Benátky

Doprava v Benátkách

Benátky jsou městem na vodě, proto máte jen dvě možnosti, jak se po nich pohybovat: lodí a pěšky po chodnících, které vedou podél každého z kanálů. Mezi Benátkami a pevninskou částí Mestre se pak dostanete doslova každých pár minut vlaky, autobusy nebo tramvají.

Jízdenky na MHD

Lodě vaporetto (vodní autobus), tramvaje a autobusy provozuje dopravní podnik ACTV. Speciální tarify pak mají lodní linky Alilaguna jezdící z letiště Marco Polo.

Lístky platí na všech trasách, s výjimkou lodních linek 16, A, B (Alilaguna) a autobusových linek na letiště Marco Polo, na které si musíte koupit speciální jízdenky. Jízdenky platí po celé oblasti Benátek, Mestre i přilehlých ostrovů (Burano, Murano, Lido aj.).

Lístky dopravního podniku ACTV neplatí v klasických vlacích Trenitalie mezi Mestre a Benátkami, stejně jako v příměstských autobusech ATVO, které neprovozuje dopravní podnik ACTV.

Ceny jízdenek ACTV

Celo- a vícedenní jízdenky platí vždy daný počet hodin od prvního označení, nikoliv jen v kalendářní den.

Děti pod 6 let cestují zdarma.

  • 24 hodin – 25 EUR
  • 48 hodin – 35 EUR
  • 72 hodin – 45 EUR
  • 75 minut pro jízdu autobusy ACTV a tramvají (lze libovolně přestupovat) – 1,50 EUR (3 EUR při nákupu u řidiče)
  • 75 minut pro jízdu vodními autobusy vaporetto (lze libovolně přestupovat) – 9,50 EUR

Dále využijete speciální jízdné na linkách směřujících k benátskému letišti Marco Polo, platí na autobusových linkách 5 (AeroBus), 15 a 45 a pouze pro cesty přímo na/z letiště:

  • 75 minut – 10 EUR
  • 75 minut zpáteční (na libovolné datum) – 18 EUR
  • kombinace AeroBus linky 5 + jízdy vodním autobusem na 90 minut – 18 EUR

V průvodci letištěm Benátky – Marco Polo se dočtete užitečný tip, jak ušetřit na cestě z letiště do centra a vyhnout se placení dražší jízdenky.

Kompletní seznam jízdenek na MHD v Benátkách najdete na oficiálním webu dopravního podniku actv.avmspa.it/en.

Kde koupit jízdenku

Jízdenky koupíte u převozníka na lodi nebo v kanceláři dopravního podniku ACTV, která se nachází přímo na autobusovém nádraží, kam míří všechny spoje z pevniny. Na některých přístavištích a zastávkách můžete využít i automaty na lístky a jízdenky pořídíte také v každé trafice (Tabacchi).

Lístek na 24, 48 nebo 72 hodin můžete koupit i formou Venezia Unica karty, kterou pořídíte online na webu www.veneziaunica.it.

Tyto jízdenky můžete po registraci zakoupit i v oficiální aplikaci dopravního podniku. Jízdenku si pak aktivujete manuálně v době prvního použití a jen ukazujete na mobilu.

Venezia Unica Card

Plánujete-li se v Benátkách zdržet alespoň 3 dny a navštěvovat různá muzea, paláce a galerie, zakupte si online Venezia Unica Pass, jehož jsou různé druhy za různé ceny dle počtu zpřístupněných památek. Jeho součástí je 72hodinová jízdenka na všechny lodní linky (s výjimkou tras Alilaguna) a všechny autobusy a tramvaje ACTV, včetně tras do a po Mestre, což se vzhledem k vysokým cenám samostatných jízdenek určitě může vyplatit. Venezia Unica Pass pořídíte nejlevněji a nejsnadněji online.

Vaporetto (loď MHD)

Benátské kanály brázdí desítky lodí zvaných vaporetto (v množném čísle vaporetti) na mnoha vyznačených trasách. Zastávky jsou rozmístěny na všech významných kanálech, po obvodu města i na okolních ostrovech.

Vaporetti fungují skutečně jako běžné autobusy MHD, jen jezdí po vodě. Mají své vlastní jízdní řády, trasy a čísla linek. I kdybyste nutně jet nepotřebovali, rozhodně jízdu zvažte, uvidíte Benátky z jiné perspektivy a připravíte si skvělý zážitek.

Přes den (cca 5:30 až 23:45) jezdí linky s číslem, v noci pak kanály projíždí trojice linek „N“.

Při cestování vaporettem se vám budou hodit:

Speciální linky Alilaguna, které spojují Benátky s přístavem turistických lodí a letištěm Marco Polo, jezdí za zvláštní tarif 15 EUR z letiště do centra Benátek, resp. 8 EUR na ostrov Murano.

Gondola přívozy

Kromě lodí vaporetto se můžete svézt i klasickou gondolou, a to na čtyřech přívozech přes Canal Grande vinoucí se Benátkami jako hlavní třída. Jezdí každou chvilku (až se zaplní) a za jednu cestu zaplatíte 2 EUR5 EUR, viz informace v mapě (klikněte na konkrétní trasu).

Z Benátek do Mestre na pevninu

Mnoho z vás bude řešit dopravu z pevninského města Mestre, ať už kvůli hotelům, nebo při cestě k autobusu či letadlu. Naštěstí je cestování mezi pevninou a Benátkami snadné, ale především velmi frekventované.

Nejrychlejší a nejlevnější možností je vlak. Z Mestre na nádraží Santa Lucia v centru Benátek pojedete 10 minut, přičemž spoje Regionale, na něž nemusíte kupovat lístky dopředu, jezdí s intervaly 2–10 minut. Jednosměrný lístek stojí 1,35 EUR, zpáteční jízdenka není nijak výhodnější. Cesta na nádraží v Mestre trvá 10-12 minut a přesné jízdní řády zjistíte na webu trenitalia.com.

Budete-li bydlet v Mestre, vyplatí se vám využívat i autobusové linky nebo tramvaj ACTV, a to tehdy, pokud uvažujete o koupi celo- nebo vícedenní jízdenky (viz výše). Ta totiž platí nejen na lodě vaporetti, ale na všechny spoje dopravního podniku ACTV, jichž jezdí z Mestre opravdu hodně dnem i nocí. Jízdenka na jednu jízdu pak vyjde na 1,50 EUR. Kompletní výpis jízdních řádů najdete na webu actv.it.

Z Mestre do Benátek můžete využít i autobusy ATVO, které jezdí především ze vzdálenějších míst. Jízdní řády jsou nepravidelné a jedna jízdenka stojí 1,75 euro, nemůžete tu využít výše uvedené časové lístky. Jen je dobré vědět, že pokud budete někde v Mestre a uvidíte autobus ATVO s nápisem Venezia, je možné na něj nasednout.

Celonoční dopravu z Benátek do Mestre zajišťuje dvojice autobusových linek N1 a N2, které jezdí každých 30 minut za shodné ceny jako denní autobusy (1,5 EUR, resp. využití vícedenních jízdenek).

Pěšky

Hlavním dopravním prostředkem po Benátkách a přilehlých ostrovech budou vaše nohy. Prostě proto, že vaporetti se dostanou jen do největších kanálů a podél těch ostatních vedou jen chodníky pro pěší. Ostatně rozlohou jsou Benátky velmi malé a pokud máte dobrý orientační smysl a nikdy byste se nezastavovali, celé centrum napříč přejdete do 15 minut.

Chystáš se do Benátek?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 07. 2023
Navrhni úpravu

21 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Kateřina
před 2 měs

Dobrý den, nevíte někdo více o pondělní stávce? Bydlíme v Mestre, chtěli jsme jet do Benátek a v 17 nám to letí z Treviso. A teď nevíme zda se vůbec někam dostaneme, informací moc není. 

Avatar uživatele
Veronika
před 3 měs

Dobrý den, nemáte někdo prosím tip, kde zaparkovat auto, když plánujeme jednodenní výlet do Benátek? Po Benátkách se plánujeme pohybovat především pěsky a případně lodním mhd

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před 3 měs

Parkování v Benátkách stojí nesmysl, není problém zaparkovat úplně gratis v okolních vesnicích a dojet autobusem za 1,2 euro na osobu. Autobusové nádraží je tam hned vedle toho parkovacího domu.

AlejandraS
před 3 měs

a nebo přímo v Mestre kousek od hlaváku na modré za taky pár šušňů

Avatar uživatele J0x
J0x
před 4 měs

Velmi se mi neosvědčilo hledání MHD na Google Maps, ukazují spoustu nesmyslů. Kupodivu ani appka dopravního podniku není vševědoucí - o některých spojích vůbec neví a celkově je skoro k ničemu. A ještě jedna "drobnost": může se vám při koupi jízdenky lehce stát, že vám strhne peníze, ale jízdenka nikde.

Avatar uživatele
Marek
před 4 měs

Dotaz: Nedoslo ke zmene v zahrnuti MHD do Venezia City Pass ?

Uvadite, ze Venezia karta obsahuje i 72h jizdne na MHD.

Ale web Venezia Unica vyslovene pise, ze samotna Venezia karta MHD neobsahuje. Tj. je nutne si jizdne prikoupit - pridat zvlast - za plnou cenu.

Nebo jsem to spatne pochopil, tj. Venezia karta jen UMOZNUJE zahrnout (pridat) i MHD ?

 

Dekuji.

Avatar uživatele
Jana Karafiátová
před 4 měs

Ráda bych se zeptala: Pokud jsem student, nevíte, zda mám nějaké slevy na cestování?

Avatar uživatele
Martin
před 5 měs

Rád bych se zeptal, když si koupím 72h ticket platí to i na dopravu ACTV z Mestre do Benátek? Co prosím znamená 72h ticket + rolling pass a proč je o 2€ levnější než dvoudenní ticket? Co vyjde výhodněji, jestli koupit ticket na 72h nebo si každý den zaplatit dopravu tam a z5 + jednou cesty na ty ostrovy?

Kryštof Hájek
před 5 měs

Ano, jízdenky platí pro celou oblast Benátek, Mestre a ostrovů.

Co vyjde výhodněji záleží na tom, jak moc budete využívat zejména lodě. Pojedete-li 3x z Mestre do Benátek a zpět, zaplatíte 6x1,50 € a 9,50 € za jízdu lodí. Takže pokud byste jeli pouze 2-3x lodí, koupě 72hodinové jízdenky se nevyplatí.

Pokud byste jeli 4 a vícekrát, už se cenově vyplatí.

Rolling Venice je slevová akce pro mladistvé mezi 6 a 29 lety a vztahuje se právě jen na 3denní jízdenky: https://www.veneziaunica.it/en/c...ing-venice

bugr
před 8 měs

Dotaz, je vleká blbost bydlet v Mestre? Prohledávám ubytování na hlavním ostrovu a je to bída, špatná kvalita za obří ceny. Tak si říkám jestli radši nebydlet v Mestre a koupit 48 hodin tiket.

Lucie _B
před 8 měs

Není to blbost, taky jsme bydleli v Mestre v A&O Hotelu kousek od nádraží. Každý den jsme si kupovali lístek na vlak za cca euro do Benátek. 👍🏼

Avatar uživatele jan.kulis
jan.kulis
před 8 měs

Já bydlím vždycky v Mestre, přijde mi to lepší ... Alespoň v centru jak je hotel Venezia a okolo. Okolo normální krámy, kafe v kavárnách za euro, a do Benátek tramvaj...

Avatar uživatele Aguero
Aguero
před 8 měs

Taky jsme bydleli v Mestre a naprostá pohoda...přes appku pak vždycky lístek na vlak do Benátek :)

bugr
před 8 měs

tak jsem po dlouhém rozmýšlení a vynadání od kamaráda zaplatil bydlení přímo na hlavním ostrově. Sice to stojí  nesmysl ale chci se tam procházet ráno i večer a neřešit nějaký odjezdy. Hlavně jsem chtěl výhled na vodu :)  Jen teda sehnat ubytování s hodnocením nad 8 nebo 9 není sranda. Když jsem četl některé recenze tak mi stávaly vlasy na hlavě...

Ještě přemýšlím jestli koupit 24h nebo 48 tiket na veřejnou dopravu. Se bojím když si koupím 48 tak se budu snažit to projezdit a nevylezu z lodí. Já tam vlastně ještě vodní "mhd" nejel. Vždy jsem tam byl jen pár hodin při přestupu.

Avatar uživatele sklenickova.petra
sklenickova.petra
před 10 měs

Dobrý den, chystáme se s rodinnou do Benátek. Ubytování máme v Camping Venezia Village, kde by měli jít pořídit lístky na MHD. Chtěli bychom využít buď 24 nebo 48 hodinovou jízdenku. Podle času příjezdu. Dají se tyto jízdenky koupit běžně, u těchto maloobchodních prodejců, nebo je třeba se dopředu někde registrovat? Případně zda by jste měl řadu, kde je možné jízdenky koupit? Budeme autem, takže není problém si je kdekoliv vyzvednout. Děkuji Petra

Kryštof Hájek
před 10 měs

Dobrý den, žádná registrace potřeba není a detailní popis je výše pod nadpisem "Kde koupit jízdenku". Není problém lístky na MHD koupit kdekoliv (hlavně v trafikách).

Avatar uživatele a-h-v
a-h-v
před rokem

Dobrý den,

poradíte mi prosím někdo s dopravou, resp. s linkami

Od ubytování v Mestre do Benátek jsem si již našla bus 7 či 7E

Rádi by jsme však jeden den se vydali odpoledne na Lido a pak na Burano a zpět. Našla jsem však že poslední spoj (linka 14) jede z Burana v 17:20, později z tohoto ostrova už nic nejede?

Říkali jsme si, že by jsme se vykoupali na Lidu a pak vyrazili na prohlídku a večeři na ostrov Burano, vše pokud dobře hledám zvládneme linkou 14, ovšem tedy tou se z Burana později např. v 19:00 asi už nedostaneme?

Děkuji

Kryštof Hájek
před rokem

Dobrý den, přímá linka 14 Lido - Burano jezdí skutečně jen jednou za hodinu s posledním odjezdem z Burana v 17:30, ale do centra Benátek jezdí každou půlhodinu až do půlnoci linka 12.

Avatar uživatele
singer travel
před 3 lety

Chci se ujistit, zda opravdu venezia unica pasd má v ceně MHD i z Mestre? Už jste někdo na kartu jel? Díky

Lucie _B
před 3 lety

Na autobusy ano, na vlaky netusim