Postiano

19 míst co vidět v Kampánii

Vesuv

Vesuv

Ze všech stran a z velké dálky viditelný turistický tahák číslo jedna se tyčí do výšky 1 281 metrů, což vzhledem k poloze přímo u moře působí majestátně. Ano, řeč je o druhé nejvyšší dosud aktivní sopce v Evropě – hoře Vesuv (italsky Vesuvio).

Okolo velké části hlavního kamenitého kráteru vede vrcholový chodníček, takže budete mít na dlani jak samotnou sopku, tak široký výhled do okolí. Dno kráteru je jen kamenité, lávu tu neuvidíte, stejně tak „kouř“ okolo je většinou jen mrak, který hora zadržuje.

Turistika na Vesuvu: vstupné a otevírací doba

Většina turistů se pohybuje jen na prašné a poměrně pohodlné cestě vedoucí od zastávky autobusu na vrchol a dále okolo celého kráteru. Počítejte s většími davy turistů, ale cesta měří celkem přes 3,5 km, takže si jistě najdete mnoho míst pro fotku o samotě.

Z vrcholu Vesuvu se za jasného počasí naskytnou překrásné výhledy do širokého okolí, jelikož se jedná o zdaleka nejvyšší horu v okruhu mnoha kilometrů.

Vstup na vrcholovou část sopky s výhledem je zpoplatněn a lze rezervovat pouze online přes oficiální web vesuviopark.vivaticket.it! Vstupenku nelze zaplatit až na místě. Je třeba rezervovat vstup na konkrétní čas, protože na vrchol může z důvodu bezpečnosti pouze 50 lidí naráz.

Cena vstupenky činí 11,68 EUR pro dospělé, resp. 9,55 EUR pro mladistvé do 25 let.

Vrcholová část se otevírá vždy v 9:00 a zavírací doba se liší podle ročního období. Například v létě je poslední vstup umožněn v 18:00, v zimě v 15:00.

Jak se dostat na Vesuv

Až do výšky 1 000 metrů se můžete snadno vyvézt autobusem. Je to mnohem lepší varianta, než jet autem, kterým se stejně nedostanete výš, a ještě vám odpadne nervózní hledání místa k parkování. Parkoviště je navíc zpoplatněné částkou 6 EUR a musí se rezervovat online na webu parkingsuvio.it/book-parking.

Stezka od konečné autobusu ke kráteru je strmá, ale krátká (cca 2 km tam i zpět). Rozhodně však doporučujeme pevnou obuv, alespoň dva litry vody a ideálně pokrývku hlavy, slunce je tu opravdu mimořádně ostré.

  • Autobusy z Neapole jedou 2x denně každým směrem (9:00, 10:00 z Neapole a 12:30, 14:00 z Vesuvu), na zpáteční cestě staví i v Herculaneu. Jízdenku koupíte u řidiče za 3,10 EUR, jízdní řád zde,
  • Autobusy z Pompejí jezdí 9x denně, za jízdenku zaplatíte 2,70 EUR u řidiče, jízdní řád zde.

Pro pěší turisty je možnost na Vesuv vyšplhat bez využití autobusu či auta, viz mapa turistické trasy.

Cesta autem na Vesuv je nepříjemná v sezoně, kdy se často parkuje opravdu daleko od začátku turistické stezky a vy tak musíte šlapat i kilometry po asfaltové silnici, po jejíž okrajích je oficiální parkoviště (zdarma).

Ubytování

Přímo v národním parku nenajdete žádnou možnost ubytování. Výlet na Vesuv je však obvykle jen na pár hodin a je tak nejlepší bydlet buď v Neapoli nebo v Pompejích, odkud jezdí autobusy.

Zkáza Pompejí

Vesuv se nechvalně a nesmazatelně zapsal do historie lidstva erupcí v roce 79 n. l., která pohřbila města Pompeje a Herculaneum stojící na úpatí sopky. Tehdejší erupce si připsala až na 5 000 obětí a kompletní zničení všech budov. Města fakticky zmizela z povrchu zemského pod několikametrovými nánosy sopečného popela, bahna a suti.

Až v průběhu 19. a 20. století začaly probíhat archeologické práce a dnes můžete jak Pompeje, tak Hercualenum navštívit v podobě, ve které je Vesuv pohřbil.

Chystáš se do Kampánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 07. 2022

18 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.