Benátky jsou městem na vodě, proto máte jen dvě možnosti, jak se po nich pohybovat: lodí a pěšky po chodnících, které vedou podél každého z kanálů. Mezi Benátkami a pevninskou částí Mestre se pak dostanete doslova každých pár minut vlaky, autobusy nebo tramvají.

Jízdenky na MHD

Lodě vaporetto (vodní autobus), tramvaje a autobusy provozuje dopravní podnik ACTV. Speciální tarify pak mají lodní linky Alilaguna jezdící z letiště Marco Polo. Lístky platí na všech trasách, s výjimkou lodních linek 16, A, B (Alilaguna) a autobusových linek na letiště Marco Polo, na které si musíte koupit speciální jízdenky.

Lístky dopravního podniku ACTV také neplatí v klasických vlacích mezi Mestre a Benátkami, stejně jako v příměstských autobusech ATVO, které neprovozuje dopravní podnik ACTV.

Ceny jízdenek ACTV

Celo- a vícedenní jízdenky platí vždy daný počet hodin od prvního označení, nikoliv jen v kalendářní den.

Děti pod 6 let cestují zdarma.

  • 24 hodin – 20 EUR
  • 48 hodin – 30 EUR
  • 72 hodin – 40 EUR
  • 75 minut pro jízdu autobusy ACTV a tramvají (lze libovolně přestupovat) – 1,50 EUR (3 EUR při nákupu u řidiče)
  • 75 minut pro jízdu vodními autobusy vaporetto (lze libovolně přestupovat) – 7,50 EUR

Dále využijete speciální jízdné na linkách směřujících k benátskému letišti Marco Polo, platí na autobusových linkách 5 (AeroBus), 15 a 45 a pouze pro cesty přímo na/z letiště:

  • 75 minut – 8 EUR
  • 75 minut zpáteční (na libovolné datum) – 15 EUR
  • kombinace AeroBus linky 5 + jízdy vodním autobusem na 90 minut – 14 EUR

V průvodci letištěm Benátky – Marco Polo se dočtete užitečný tip, jak ušetřit na cestě z letiště do centra a vyhnout se placení dražší jízdenky.

Kompletní seznam jízdenek na MHD v Benátkách najdete na oficiálním webu dopravního podniku actv.avmspa.it/en.

Kde koupit jízdenku

Jízdenky koupíte u převozníka na lodi nebo v kanceláři dopravního podniku ACTV, která se nachází přímo na autobusovém nádraží, kam míří všechny spoje z pevniny. Na některých přístavištích a zastávkách můžete využít i automaty na lístky a jízdenky pořídíte také v každé trafice (Tabacchi).

Lístek na 24, 48 nebo 72 hodin můžete koupit i formou Venezia Unica karty, kterou pořídíte online na webu www.veneziaunica.it.

Tyto jízdenky můžete po registraci zakoupit i v oficiální aplikaci dopravního podniku. Jízdenku si pak aktivujete manuálně v době prvního použití a jen ukazujete na mobilu.

Venezia Unica Card

Plánujete-li se v Benátkách zdržet alespoň 3 dny a navštěvovat různá muzea, paláce a galerie, zakupte si online Venezia Unica Pass, jehož jsou různé druhy za různé ceny dle počtu zpřístupněných památek. Jeho součástí je 72hodinová jízdenka na všechny lodní linky (s výjimkou tras Alilaguna) a všechny autobusy a tramvaje ACTV, včetně tras do a po Mestre, což se vzhledem k vysokým cenám samostatných jízdenek určitě může vyplatit. Venezia Unica Pass pořídíte nejlevněji a nejsnadněji online.

Vaporetto (loď MHD)

Benátské kanály brázdí desítky lodí zvaných vaporetto (v množném čísle vaporetti) na mnoha vyznačených trasách. Zastávky jsou rozmístěny na všech významných kanálech, po obvodu města i na okolních ostrovech.

Vaporetti fungují skutečně jako běžné autobusy MHD, jen jezdí po vodě. Mají své vlastní jízdní řády, trasy a čísla linek. I kdybyste nutně jet nepotřebovali, rozhodně jízdu zvažte, uvidíte Benátky z jiné perspektivy a připravíte si skvělý zážitek.

Přes den (cca 5:30 až 23:45) jezdí linky s číslem, v noci pak kanály projíždí trojice linek „N“.

Při cestování vaporettem se vám budou hodit:

Speciální linky Alilaguna, které spojují Benátky s přístavem turistických lodí a letištěm Marco Polo, jezdí za zvláštní tarif 15 EUR z letiště do centra Benátek, resp. 8 EUR na ostrov Murano.

Gondola přívozy

Kromě lodí vaporetto se můžete svézt i klasickou gondolou, a to na čtyřech přívozech přes Canal Grande vinoucí se Benátkami jako hlavní třída. Jezdí každou chvilku (až se zaplní) a za jednu cestu zaplatíte 2 EUR5 EUR, viz informace v mapě (klikněte na konkrétní trasu).

Z Benátek do Mestre na pevninu

Mnoho z vás bude řešit dopravu z pevninského města Mestre, ať už kvůli hotelům, nebo při cestě k autobusu či letadlu. Naštěstí je cestování mezi pevninou a Benátkami snadné, ale především velmi frekventované.

Nejrychlejší a nejlevnější možností je vlak. Z Mestre na nádraží Santa Lucia v centru Benátek pojedete 10 minut, přičemž spoje Regionale, na něž nemusíte kupovat lístky dopředu, jezdí s intervaly 2–10 minut. Jednosměrný lístek stojí 1,35 EUR, zpáteční jízdenka není nijak výhodnější. Cesta na nádraží v Mestre trvá 10-12 minut a přesné jízdní řády zjistíte na webu trenitalia.com.

Budete-li bydlet v Mestre, vyplatí se vám využívat i autobusové linky nebo tramvaj ACTV, a to tehdy, pokud uvažujete o koupi celo- nebo vícedenní jízdenky (viz výše). Ta totiž platí nejen na lodě vaporetti, ale na všechny spoje dopravního podniku ACTV, jichž jezdí z Mestre opravdu hodně dnem i nocí. Jízdenka na jednu jízdu pak vyjde na 1,50 EUR. Kompletní výpis jízdních řádů najdete na webu actv.it.

Z Mestre do Benátek můžete využít i autobusy ATVO, které jezdí především ze vzdálenějších míst. Jízdní řády jsou nepravidelné a jedna jízdenka stojí 1,75 euro, nemůžete tu využít výše uvedené časové lístky. Jen je dobré vědět, že pokud budete někde v Mestre a uvidíte autobus ATVO s nápisem Venezia, je možné na něj nasednout.

Celonoční dopravu z Benátek do Mestre zajišťuje dvojice autobusových linek N1 a N2, které jezdí každých 30 minut za shodné ceny jako denní autobusy (1,5 EUR, resp. využití vícedenních jízdenek).

Pěšky

Hlavním dopravním prostředkem po Benátkách a přilehlých ostrovech budou vaše nohy. Prostě proto, že vaporetti se dostanou jen do největších kanálů a podél těch ostatních vedou jen chodníky pro pěší. Ostatně rozlohou jsou Benátky velmi malé a pokud máte dobrý orientační smysl a nikdy byste se nezastavovali, celé centrum napříč přejdete do 15 minut.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Chci se ujistit, zda opravdu venezia unica pasd má v ceně MHD i z Mestre? Už jste někdo na kartu jel? Díky

před rokem
Lucie _B

Na autobusy ano, na vlaky netusim

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu