Zpět na seznam míst co vidět v Cinque Terre
Manarola

Manarola

Manarola je druhou nejmenší vesnici na Cinque Terre, ovšem spolu s Vernazzou soupeří o nepsaný titul nejkrásnějšího města na pobřeží. Přesněji řečeno, v mnohých žebříčcích se Manarola umisťuje jako nejkrásnější obec Evropy i světa. 

Hustý shluk pastelově barevných domků na 30 metrů vysokém skalnatém útesu čnícím nad Ligurským mořem a obklopený horami s vinicemi zkrátka z Manaroly dělá jedno z nejoblíbenějších měst Itálie.

Památky a vyhlídky

Vyhlídky jsou tím, co dělá Manarolu Manarolou. Patří k nejúžasnějším na celém pobřeží a pokochat se můžete pohledem na pitoreskní centrum městečka, širé moře ze špičky útesu, na který vede pohodlný chodníček i pohled do dáli podél celého pobřeží. Za velmi jasných dní odsud uvidíte až na francouzskou riviéru.

Vypravte se také na náměstíčko Piazza Castello, ze kterého se naskytne úchvatný pohled směrem na východ k Riomaggiore.

V Manarole nenajdete mnoho památek, ale nasajete zde atmosféru staré rybářské vesničky, stačí z jediné hlavní ulice odbočit do malých postranních zákoutí a rázem se ocitnete v jiném světě.

Dominantou města je již zmíněný skalní ostroh, na kterém se nachází většina centra a také malý kostel San Lorenzo ve stylu janovské gotiky z roku 1338.

Ubytování

Manarola je turistické místo během dne, ale večer se obvykle vyprázdní a zůstane jen pár restaurací a pizzerií. Proto pokud hledáte klidné místo k ubytování s nádhernými výhledy i potřebným zázemím, bude Manarola tou pravou destinací, alespoň na jednu noc.

Ceny nejlevnějších penzionů či apartmánů zde startují na 3 000 Kč za noc v sezoně, polovičku zaplatíte mimo seznonu.

Mezi top místa v Manarole patří Affittacamere Piazza Castello v centru na vrcholu útesy s úchvatnými výhledy nebo penzion Olimpo Affitacamare jen pár metrů opodál.

Pěší turistika

Okolo Manaroly jsou nejkrásnější a cca do roku 2024 také jediné otevřené úseky centrální pěší túry přes celé Cinque Terre zvané Senitero Azzuro. Zabezpečený chodníček vás provede podél útesů těsně nad mořem, avšak momentálně právě jen zhruba 1,5 km kolem Manaroly, zbytek se cesty se nově renovuje.

Vypravit se můžete i po značené stezce do kopců skrz vinice až k páteřní "lesní" kopii Sentiero Azzuro, která kopíruje pobřeží po krásné lesní cestě vysoko nad mořem.

Jak se sem dostat?

Do všech obcí na Cinque Terre se dostanete hlavně vlakem, trať je zde většinou zanořená do tunelů. Z nádraží do Manaroly se dostanete asi 150 metrů dlouhým tunelem pro pěší.

Jezdí sem pouze vlaky státních drah Trenitalia, spojení vyhledáte a jízdenky online zakoupíte na webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). U regionálních vlaků, kterých je do Riomaggiore naprostá většina, stačí kupovat jízdenky v automatu na nádraží.

  • Pisa: 1-2x za hodinu vždy s přestupem v La Spezia, cesta trvá 1 hod. 10 min. až 1 hod. 50 min. a stojí od 8,60 EUR (regionální vlaky) do 12,30 EUR (rychlejší InterCity z La Spezie do Pisy)
  • Janov/Genova: 1-2x za hodinu většinou s přestupem v Sestri Levante, cesta trvá cca 1,5 hodiny a stojí od 8,50 EUR
  • La Spezia: 1-2x za hodinu, cesta trvá 10 minut a stojí 2,40 EUR
  • Riomaggiore: 1x za hodinu, cesta trvá 2 minuty a stojí 2,10 EUR
  • Corniglia: 1x za hodinu, cesta trvá 2 minuty a stojí 2,10 EUR
  • Vernazza: 1x za hodinu, cesta trvá 6 minut a stojí 2,40 EUR
  • Monterosso al Mare: 1x za hodinu, cesta trvá 11 minut a stojí 2,40 EUR
  • Naviguj: 44.1066, 9.72799

Další místa v Cinque Terre

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu