Manarola ve dne

6 míst co vidět v Cinque Terre

Manarola

Čtvrť

Manarola

Manarola je druhou nejmenší vesnici na Cinque Terre, ovšem spolu s Vernazzou soupeří o nepsaný titul nejkrásnějšího města na pobřeží. Přesněji řečeno, v mnohých žebříčcích se Manarola umisťuje jako nejkrásnější obec Evropy i světa. 

Hustý shluk pastelově barevných domků na 30 metrů vysokém skalnatém útesu čnícím nad Ligurským mořem a obklopený horami s vinicemi zkrátka z Manaroly dělá jedno z nejoblíbenějších měst Itálie.

Památky a vyhlídky

Vyhlídky jsou tím, co dělá Manarolu Manarolou. Patří k nejúžasnějším na celém pobřeží a pokochat se můžete pohledem na pitoreskní centrum městečka, širé moře ze špičky útesu, na který vede pohodlný chodníček i pohled do dáli podél celého pobřeží. Za velmi jasných dní odsud uvidíte až na francouzskou riviéru.

Vypravte se také na náměstíčko Piazza Castello, ze kterého se naskytne úchvatný pohled směrem na východ k Riomaggiore.

V Manarole nenajdete mnoho památek, ale nasajete zde atmosféru staré rybářské vesničky, stačí z jediné hlavní ulice odbočit do malých postranních zákoutí a rázem se ocitnete v jiném světě.

Dominantou města je již zmíněný skalní ostroh, na kterém se nachází většina centra a také malý kostel San Lorenzo ve stylu janovské gotiky z roku 1338.

Ubytování

Manarola je turistické místo během dne, ale večer se obvykle vyprázdní a zůstane jen pár restaurací a pizzerií. Proto pokud hledáte klidné místo k ubytování s nádhernými výhledy i potřebným zázemím, bude Manarola tou pravou destinací, alespoň na jednu noc.

Ceny nejlevnějších penzionů či apartmánů zde startují na 3 000 Kč za noc v sezoně, polovičku zaplatíte mimo seznonu.

Mezi top místa v Manarole patří Affittacamere Piazza Castello v centru na vrcholu útesy s úchvatnými výhledy nebo penzion Olimpo Affitacamare jen pár metrů opodál.

Pěší turistika

Okolo Manaroly jsou nejkrásnější a cca do roku 2024 také jediné otevřené úseky centrální pěší túry přes celé Cinque Terre zvané Senitero Azzuro. Zabezpečený chodníček vás provede podél útesů těsně nad mořem, avšak momentálně právě jen zhruba 1,5 km kolem Manaroly, zbytek se cesty se nově renovuje.

Vypravit se můžete i po značené stezce do kopců skrz vinice až k páteřní "lesní" kopii Sentiero Azzuro, která kopíruje pobřeží po krásné lesní cestě vysoko nad mořem.

Jak se sem dostat?

Do všech obcí na Cinque Terre se dostanete hlavně vlakem, trať je zde většinou zanořená do tunelů. Z nádraží do Manaroly se dostanete asi 150 metrů dlouhým tunelem pro pěší.

Jezdí sem pouze vlaky státních drah Trenitalia, spojení vyhledáte a jízdenky online zakoupíte na webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). U regionálních vlaků, kterých je do Riomaggiore naprostá většina, stačí kupovat jízdenky v automatu na nádraží.

  • Pisa: 1-2x za hodinu vždy s přestupem v La Spezia, cesta trvá 1 hod. 10 min. až 1 hod. 50 min. a stojí od 8,60 EUR (regionální vlaky) do 12,30 EUR (rychlejší InterCity z La Spezie do Pisy)
  • Janov/Genova: 1-2x za hodinu většinou s přestupem v Sestri Levante, cesta trvá cca 1,5 hodiny a stojí od 8,50 EUR
  • La Spezia: 1-2x za hodinu, cesta trvá 10 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR
  • Riomaggiore: 1x za hodinu, cesta trvá 2 minuty a stojí 2,10 EUR, od března do listopadu 5 EUR
  • Corniglia: 1x za hodinu, cesta trvá 2 minuty a stojí 2,10 EUR, od března do listopadu 5 EUR
  • Vernazza: 1x za hodinu, cesta trvá 6 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR
  • Monterosso al Mare: 1x za hodinu, cesta trvá 11 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 06. 2022
Navrhni úpravu

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele jan.suslik
jan.suslik
před měs

Dobrý deň, ahoj Kryštof

Moja priateľka je posedlá týmito peknými domčekmi 
a tak by som chcel v lete 2023 naplánovať trip, že v každej vesničce prespíme, 
radi fotíme a keď sme sa bavili o jednom mieste na prespanie a potom sa dostaviť len do jednej izby a prespať tak sme to zamietli.
radi by sme si prešli celú oblasť a užili to od východu slnka až po západ včetně večerných fotiek, 
a tak by som sa chcel spýtať ...
keby by ste mali na to 7-8 dní
a vychádzali z Prahy, príchod do Prahy ...
ako by ste riešili cestu tam a nazad.
ako by to bolo podľa vašich skúseností naj.
či je potreba mať pas alebo stačí občanka

v každej vesničce plánujeme prespať kvůli nočnímu focení ...
vyjde to asi dráž, jako by sme spali v jednom ubytování, ale chceme si užít tí prázdny uličky...  :)

ako by ste riešili cestu tam a nazad podľa vašich skúseností ...
a mali by sme sa na niečo nachystať?
nejaké časové rezervy, neplánované veci na ktoré si dať pozor ....

za každú radu budem rád ...

vopred ďakujem za odpoveď

Ján Šušlík

Avatar uživatele pokus
pokus
před měs

Po třech dnech jsme se tam kousali nudou 

Avatar uživatele Kajman77
Kajman77
před měs

Taky si myslím,  že 3-4 dny by byly až až. Každopádně s tím poskakovanim od ubytování do ubytování bych taky šetřil,  kvůli večerním fotkám to rozhodně není nutný, když vlaky jezdí do jedné v noci.

Avatar uživatele beliw
beliw
před měs

Byl jsem tam kdysi s odtupem dvakrát. Vždy v sezoně. Jednou cíleně s ubytováním v Levantu a pěšky/lodí/vlakem se věnoval Cinque Terre, podruhé s ubytováním v Pise a vlakem/lodí na výlety tam. Pokud bych měl v úmyslu uskutečnit tebou nastíněné letěl bych nízkonákladem do Pisy a vlakem do LaSpezie/busem do Portovenere, kde oblast začíná a pak lodí/vlakem/pěšky do Levanta a odtud vlakem zpět či obráceně. Pro pěší prohlídku vinic bych si vybral jednu část, tehdy jsme vybrali okolo Corniglie, ale v tom vedru se drápat po kopcích není žádná sranda, dobře zhodnoť přínos. Víc než jednu noc, max 2 - jen pro atmosféru a ty noční fotky - bych tam nechtěl být a to samé platí pro denní procházení městy - ty davy turistů ti v prospektech nikdo neukáže. Kajman a pokus mají pravdu. Základny mimo oblast nám umožnili změnit prostředí - z Levanta výlety do Santa Margharity a Portofina a z Pisy je MHD v dosahu část Toskánska.

https://eu.zonerama.com/beliw/Album/4547659  

Avatar uživatele Terez Š.
Terez Š.
před měs

Souhlasím s výše popsaným, bohatě bude stačit 1 či 2 noci, pokud si to tam chcete opravdu užít a prochodit skrz naskrz. I v září tam bylo lidí ohromná spousta, ale po západu slunce, na který všichni čekali v přístavišti, se to tam slušně vyklidilo :) jinak jsme bydleli v La Spezia a k vesničkám je to pak kousíček... mrkni tady, třeba by ti něco pomohlo:
https://www.nebudvorvan.cz/2022/...n-den.html

Avatar uživatele pokus
pokus
před měs

My jsme bydleli v Levantu kvůli parkování zdarma u nádraží (měli jsme kartu od ubytovatele). Ubytování je vhodné zajistit hodně dopředu a je předražené. Jediná hezká pláž byla v Bonassola - hezká procházka podél moře pěšky z Levanta 1,5 hod. Na stezky podél moře mezi těmi 5 vesnicemi se platí, bez placení lze jít později odpoledne. Nejdrsnější úsek byl nad  Manarola k hospodě Nessun Dorma

Avatar uživatele sylvazbh
sylvazbh
před měs

Nejezdila bych tam v létě. Horko a mraky turistů. Tuto chybu jsem udělala při první návštěvě. Koupání v moři kromě Monte Rossa je docela problematické.

Další 2 návštěvy byly na prodloužený víkend letadlem z Prahy do Pisy a po té vlakem s přestupem v LaSpezii v říjnu a listopadu. Vesničky naprosto bez turistů, turistické stezky v tomto období bez poplatků. Bohužel najít v tomto období večer otevřenou restauraci může být problém.

Vesničky jsou malé. Strávit v každé jeden celý den, ukoušu se nudou.