Průvodce městem
Romantické Benátky
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Benátkách

Projížďka na gondole

Ikonické černozlaté loďky zvané gondoly jsou od nepaměti symbolem Benátek a jedním z nejviditelnějších symbolů celé Itálie. Projížďka se vždy zručným gondoliérem, který se umně vyhne všem okolním lodím a gondolu vmanévruje i do těch nejužších kanálů, patří bezesporu k těm nejromantičtějším aktivitám, jaké můžete po světě podniknout.

Připravte se na to, že romantika v Benátkách zkrátka něco stojí. Celé město brázdí stovky, možná tisíce oficiálních městských gondol, které si můžete kdykoli najmout. Ceny jsou tabulkově dané a smlouvání vám opravdu nepomůže. Částka platí za celou loď, na niž se vejde 6 lidí. Určitě nebudete problém najít náhodně kohokoli, kdo se projede s vámi, ale už to zkrátka nebude ono…

  • 40minutová jízda mezi 8:00 a 19:00: 80 euro (každých dalších 20 minut = +20 euro),
  • 40minutová jízda mezi 19:00 a 8:00: 100 euro (každých dalších 20 minut = +50 euro).

Alternativou může být možnost zmíněná už v kapitole Doprava. Přes největší Canal Grande se totiž klene 6 mostů, ale také 5 přívozů, na nichž jezdí gondoly velmi podobné těm tradičním. Jedna jízda trvá asi 5 minut a přijde od na 2 eura.

Benátský karneval

Slavnější je snad už jen karneval v Rio de Janeiru… Benátský karneval patří k nejnavštěvovanějším masovým událostem v celé Evropě a ani vy byste si ho neměli nechat ujít. Starobylá tradice datující se až do 11. století každoročně vyhání do ulic a na benátské kanály tisíce barevných masek.

Karneval začíná vždy na náměstí sv. Marka „letem Anděla“, kdy se akrobat vznáší na lanech nad lidmi, aby se pak celá akce přesunula do všech koutů starého města, kde trvá ještě celých 10 dnů. Vydejte se i vy do spleti uliček, kochejte se všudypřítomnými nádhernými maskami nebo se rovnou zapojte do všeobecného veselí.

Termín karnevalu je pohyblivý, oficiálně začíná vždy 10 dní a končí jeden den před Popeleční středou.

Nezapomeňte, že se jedná o vrchol celoroční sezony v Benátkách, a tudíž ubytování rezervujte klidně tři čtvrtě roku dopředu. A připravte se, že bude až násobně dražší než v jiných termínech…

Přečtěte si více na oficiálních stránkách: http://www.carnevale.venezia.it/en/.

Po stopách sklářů

Ve středověku byly Benátky hlavním sklářským monopolem v celé oblasti dnešní Itálie a na ostrově Murano 10 minut jízdy lodí od centra Benátek je sklářství dodnes hlavní obživou. Funkční sklárna, kterou můžete navštívit, už je tu sice jen jedna, ale obchodů s neuvěřitelnými výtvory tady najdete stovky. Jen se procházejte a kochejte…

Bloudění uličkami

Při procházce podél slavného Canal Grande zaplujte do jedné ze stovek postranních uliček, ztraťte se davům turistů a ztraťte sami sebe. Cíleně. Je to totiž ten nejlepší způsob, jak nasát atmosféru města na vodě, pozorovat detaily domů a představovat si, jak se tady vlastně doopravdy žije. Nemusíte se bát, že se ztratíte doopravdy, Benátky jsou malé a ať se vydáte jakýmkoli směrem, vždy dojdete do svého původně zamýšleného cíle.

Island hopping

Je velkou chybou mnoha návštěvníků města, že svůj pobyt soustředí jen na hlavní historickou část. Benátky nejsou jen okolo Canal Grande, ale rozprostírají se na desítkách menších ostrůvků, kde se budete procházet autentickými úzkými uličkami, mezi vinicemi nebo si dáte jen tak pauzu u vody… A většinou na nich budete sami, bez ostatních turistů.

Alespoň na jeden den si kupte celodenní lístek na lodě, podívejte se na mapu linek a pak už jen jeďte za nosem tam, kam vás vlny povedou.

Muzea a galerie

To by Benátky nebyly italským městem, abyste na každém rohu nenarazili na zajímavé muzeum či galerii, a to včetně těch opravdu světoznámých. Pokud jste muzejní nadšenci, prohlídky vám zaberou určitě jeden celý den. V Benátkách sice existuje tzv. VeneziaUnica City Pass, který slouží jako vstupenka do muzeí i na dopravu, ale slevy jsou minimální nebo vůbec žádné.

Mezi ty nejznámější instituce patří:

Romantické večeře

Není možné být v Itálii a nevychutnat si místní kuchyni, protože je zkrátka a dobře nejlepší na světě. Benátská atmosféra navíc dodává gastronomickému zážitku naprosto jiný rozměr. Je jen málo míst na světě, kde si sednete na zahrádku či dvorek restaurace a před vámi je místo rušné ulice s desítkami zaparkovanými auty zapadlý kanál, kudy jednou za pár minut projede gondola či rozhrkaná malá loďka, která veze místní obyvatelům poštu…

Restaurací v Benátkách najdete stovky a doporučit jednu jedinou by nedávalo smysl. Rozhodně však zajděte dál od náměstí sv. Marka a Canal Grande, kde jsou ceny zbytečně nadsazené a klidná atmosféra ovlivněná tisícem dalších turistů okolo. Pamatujte, že obvykle nejlepší restaurace bývají ty nejzapadlejší, ideálně na některém z vedlejších ostrůvků (Giudecca, Burano, Murano, Mazzobro apod.)

Pláže a koupání

Benátky leží u moře (či přesněji řečeno v moři), a proto je jasné, že někde poblíž bude určitě možnost koupání. Samozřejmě je, na dlouhých poloostrovech oddělujících Benátskou lagunu od Jadranu. Nejznámějšími plážemi jsou Lido di Venezia a modernější Lido di Jesolo.

Počítejte však s tím, že místní pláže jsou určeny spíše pro zábavu. Moře je tu dost špinavé a pláže typicky městské, tedy obklopeny bary, hotely. Klidu a přímořské pohody si tu zkrátka moc neužijete.

Benátský filmový festival

Jeden z nejslavnějších filmových festivalů na světě se každoročně na přelomu srpna a září koná právě v Benátkách. Svého druhu je nejstarší na světě, když se hlavní cena Zlatý lev udílí již od roku 1932. Promítání se koná vždy v historickém Palazzo del Cinema v části Lido de Venezia, tedy v blízkosti pláží.

Počítejte, že v období festivalu jsou ceny hotelů velmi nadsazené. Konkrétní data a další podrobné informace se dozvíte z oficiálních stránek.

Co tady objevíš?

Na světě existuje jen málo známějších a navštěvovanějších měst. Benátky bezesporu patří k jednomu z největších evropských klenotů. Město na laguně postavené téměř výhradně na vodě láká především na stovky vodních kanálů suplujících normální ulice, romantické úzké uličky pro pěší, mosty, monumentální kostely, paláce a samozřejmě na ikonické gondoly – tradiční loďky, bez nichž by se dříve Benátky zkrátka neobešly.

Dnes sem vede silniční i železniční most a přívaly turistů jsou mnohdy enormní. Buďte si však jistí, že dokonce i v rozlohou malých Benátkách si vždy najdete zákoutí, kde budete úplně sami. Ať už to bude ve spletitých uličkách a kanálech v centru, na plážích Lido di Venezia, nebo na desítkách menších ostrůvků rozesetých po Benátské laguně a spojených s centrem lodními linkami.

Benátky, ač někdy snad až zprofanované, si zaslouží alespoň jednu návštěvu za život. Když víte, jak na to, své oblíbené místo si tu totiž vždycky najdete.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-4 dny
Benátky jsou jako stvořené pro výlet na prodloužený víkend.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebude bránit žádné počasí. Spojení s koupáním je možné jen v létě.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
V současné době běžná cena letenek z Prahy. V akci nejméně kolem 1.200 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu