Manarola ve dne
Cinque Terre

6 míst co vidět v Cinque Terre

Portovenere

Čtvrť

Portovenere

Portovenere (někdy též Porto Venere) sice již neleží přímo v národním parku Cinque Terre a oficiálně se nepočítá mezi "5 slavných městeček", avšak s Cinque Terre a blízkým ostrůvkem Palmaria je zařazeno společně na seznam UNESCO pro svoji kulturní a scénickou krajinu.

Paradoxně Portovenere možná patří k vůbec nejkrásnějším městečkům v oblasti Cinque Terre, byť v ní vlastně oficiálně tak úplně není. Pestrobarevné domy v centru postupně střídají divoká skaliska s impozantně umístěným kostelem sv. Petra na kraji mořského útesu.

Památky a zajímavosti

Ač je Portovenere malou vesničkou s pár stovkami obyvatel, najdete tu mnoho zajímavostí.

  • Kostel sv. Petra (Chiesa San Pietro) – nejznámější památka města a jedna z nejvíce navštěvovaných kolem zálivu Golfo della Spezia. Románsko-gotický kostel původem z 5. století získal svoji dnešní podobu během 12. a 13. století jeho fasádu zdobí černo-bílé horizontální pruhy typické pro janovskou a pisánskou architekturu té doby. Kostel San Pietro je známý zejména díky svému umístění na skalnatém výběžku nad mořem. Vstup je zdarma.
  • Kostel sv. Vavřince (Chiesa San Lorenzo) – hlavní farní kostel Portovenere se může pochlubit čistě románským stylem nepřestavěným do gotiky a pochází už z roku 1130. Během 16. století mu byly přistavěny zvonice a kupole. Vstup je zdarma.
  • Hrad Doria (Castello Doria Porto Venere) – dominantou Portovenere je majestátní pevnost budovaná průběžně od 12. do 19. století podle toho, kdo zrovna nad městem vládnul. Nachází se na skalnatém kopci nad městem a naskytnou se odsud nejkrásnější výhledy na pobřeží. Castello Doria se považuje za jednu z nejkrásnějších vojenských staveb Janovské republiky. Vstup stojí 5 EUR.
  • Porta del Borgo a Kapitulní věž – vstup do historického centra Porto Venere brání masivní středověká brána s věží z roku 1161.

Jedním z hlavních lákadel je také nevelké centrum s pastelově barevnými domy a krásnou promenádou podél malého romantického přístavu plnou hospůdek a kavárniček.

Ubytování

Porto Venere patří mezi nejkrásnější místa pro ubytování a díky značeným turistickým trasám se zde zdržte klidně déle než 1 noc. Využijete zde kompletní turistické zázemí s desítkami obchodů, restaurací i menšími supermarkety běžných italských značek. Ceny apartmánů i hotelů startují na 3 500 Kč za noc v hlavní sezoně, cca o polovinu méně zaplatíte v zimě.

Z klasických hotelů bychom doporučili Hotel Belvedere *** nebo Residence Le Terrazze ***.

Ostrov Palmaria

Jen necelých 60 metrů široký průliv dělí mys, na němž stojí Chiesa di San Pietro, od 2 km2 velkého ostrova Palmaria, oázy klidu a procházek. Zalesněný a skalnatý ostrov protkává několik značených turistických tras a na členitém divokém pobřeží se můžete vykoupat na krásných kamenitých miniplážích.

Ze severního mysu ostrova, známého jako pláž Gabbiani, se naskytnou nejkrásnější pohledy na městečko Portovenere.

Ostrůvek Palmaria, resp. jeho jediná vesnička Terrizzo, je spojená s Portovenere celoročním trajektem pro pěší jezdícím cca 1x za hodinu. Cena je 5 EUR za zpáteční jízdenku a jízdní řád najdete na městském webu.

V letní sezoně pak na ostrov míří i další turistické trajekty z Portovenere i La Spezie, detaily zjistíte na webu lodního operátora www.navigazionegolfodeipoeti.it/en/island-of-palmaria.

Pláže a koupání

Skalnaté pobřeží v okolí Porto Venere neumožňuje dlouhé široké písečné pláže, ale vykoupat se můžete v nádherné kamenité zátoce pod hradem a kostelem San Pietro nazvané jako Grotta di Lord Byron, tedy jeskyně lorda Byrona. Právě toto místo patřilo k nejoblíbenějším slavného anglického básníka a spisovatele.

Podél celého pobřeží směrem k vesnici Le Grazie se vine pěší promenáda s několika plážemi s velkými oblázky.

Jak se sem dostat?

Na rozdíl od "pravých" vesnic na Cinque Terre se do Portovenere nedostanete vlakem, ale pouze autobusem nebo lodí. 

Do Portovenere se dostanete autobusovou linkou 11 z města La Spezia, bohužel linka 11 nejezdí k hlavnímu vlakovému nádraží, ale projíždí jen kolem přístavu (cca 1 km od nádraží) - viz mapa linky v aplikaci Moovit.

  • interval: 15-30 minut
  • doba jízdy: 30 minut
  • cena jízdenky: 2,50 EUR zakoupená v trafice

Jízdní řády a oficiální web dopravního podniku najdete na webu www.atcesercizio.it/en.

Do Portovenere se dostanete i pravidelnými lodními spoji z La Spezie i všech měst na Cinque Terre. Lodě jezdí celoročně, v zimě cca 3x denně, v létě i každou hodinu. 

Chystáš se na Cinque Terre?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 11. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.