Manarola ve dne
Cinque Terre

6 míst co vidět v Cinque Terre

Monterosso al Mare

Čtvrť

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare je nejzápadnější a rozlohou největší městečko v regionu Cinque Terre. Od ostatních se na první pohled velmi liší. Má dvě hlavní části oddělené skalnatým útesem, ale většina města na rozdíl od jeho cinqueterrských souputníků leží víceméně na rovině, resp. na dně údolí obklopeného kopci.

Nemusíte se tedy bát, že přijdete o krásné scenérie členitého pobřeží, jen samotné město není tak spektakulární jako ostatní. Historická východní polovina města se může pochlubit tradičními barevnými domky tolik typickými pro tuto oblast, zatímco západní polovina Monterossa je modernější s prázdninovými domy a vilami.

Pláže a koupání

Monterosso má také ze všech vesnic na Cinque Terre zdaleka nejlepší podmínky ke koupání. Západní část obce je klasickým letoviskem s krásnou pěší promenádou a zhruba 350 metrů dlouhou písčito-oblázkovou pláží, na které můžete strávit klidně celý den.

Vstup do moře je zde pozvolný a před spodními proudy je pláž chráněná umělou skalnatou podmořskou zdí, která není vidět.

Menší, ale neméně pěkná oblázková pláž se nachází i v historické části Monterossa. 

Využít zde můžete půjčoven šlapadel, lehátek i slunečníků, stejně jako množství restaurací nebo gelaterií.

Památky a výhledy

Nejkrásnější památkou je rozhodně raně gotický kostel sv. Jana Křtitele (San Giovanni Battista) z konce 13. století, čtvercovou věží typickou pro středověkou Itálii a nádherným černo-bílým průčelím z bílého mramoru a tmavě šedého serpentinitu.

Nejvíce dominantní stavbou je však opevněná hranolovitá věž na ostrohu mezi historickou a "letoviskovou" částí Monterossa. Jedná se o netradičně vyhlížející kapucínský klášter San Francesco z počátku 17. století.

Nejkrásnější výhled na obě části Monterossa, pobřeží a Ligurské moře se naskytne ze hřbitova umístěného na nejvyšším bodě města. Ke hřbitovu se dostanete velmi strmou, ale krátkou stezkou z historické části, viz mapa.

Ubytování

Monterosso je nejpopulárnějším místem k bydlení na Cinque Terre, zejména pro svoji krásnou pláž a nejbohatší zázemí v podobě restaurací a obchodů. Je zde také největší výběr hotelů i penzionů, ceny v sezoně jsou zde však nejvyšší ze všech měst, běžně se pohybují kolem 4 000 Kč za noc.

Vybíráme pro vás ta nejlepší ubytování v Monterossu.

 • Albergo Al Carugio – nejlevnější hotýlek ve městě, jednoduchý, čistý a cca 250 metrů od pláže
 • Villa degli Argentieri – 3* hotel přímo u pláže se nejlepšími cenami v moderní části Monterossa
 • Agriturismo Buranco – nádherná rodinná farma s moderními pokoji v idylickém prostředí vinic jen 15 minut pěšky od pláží

Jak se sem dostat?

Do všech obcí na Cinque Terre se dostanete hlavně vlakem, trať je zde většinou zanořená do tunelů, stejně jako nádraží Monterosso. Centrální část nástupiště je umístěna v tunelu, zatímco okraje na povrchu s výstupy přímo do moderní části Monterossa.

Jezdí sem pouze vlaky státních drah Trenitalia, spojení vyhledáte a jízdenky online zakoupíte na webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). Stanici vyhledávejte pod názvem "Monterosso". U regionálních vlaků, kterých je do Monterossa naprostá většina, stačí kupovat jízdenky v automatu na nádraží.

 • Pisa: 1-2x za hodinu, cesta trvá kolem 1,5 hodiny a stojí od 9,20 EUR u regionálních vlaků a od 9,90 EUR s přestupem v La Spezie, a od 9,90 EUR u přímých vlaků InterCity
 • Janov/Genova: 1-2x za hodinu, cesta trvá kolem 2 hodin a stojí od 7,70 EUR u regionálních vlaků s přestupem v Sestri Levante a od 9,90 EUR u přímých vlaků InterCity
 • La Spezia: 2-3x za hodinu, cesta trvá do 25 minut a stojí 3 EUR u regionálních spojů, resp. 15 minut a 8,50 EUR u vlaků InterCity, od března do listopadu 5 EUR
 • Manarola: 1-2x za hodinu, cesta trvá 11 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Corniglia: 1x za hodinu, cesta trvá 7 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Riomaggiore: 1-2x za hodinu, cesta trvá 12 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Vernazza: 1x za hodinu, cesta trvá 3 minuty a stojí 2,10 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Milán: cca 1x za 2 hodiny jezdí přímý spoj (3 hodiny) s cenou od 14,90 EUR

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.