Manarola ve dne

6 míst co vidět v Cinque Terre

Vernazza

Čtvrť

Vernazza

Třetí největší městečko na Cinque Terre, Vernazza, patří podle mnohých cestovatelům k nejhezčím městům na tomto pobřeží. Městečko zasazené v úzkém údolí mírně klesá podél jedné hlavní ulice z vinicemi porostlých kopců na malý skalnatý poloostrůvek. Na něm se mezi pastelově barevnými domky tyčí hrad z 11. století s krásnou vyhlídkou na moře.

Krása a oblíbenost Vernazzy s sebou nese i stinné stránky – v hlavní sezoně a o víkendech se uličkami městečka budete prodírat spolu s davy dalších turistů.

Vyhlídky

Cinque Terre je hlavně o krásných vyhlídkách a zrovna Vernazza patří k místům, kde si užijete ty nejlepší. Přinášíme vám 3 tipy na nejlepší výhledy ve Vernazze:

 • Pěší stezka do Monterossa – nejoblíbenější výhled objevující se na mnoha propagačních materiálech. Z výšky cca 60 metrů budete mít jako na dlani přístav s barevnými domky, hrad Doria i kostel Santa Margerita.
 • Od strážní věže – pohled přímo z druhé strany se naskytne od malé strážní věže (cca 80 metrů nad Vernazzou) na počátku turistické stezky do Corniglie
 • Z přístavu – oblíbený pohled od břehu moře na pestrobarevné centrum s kostelem se naskýtá z přístavu

Památky

Vernazza má dvě hlavní dominanty. Tou nejviditelnější tyčící se na 70 metrů vysokém útesu nad mořem a historickým centrem je středověký hrad Castello Doria Vernazza. Obranná tvrz zde stála už v 11. století, současná podoba hradu, který využívali zejména Pisané, pochází zřejmě ze 13. až 14. století. Hrad můžete navštívit za poplatek 1,50 EUR nebo si jen užít božských výhledů na moře.

Druhou dominantou města je původně románský kostel San Margherita z 11. století a přestavěný v 18. století, jehož jedna stěna vyrůstá přímo z mořského břehu.

Ubytování

Vernazza je díky své centrální poloze na Cinque Terre oblíbeným a překvapivě také nejlevnějším místem k ubytování. I tak se ale ceny v hlavní sezoně pohybují v rozmezí 2 500 až 4 000 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. Naprostou většinu nabídek představují soukromé apartmány a penziony, najdete zde pouze jeden klasický hotel Gianni Franzi **.

Z nejlepších ubytování v poměru cena ku výkonu bychom doporučili penzion Vernazza Vacation přímo v centru nebo apartmán DonnaBarbara v přístavu.

Pláže a koupání

Vernazza není nejlepší destinací k plážové dovolené. Přímo v centru najdete velmi malou písčitou pláž u přístavu, která je vhodná tak maximálně na smočení nohou, zatímco pod vysokým skalním útesem východně od centra se můžete zastavit na malé velmi kamenité pláži s kamenitým vstupem do vody.

Doporučujeme však druhou zmiňovanou pláž navštívit už jen proto, že se na ní prochází zajímavým přírodním tunelem skrz masivní skálu.

Jak se sem dostat?

Do všech obcí na Cinque Terre se dostanete hlavně vlakem, trať je zde většinou zanořená do tunelů, stejně jako nádraží Vernazza. Jeho celé nástupiště je umístěno v tunelu až na krátkou centrální část, která se nachází na mostě nad hlavní ulicí.

Nádraží Vernazza leží prakticky přímo v centru obce, k moři dojdete asi za 5 minut chůze.

Jezdí sem pouze vlaky státních drah Trenitalia, spojení vyhledáte a jízdenky online zakoupíte na webu trenitalia.com nebo v mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store). U regionálních vlaků, kterých je do Vernazzy naprostá většina, stačí kupovat jízdenky v automatu na nádraží.

 • Pisa: 1-2x za hodinu vždy s přestupem v La Spezia, cesta trvá kolem 2 hodin a stojí od 9,20 EUR
 • Janov/Genova: 1-2x za hodinu většinou s přestupem v Sestri Levante, cesta trvá cca 1,5 až 2 hodiny a stojí od 7,70 EUR
 • La Spezia: 1-2x za hodinu, cesta trvá do 20 minut a stojí 2,70 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Manarola: 1x za hodinu, cesta trvá 7 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Corniglia: 1x za hodinu, cesta trvá 3 minuty a stojí 2,10 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Riomaggiore: 1x za hodinu, cesta trvá 10 minut a stojí 2,40 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Monterosso al Mare: 1x za hodinu, cesta trvá 4 minuty a stojí 2,10 EUR, od března do listopadu 5 EUR
 • Milán: cca 1x za 2 hodiny jezdí nejrychlejší spojení (3,5 hodiny) s přestupem v Levanto od 12,60 EUR

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.