Benátky
Benátky

25 míst co vidět v Benátkách

Canal Grande

Vodní kanál

Canal Grande

Zhruba 4 km dlouhý Canal Grande je bez debat hlavní dopravní tepnou Benátek vinoucí se jako esíčko napříč celým historickým centrem. Táhne se od hlavního nádraží Santa Lucia k Náměstí sv. Marka, kde ústí do laguny.

Rezervuj pokoj s výhledem na Canal Grande

Dopravní tepna Benátek

Zajímavostí je, že ani na jedné straně neexistuje žádná souvislá a dlouhá promenáda, domy většinou vyrůstají přímo z vody a na chodník už nezbývá prostor. To však nic nemění na tom, že podél kanálu najdete spoustu menších i větších náměstí, odkud můžete pozorovat živý provoz na vodě.

Canal Grande totiž funguje jako každá normální ulice, jen místo asfaltu je tu voda a místo aut jezdí stovky lodí, od MHD – vaporetti, přes nákladní loďky, až po doručovací lodě DHL či FedExu. Sedněte si s pravou italskou zmrzlinou a chvilku dění na vodě pozorujte, je to nesmírně uklidňující.

Pouze 4 mosty

Ačkoliv měří kanál více než 4 kilometry, překlenete ho pouze po 4 mostech. První dva - Ponte della Costituzione a Ponte degli Scalzi - se nachází u hlavního nádraží Santa Lucia a kromě toho, že vás převedou z jednoho břehu na druhý ničím příliš nezaujmou.

Největší most přímo ve středu Benátek však už patří k nejslavnějším mostům světa. Kamenný Ponte di Rialto se zastřešením patří mezi nejkrásnější stavby v Benátkách. Poslední most, který se klene nad Canal Grande, je dřevěný Ponte dell Accademia u slavné galerie Accademia.

Projížďka vaporettem nebo gondolou

Canal Grande je nejkrásnější z vodní hladiny. Fasády těch nejkrásnějších benátských domů "vyrůstají" přímo z vodní hladiny, každou chvíli do Canal Grande ústí některý z desítek menších postranních kanálů a naskytnou se i výhledy na nejznámější benátské památky.

Tou nejjednodušší možností je nasednou na vaporetto (vodní autobus MHD) a projet se po kanálu libovolně dlouhou trasou. Zastávky jsou na každém rohu po obou stranách kanálu a lodě zde jezdí zhruba každých 5 minut. Po kanálu projíždí páteřní linky 1 a 2 a od nádraží po most Rialto také posilová linka 2/.

Na několika místech kanál napříč přetínají také gondolové přívozy, za které zaplatíte jen symbolický poplatek 2 EUR. Jejich seznam najdete blíže v kapitole Doprava.

Ubytování s výhledem na Canal Grande

Podél kanálu najdete množství hotelů, které se výhledem řadí k nejlepším na světě. Je logické, že hotely umístěné přímo u Canal Grande mají vyšší ceny, ale hledáte-li romantické ubytování, rozhodně nebudete litovat. Podívejte se například na tyto skvěle hodnocené hotely přímo u kanálu a s cenou do 3 000 Kč na noc ve 2lůžkovém pokoji.

Chystáš se do Benátek?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 28. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.