Bari

Co dělat v Bari

Navštivte uličky Starého města

Italské město bez historického centra snad ani neexistuje a Bari samozřejmě ničím nevybočuje. Nechte se unést středověkou atmosférou čtvrti Bari Vecchia, místního starého města. Spletitá síť typicky italsky úzkých a klikatých uliček vás provede skrz zástavbu domů vznikající zde už od 10. století a zachovávající si dodnes svůj historický ráz.

Většina domů v Bari Vecchia pochází ze 16. až 19. století, navštívíte zde i dvě hlavní barijské památky – baziliku sv. Mikuláše a katedrálu sv. Sabina.

Centrum je sice rozlohou malé a kompaktní, ale díky změti mnoha ulic tu můžete procházkami a zastávkami v mnoha typických restauracích strávit klidně celý den.

Projděte se kolem moře

Bari se rozprostírá přímo na břehu Jaderského moře a jeho dlouhé promenády lákají k procházkám podél vody. Nejoblíbenější trasa kolem moře vede od parku Giradini Baden Powell po promenádě Lungomare Nazario Sauro, na kterou navazuje okružní promenáda kolem starého centra Bari Vecchia Lungomare Imperatore Augusto. Po ní dojdete až do nového přístavu, kde se můžete pokochat pohledem na velké zaoceánské lodě a odtud stočit své kroky zpět do historického centra.

Celkem taková procházka zabere asi hodinku a ujdete během ní přes 3,5 km, viz mapa pěší trasy. Na její začátek k Giardini Baden Powell se dostanete například autobusovými linkami 2, 2/, 12 nebo 42.

Pláže a koupání

I přímo v samotném Bari se při nedostatku času můžete vykoupat na krásné městské pláži Lido di San Francesco, která je ideálním místem ke strávení půldenního pohodového odpočinku během chození po městě.

Za hlavními apulskými letovisky však budete muset vyrazit daleko za hranice Bari, mezi ty nejznámější patří Polignano a Mare, Barletta nebo poloostrov Gargano. O možnostech cesty z Bari do letovisek se detailně dočtete v průvodci po Apulii.

Výlet do Alberobella a dalších měst

Bari jako největší město Apulie s ideální polohou poslouží zejména jako skvělý výchozí bod pro výlety do mnoha krásných městeček v okolí. Tipy na jedno- i vícedenní výlety:

  • Alberobello – městečko s typickými trulli domky, cca 60 km od Bari
  • Barletta – historické město a zároveň plážové letovisko, cca 60 km od Bari
  • Gargano – národní park s nádherným pobřežím a plážemi, cca 150 km od Bari
  • Monopoli – historické město s krásným pobřežím, cca 50 km od Bari

O dalších zajímavých místech okolo Bari se dočtete v průvodci po Apulii.

Chystáš se do Bari?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 01. 2022
Navrhni úpravu

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Lucie _40
Lucie _40
před rokem

Ahoj, chtěla bych se zeptat někoho, kdo byl v Bari a okolí, jestli by mi nedoporučil pláž dobře dostupnou veřejnou dopravou (rozmezí Polignano - Bari - Trani), kde je možné se v hezkém prostředí tak na 1-2 hodiny vykoupat. Jedeme v polovině října, takže na celý den strávený na pláži to nebude, a zatím mám pocit, že hezké pláže jsou soukromé a velmi drahé, nebo mám obavu, že i v polovině října může být přelidněno (Polignano).

Blondie
před rokem

Zkuste Monopoli, má u centra pár hezkých maličkých pláží. I městečko samotné stojí za návštěvu. Polignano podle mě v říjnu přelidněné nebude, ale ta slavná pláž tam není moc čistá.

Avatar uživatele Petr _75
Petr _75
před rokem

Dlouhé písečné pláže alá severní Itálie jsou v Barlettě, ale moře tam moc čisté nebylo.

Monopoli bylo o dost hezčí, ale zase pláže jsou opravdu malé, zvlášť o víkendu bylo přelidněno.

Obojí situace na podzim ještě před covidem.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před rokem

Zajímavé je i městečko Altamura, kde je možné ochutnat chléb, který jako první pečivo v Evropě získal chráněné označení původu DOC: https://www.jidlonacestach.cz/al...chleb-doc/

Přímo v Bari je pak škoda nenavštívit uličku, kde se vyrábí a prodávají místní těstoviny:

https://www.jidlonacestach.cz/st...ette-bari/

A povinnost je podle mne foccacia barese, v Bari doporučuji pekárnu Magda, kde si kupte i jejich kroužky taralli s cibulí a hrozinkami:

https://www.jidlonacestach.cz/fo...ia-barese/