Benátky jsou městem na vodě, proto máte jen dvě možnosti, jak se po nich pohybovat: lodí a pěšky po chodnících, které vedou podél každého z kanálů. Mezi Benátkami a pevninskou částí se pak dostanete doslova každých pár minut vlaky, autobusy nebo tramvají.

Vaporetto (loď MHD)

Benátské kanály brázdí desítky lodí zvaných vaporetto (v množném čísle vaporetti) na mnoha vyznačených trasách. Zastávky jsou rozmístěny na všech významných kanálech, po obvodu města i na okolních ostrovech.

Vaporetti fungují skutečně jako běžné autobusy MHD, jen jezdí po vodě. Mají své vlastní jízdní řády, trasy a čísla linek. I kdybyste nutně jet nepotřebovali, rozhodně jízdu zvažte, uvidíte Benátky z jiné perspektivy a připravíte si skvělý zážitek.

Přes den (cca 5:30 až 23:45) jezdí linky s číslem, v noci pak kanály projíždí jediná linka „N“.

Jízdenky koupíte u převozníka na lodi nebo v kanceláři dopravního podniku ACTV, která se nachází přímo na autobusovém nádraží, kam míří všechny spoje z pevniny. Lístky platí na všech trasách, s výjimkou linek Alilaguna, 16 a 19:

  • 7,5 euro: 75 minut (můžete libovolně přestupovat),
  • 20 euro: 24 hodin,
  • 30 euro: 48 hodin,
  • 40 euro: 72 hodin,
  • Platí vždy počet hodin od označení jízdenky, ne jen v daný kalendářní den,
  • Časové jízdenky platí na lodích, v autobusech i tramvajích dopravního podniku ACTV.

Při cestování vaporettem se vám budou hodit:

Speciální linky Alilaguna, které spojují Benátky s přístavem turistických lodí a letištěm Marco Polo, jezdí za zvláštní tarif 8 euro za jednu jízdu a neplatí na nich časové jízdenky.

Gondola přívozy

Kromě lodí vaporetto se můžete svézt i klasickou gondolou, a to na čtyřech přívozech přes Canal Grande vinoucí se Benátkami jako hlavní třída. Jezdí každou chvilku (až se zaplní) a za jednu cestu zaplatíte 2 eura, viz informace v mapě (klikněte na konkrétní trasu).

Pěšky

Hlavním dopravním prostředkem po Benátkách a přilehlých ostrovech budou vaše nohy. Prostě proto, že vaporetti se dostanou jen do největších kanálů a podél těch ostatních vedou jen chodníky pro pěší. Ostatně rozlohou jsou Benátky velmi malé a pokud máte dobrý orientační smysl a nikdy byste se nezastavovali, celé centrum napříč přejdete do 15 minut.

Z Benátek do Mestre na pevninu

Mnoho z vás bude řešit dopravu z pevninského města Mestre, ať už kvůli hotelům, nebo při cestě k autobusu či letadlu. Naštěstí je cestování mezi pevninou a Benátkami snadné, ale především velmi frekventované.

Nejrychlejší a nejlevnější možností je vlak. Z Mestre na nádraží Santa Lucia v centru Benátek pojedete 10 minut, přičemž spoje Regionale, na něž nemusíte kupovat lístky dopředu, jezdí s intervaly 2–10 minut. Jednosměrný lístek stojí 1,3 euro, zpáteční jízdenka není nijak výhodnější. Cesta na nádraží v Mestre trvá 10-12 minut a přesné jízdní řády zjistíte na webu trenitalia.com.

Budete-li bydlet v Mestre, vyplatí se vám využívat i autobusové linky nebo tramvaj ACTV, a to tehdy, pokud uvažujete o koupi celo- nebo vícedenní jízdenky (viz výše). Ta totiž platí nejen na lodě vaporetti, ale na všechny spoje dopravního podniku ACTV, jichž jezdí z Mestre opravdu hodně dnem i nocí. Jízdenka na jednu jízdu pak vyjde na 1,5 eura. Kompletní výpis jízdních řádů najdete na webu actv.it.

Z Mestre do Benátek můžete využít i autobusy ATVO, které jezdí především ze vzdálenějších míst. Jízdní řády jsou nepravidelné a jedna jízdenka stojí 1,75 euro, nemůžete tu využít výše uvedené časové lístky. Jen je dobré vědět, že pokud budete někde v Mestre a uvidíte autobus ATVO s nápisem Venezia, je možné na něj nasednout.

Celonoční dopravu z Benátek do Mestre zajišťuje dvojice autobusových linek N1 a N2, které jezdí každých 30 minut za shodné ceny jako denní autobusy (1,5 euro, resp. využití vícedenních jízdenek).

Venezia Unica Pass

Plánujete-li se v Benátkách zdržet alespoň 3 dny a navštěvovat různá muzea, paláce a galerie, zakupte si online Venezia Unica Golden Pass, jehož jsou různé druhy za různé ceny dle počtu zpřístupněných památek. Jeho součástí je 72hodinová jízdenka na všechny lodní linky (s výjimkou tras Alilaguna) a všechny autobusy a tramvaje ACTV, včetně tras do a po Mestre, což se vzhledem k vysokým cenám samostatných jízdenek určitě může vyplatit. Venezia Unica Pass pořídíte nejlevněji a nejsnadněji online.

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Chci se ujistit, zda opravdu venezia unica pasd má v ceně MHD i z Mestre? Už jste někdo na kartu jel? Díky

před rokem
Lucie _37

Na autobusy ano, na vlaky netusim

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu