Zpět na seznam míst co vidět v Kampánii
Postiano

Amalfinské pobřeží

Bezesporu jedna z nejhezčích oblastí celého Středozemního moře se rozprostírá na jižním pobřeží sorrentského poloostrova. Costiera Amalfitana, jak zní italský název, nabídne úchvatné pohledy na městečka nalepená na téměř kolmých kopcích od moře až vysoko do hor. Desítky zátok jsou vyplněny malými plážemi a hory protkány turistickými stezkami.

Městečka na pobřeží

Mezi nejznámější letoviska patří Positano, Amalfi, Praiano nebo Ravello. Všechny vesnice a města jsou doslova nalepeny na strmých svazích kopců, centra obcí jsou většinou u moře a dál domy stoupají až vysoko do hor. 

Amalfitánská městečka patří k těm nejkrásnějším v Itálii a dají se přirovnat k další známé oblasti Cinque Terre na severu Itálie. Na úchvatné výhledy narazíte v každé uličce, na každém náměstíčku, úzké strmé uličky a schodiště vás dovedou od moře až do horských lesů...

V každém městečku si můžete užít skvělé večeře v lokálních restauracích, kdy zejména ryby a mořské plody zde hrají prim. Připravte se však na vyšší ceny, za průměrnou večeři pro dva zaplatíte mezi 60 a 70 EUR.

Pláže a koupání

Už z první charakteristiky pobřeží je patrné, že zde nelze čekat dlouhé rovné pláže, ale spíš menší zátoky uzavřené mezi strmými svahy. Pláže obvykle pokrývají větší oblázky a moře klesá poměrně strmě do hloubky.

Největší pláže najdete ve městech Amalfi a Positano, mezi městečky pak většinou narazíte jen na velmi malé zátoky s obtížným přístupem po strmých schodištích.

Turistika na Amalfském pobřeží

Pobřeží Amalfi je doslova protkané stovkami kilometrů poměrně přehledně značených stezek, které se vinou po úbočích hor až do výšek přes 1 000 m n. m. Stezky vedou převážně řídkými středomořskými lesy a skalami a naskytují se z nich překrásné výhledy do okolí.

Přehledné mapy tras najdete například na v turistické vrstvě webu mapy.cz.

Ubytování

Amalfské pobřeží je ideálním místem pro trávení dovolené nebo alespoň její části. Doporučujeme zde při cestování napříč Kampánií zůstat minimálně 2-3 noci, a to i přes to, že ceny hotelů i apartmánů jsou zde velmi vysoké. 

Zdaleka nejdražší ubytování je v nejznámějším z městeček - v Postianu. Ceny se zde běžně pohybují kolem 8 000 Kč za noc, prakticky ze všech hotelů se však naskýtají opravdu krásné výhledy.

V druhém z center pobřeží, městě Amalfi, jdou ceny trochu níž a penzion se zde dá pořídit od 3 000 Kč za noc, ještě o něco levněji pak pochodíte v sousedním městečku Ravello. Díky nižším kopcům tu ale nejsou tak spektakulární výhledy jako v Positanu.

Obecně nejlevnější obcí je malá vesnička Pianillo uprostřed pobřeží, kde platí, že čím více ve vnitrozemí budete bydlet, tím nižší bude cena. Prázdninové domy či apartmány zde seženete už od 1 400 Kč za noc.

Jak se dostat na Amalfitánské pobřeží?

Nejpraktičtější formou dopravu je určitě auto. Na letišti v Neapoli sídlí mnoho autopůjčoven (srovnejte jejich ceny), vzdálenost z Neapole činí pouhých 60 km. Zejména pokud chcete objevovat ty nejmenší vesničky a malé zátoky, bez auta to půjde jen těžko.

Z veřejné dopravy se dostanete na pobřeží jedině autobusem, a to od vlakových nádraží v Sorrentu i Salernu. Autobusy jezdí minimálně jednou do hodiny, jízdenky koupíte u řidiče za cenu od 2 do 6 EUR dle vzdálenosti. Jízdní řád najdete na webu Sita Sud.

Na ostrov Capri pak jezdí z Positana, Praiana i Amalfi denně pravidelné trajekty společnost Alicost s cenami od 20 EUR.

  • Naviguj: 40.6167, 14.552

Další místa v Kampánii

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 dny
Navrhni úpravu