles stojí 3,65 EUR v jednom směru. Versailles leží v zóně 4.

V pěší vzdálenosti do 20 minut leží další 2 vlaková nádraží – Gare de Versailles Chantiers (vlaky jezdí z Gare Montparnasse) a Versailles Rive Droite (odjezd z Gare Saint Lazare).

Další možností je přímo shuttle bus, který odjíždí od Eiffelovy věže (úterý–neděle) a jízdenky si zakoupíte online za 25 EUR dopředu.

Autobus MHD linky 171, na nějž platí lístky t+ odjíždí z Pont de Sérves, kam jezdí metro linky 9.

Pokud dorazíte autem, buďte tu raději dříve, pak byste mohli mít problém se zaparkováním, i když se zde nachází hodně parkovacích míst, která jsou zpoplatněna.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 14. 12. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Lucie _B
před 12 měs

Nevíte někdo jestli je audio průvodce náhodou i v češtině? Nedaří se mi to na jejich webu najít.