Benátky

Jak se dostat do Benátek

Benátky leží v ideální vzdálenosti z Prahy. Je dostatečně velká na to, aby se sem vyplatilo poměrně časté a zároveň levné letecké spojení. Zároveň ale dostatečně malá na to, abyste sem pohodlně dojeli i po zemi, pokud se létat bojíte nebo se prostě chcete zastavit třeba v rakouských Alpách po cestě.

Letecky

Do Benátek se létá z Prahy, Vídně i Katowic, a to Ryanair nebo Wizz Air. Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy se pohybuje kolem 2 500 Kč a akce pod 1 000 Kč se objevují poměrně zřídka, zejména v zimních měsících. Poblíž Benátek najdete dvě letiště: větší Marco Polo a vzdálenější malé Treviso.

letiště Marco Polo (VCE) se přímým lety dostanete Prahy s Wizz Air a do Vídně či Katowic s Ryanair. Z letiště Treviso (TSF) pak létá přímo do Prahy, Katowic a Krakova společnost Ryanair.

Autobusem

Cesta autobusem je vhodná varianta, pokud nemůžete plánovat s velkým předstihem a letenky na blízká data jsou drahá. Na cestě však strávíte přes 10 hodin, jezdí se vždy jen přes noc. Přímé autobusové spoje vedou z:

  • Prahy: Regiojet 2x týdně, jednosměrné jízdenky od cca 1 250 Kč,
  • Brna: Regiojet 2x denně, jednosměrné jízdenky od cca 1 000 Kč,
  • Bratislavy: Flixbus, denně, jednosměrné jízdenky od cca 30 EUR.

Regiojet i Flixbus zastavují před nádražím v Mestre v pevninské části Benátek.

Vlakem

Přímé železniční spojení do Benátek z Česka už dlouhou dobu nejezdí. Je nutné přestupovat buď ve Vídni, nebo v Linci, přičemž cesta bude trvat vždy více než 12 hodin a při cenách kolem 2 000 Kč jedním směrem se rozhodně nevyplatí.

Vlakem se však dostanete do Benátek výborně z ostatních italských měst. Vlaky státních italských drah Trenitalia i soukromého dopravce Italo, který často nabízí výrazně výhodnější ceny, jezdí přímo ze stanice Santa Lucia v historickém centru Benátek do všech velkých měst v Itálii. Jízdenky na dálkových trasách kupujte nejlépe alespoň s předstihem 3 týdny na webech společností trenitalia.com nebo italotreno.it.

Autem

Cesta do Benátek autem z Prahy měří 815 km a zabere asi 8-9 hodin. Nejkratší cesta vede přes České Budějovice, Linec, Salcburk, Villach a Udine a až na úseky v Česku vede celá po dálnici.

Při cestě do Benátek se nevyhnete placení v Rakousku za dálniční známku, jejíž aktuální ceny rozepisujeme v detailním článku. Dále se nevyhnete poplatkům za mýto na italských dálnicích, které od hranic s Rakouskem (Tarvisio) po Benátky činí cca 18 EUR. Přesnou částku si můžete vypočítat na oficiálním webu italských dálnic autostradale.it.

Kde parkovat v Benátkách?

Přímo v historickém centru Benátek lze parkovat v placených garážích na umělém ostrově Tronchetto rovnou u konce mostu z pevniny. Jinde není parkování možné. Celodenní (počítá se 24 hodin od vjezdu) vyjde na 25 EUR a detailní informace se dočtete na webu parkoviště.

Parkovat zdarma se dá na ulicích jižně od nádraží Mestre, pokud není na vozovce namalovaná modrá čára placeného parkování, ale pouze bílá čára, kdy lze zaparkovat zdarma na libovolně dlouhou dobu. Dejte si jen pozor na vyznačené zákazy stání kvůli čištění komunikací, které v některých oblastech probíhá každý týden.

Chystáš se do Benátek?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 03. 2023
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Tom Dubský
před rokem

Parkovné lehce zdražilo na 45 EUR/24h