20 míst, která doporučujeme v Benátkách navštívit

Benátky Rialto

Ponte Rialto

Nejstarší ze čtyř historických mostů překlenujících Canal Grande je zároveň jedním z nejslavnějších mostů světa. Kamenný most pochází z poloviny 16. století (od 13. století na jeho místě stál most dřevěný) a je unikátní zastřešením s arkádou pro obchůdky. Ponte Rialto je jedním z hlavních lákadel Benátek, proto se připravte na ohromné davy turistů.

Zobrazit více
Piazza San Marco

Náměstí sv. Marka

Piazza San Marco je bezesporu nejnavštěvovanější místo Benátek. Okolo rozlehlého náměstí najdete ty nejvýznamnější městské památky v čele s bazilikou sv. Marka a jeho zvonicí, která je viditelná z mnoha míst v Benátkách. V těsné blízkosti najdete také slavný Dóžecí palác, hodinovou věž, ale také Muzeum Correr a Archeologické muzeum.

Zobrazit více
Basilica San Marco

Bazilika sv. Marka

Benátky jsou plné samých „nej“, což deklaruje i Bazilika sv. Marka na stejnojmenném náměstí. Jedná se o nejznámější ukázku sakrální byzantské architektury na evropském kontinentu. Pro svou okázalou honosnou fasádu vyskládanou zlatými mozaikami se bazilice dostavěné již v roce 1092 přezdívá „chrám zlata“, což ještě více podtrhne bohatě (pře)zdobený interiér. K bazilice náleží také nejviditelnější symbol Benátek, Zvonice sv. Marka, tyčící se do…

Zobrazit více
Dóžecí palác

Dóžecí palác

Honosný dóžecí palác (Palazzo Ducale) je dominantní stavbou na nábřeží Canal Grande v těsné blízkosti Baziliky sv. Marka. Budova ze 14. století v sobě krásným způsobem spojuje prvky byzantské architektury a evropské gotiky a je tak unikátní ukázkou tzv. „benátské gotiky“.  Sídlo vládců Benátské republiky stojí za to rozhodně navštívit i zevnitř. Bohatě zdobené zlaté interiéry a obrovské fresky nenechají v klidu ani člověka, co se běžně o…

Zobrazit více
Murano

Murano

Navštivte menší ostrov Murano s malebnými uličkami a velkým kanálem protínajícím ho napříč podobně jako Canal Grande protíná hlavní Benátky. Murano je totiž světoznámým sídlem benátských sklářů a dodnes plné prodejen s nádhernými skleněnými výrobky jak pro praktické použití, tak pro parádu. Na ostrově určitě nevynechejte: Museo del Vetro (Muzeum skla): 10 euro nebo kombinovaná vstupenka za 24 euro obsahující všechna občanská muzea Benátek, …

Zobrazit více
Burano

Burano

Výlet na ostrov Murano zkombinujte ideálně s cestou na ještě vzdálenější a mnohem romantičtější Burano. Ostrůvek vás zcela pohltí svou klidnou atmosférou, pestrobarevnými domky a uzoučkými kanály. Navíc jako na jednom z mála ostrovů v Laguně tu převládají místní nad turisty. Barevné Burano je sice maličké, ale jen těžko se vám odsud bude odjíždět zpět do Benátek… Den si ideálně naplánujete tak, abyste na Buranu skončili ve večerních hodinách a…

Zobrazit více
Benátky, San Giorgio

San Giorgio Maggiore

Renesanční bazilika San Giorgio Maggiore stojí na stejnojmenném malém ostrůvku jižně od hlavní části Benátek a je zdálky viditelná například z Náměstí sv. Marka. Její věž je subtilnější kopií zvonice Baziliky sv. Marka a často je s ní zaměňována. Vstup do baziliky je zdarma, na věž pak za 3 euro. Průčelí kostela stojí přímo u přístaviště lodní linky 2, kterou se sem z Piazza San Marco dostanete za 3 minuty.

Zobrazit více
Hřbitov San Michele

Hřbitov San Michele

Ostrůvek San Michele stojí trochu stranou zájmu turistů, přitom je od Benátek, co by kamenem dohodil (tedy „co by lodí linky 4 za 5 minut dojel“). Celý ostrov totiž slouží jako jediný benátský hřbitov. Ve městě zkrátka není místo, a tak se všichni nebožtíci vydávají na místo posledního odpočinku právě sem. Tajemně působící ostrov o pravidelném obdélníkovém tvaru je celý obehnán zdí, a tak zvenčí působí trochu tajemně, ale ve skutečnosti se…

Zobrazit více
Basilica dei Frari

Basilica dei Frari

Jeden z největších benátských kostelů, Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari, stojí tak trochu utopen uprostřed změti úzkých kanálů centrální čtvrti San Paolo. Stavba z roku 1250 je oproti byzantskému chrámu sv. Marka temná až skoro mystická, každopádně jiná, a proto rozhodně stojí za návštěvu.

Zobrazit více
Lido di Venezia

Lido di Venezia

Budete-li unaveni blouděním po uličkách, nasedněte na loď a během 20 minut dorazíte na modernější ostrov Lido di Venezia, na jehož konci dorazíte k písečné pláži a otevřenému Jadranu. Oproti vzdálenějšímu Lido di Jeselo je tahle pláž o něco klidnější ve smyslu diskoték a barů – najdete tu spíš klasické restaurace. V letní sezoně ovšem počítejte s tím, že tu bude doslova hlava na hlavě, vyrazte sem tak spíše za kratším osvěžením v moři.…

Zobrazit více
Ca'Rezzonico

Ca Rezzonico

Krásný palác na břehu Canal Grande je nejvýraznější ukázkou honosného benátského rokoka. Renesančnímu období 18. století je pak zasvěceno muzeum uvnitř, které za sychravých nebo naopak parných dní určitě navštivte. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 a za vstup se platí 10 euro, případně 24 euro s „muzeum pasem“ obsahujícím i další památky.

Zobrazit více
Ponte dei Sospiri

Ponte dei Sospiri

Krytý zastřešený můstek z roku 1574 spojuje výslechovou místnost Dóžecího paláce s budovou vězení na druhé straně kanálu. Ponte dei Sospiri v překladu znamená „most vzdechů“, název si vysloužil dle nářků vězňů přes něj přecházejících. Nejlepší výhled budete mít z jiného mostu – Ponte della Paglia.

Zobrazit více
La Fenice

Teatro La Fenice

Slavné operní divadlo La Fenice si prošlo pohnutým osudem, když ho několikrát během své existence postihl ničivý požár. Současná neoklasicistní stavba pochází z roku 1792 a byla svědkem premiér mnoha světoznámých oper (La Traviata, Rigoletto, Bohéma, Montekové a Kapuleti a další). Případnou návštěvu představení rozhodně plánujte v předstihu, stejně jako koupi lístků. Program i online prodej najdete na webu.

Zobrazit více
Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute

Bazilika Santa Maria della Salute stojí na břehu Canal Grande ve čtvrti Punta della Dogana a je na ní skvěle vidět z nábřeží Náměstí sv. Marka. Stavba chrámu začala roku 1631 po ničivé morové epidemii, která zredukovala velkou část populace tehdejších Benátek. Většina uměleckých vyobrazení uvnitř baziliky také na „černou smrt“ odkazuje.

Zobrazit více
Ca'd'Oro

Ca d Oro

Jeden z nejstarších benátských paláců, Ca‘ d’Oro neboli zlatý dům, stojí přímo na břehu severní části Canal Grande. Fasáda gotické budovy z roku 1430 je bohatě zdobena, interiér pak slouží jako galerie uměleckých sbírek Giorgia Franchettiho. Mezi nejhodnotnější díla stálých expozic patří obrazy Andrea Mantegny nebo Antoona van Dycka. Za vstup se platí 11 euro, otevírací doba se liší dle dní v týdnu: http://www.cadoro.org/informazioni/orari/ .

Zobrazit více
Mazzorbo

Mazzorbo

Na jeden z menších ostrovů přímo naproti Buranu se vypravte odpočinout si od městského mumraje a užít si pravý italský venkov. Kromě dvou malých vesniček ostrov pokrývají rozsáhlé artyčokové plantáže a také vinice. Z Benátek jezdí na ostrov lodní linka 12 každých 30 minut a i samotná cesta zabere 40 minut.

Zobrazit více
Ponte dell Accademia

Ponte dell Accademia

Dřevěný most vedoucí ke Gallerii dell’Accademia je oblíbeným místem pro pozorování života na Canal Grande. Postaven byl teprve v roce 1854 a je jedinou pevnou spojnicí jižní a centrální části Benátek.

Zobrazit více
Contarini del Bovolo

Palazzo Contarini del Bovolo

Jeden z nejmenších paláců v centru Benátek láká návštěvníky především díky svému netradičnímu venkovnímu spirálovému schodišti. Přístupný je až od roku 2016 a návštěva rozhodně stojí za zvážení. Po točitém schodišti totiž vyjdete až na arkádu, z níž se naskytne zajímavý pohled z úrovně střech na celé Benátky. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 a za vstupenku zaplatíte 7 euro.

Zobrazit více
Giardini Biennale

Giardini della Biennale

Největší park v Benátkách se nachází na východním cípu historického centra a je součástí rozlehlého výstavního areálu čítajících několik pavilonů. Každý lichý rok se zde už od 19. století koná slavné Benátské bienále – přehlídka současného výtvarného umění. Vstup do zahrad je možný zdarma, otevřené jsou v časech 10:00–18:00.

Zobrazit více
Canal Grande

Canal Grande

Zhruba 4 km dlouhý Canal Grande je bez debat hlavní dopravní tepnou Benátek vinoucí se jako esíčko napříč celým historickým centrem. Táhne se od hlavního nádraží Santa Lucia k Náměstí sv. Marka, kde ústí do laguny. Zajímavostí je, že ani na jedné straně neexistuje žádná souvislá a dlouhá promenáda, domy většinou vyrůstají přímo z vody a na chodník už nezbývá prostor. To však nic nemění na tom, že podél kanálu najdete spoustu menších i větších…

Zobrazit více
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu