Zpět na seznam míst co vidět v Kampánii
Vesuv

Vesuv

Ze všech stran a z velké dálky viditelný turistický tahák číslo jedna se tyčí do výšky 1 281 metrů, což vzhledem k poloze přímo u moře působí majestátně. Ano, řeč je o druhé nejvyšší dosud aktivní sopce v Evropě – hoře Vesuv (italsky Vesuvio). Okolo velké části hlavního kamenitého kráteru vede vrcholový chodníček, takže budete mít na dlani jak samotnou sopku, tak široký výhled do okolí. Dno kráteru je jen kamenité, lávu tu neuvidíte, stejně tak „kouř“ okolo je většinou jen mrak, který hora zadržuje.

Turistika na Vesuvu

Většina turistů se pohybuje jen na prašné a poměrně pohodlné cestě vedoucí od zastávky autobusu na vrchol a dále okolo celého kráteru. Počítejte s většími davy turistů, ale cesta měří celkem přes 3,5 km, takže si jistě najdete mnoho míst pro fotku o samotě.

Z vrcholu Vesuvu se za jasného počasí naskytnou překrásné výhledy do širokého okolí, jelikož se jedná o zdaleka nejvyšší horu v okruhu mnoha kilometrů.

Jak se dostat na Vesuv

Až do výšky 1 000 metrů se můžete snadno vyvézt autobusem. Je to mnohem lepší varianta, než jet autem, kterým se stejně nedostanete výš, a ještě vám odpadne nervózní hledání místa k parkování.

Stezka od konečné autobusu ke kráteru je strmá, ale krátká (cca 2 km tam i zpět). Rozhodně však doporučujeme pevnou obuv, alespoň dva litry vody a ideálně pokrývku hlavy, slunce je tu opravdu mimořádně ostré.

  • Autobusy z Neapole jedou 2x denně každým směrem (9:00, 10:00 z Neapole a 12:30, 14:00 z Vesuvu), na zpáteční cestě staví i v Herculaneu. Jízdenku koupíte u řidiče za 3,10 EUR, jízdní řád zde,
  • Autobusy z Pompejí jezdí 9x denně, za jízdenku zaplatíte 2,70 EUR u řidiče, jízdní řád zde.

Samotný vstup na vrcholovou cestu kolem kráteru není nijak zpoplatněn. Pokud chcete navštívit dno kráteru, v informačním centru na parkovišti si musíte koupit vstupenku za 10 EUR, která obsahuje i službu průvodce.

Pro pěší turisty je možnost na Vesuv vyšplhat bez využití autobusu či auta, viz mapa turistické trasy.

Cesta autem na Vesuv je nepříjemná v sezoně, kdy se často parkuje opravdu daleko od začátku turistické stezky a vy tak musíte šlapat i kilometry po asfaltové silnici, po jejíž okrajích je oficiální parkoviště (zdarma).

Ubytování

Přímo v národním parku nenajdete žádnou možnost ubytování. Výlet na Vesuv je však obvykle jen na pár hodin a je tak nejlepší bydlet buď v Neapoli nebo v Pompejích, odkud jezdí autobusy.

Zkáza Pompejí

Vesuv se nechvalně a nesmazatelně zapsal do historie lidstva erupcí v roce 79 n. l., která pohřbila města Pompeje a Herculaneum stojící na úpatí sopky. Tehdejší erupce si připsala až na 5 000 obětí a kompletní zničení všech budov. Města fakticky zmizela z povrchu zemského pod několikametrovými nánosy sopečného popela, bahna a suti.

Až v průběhu 19. a 20. století začaly probíhat archeologické práce a dnes můžete jak Pompeje, tak Hercualenum navštívit v podobě, ve které je Vesuv pohřbil.

  • Naviguj: 40.8203, 14.4289

Další místa v Kampánii

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Tomnacestach

Jinak bus z pompeji vstup u namesti odjezd: 9:50/10:45/11:45/12:30/13/13:30/14/15:10/15:50/16:55

Odjezd z vlak stanice ercolano: 9:45/10:35/11:30/12:20/13:15/14:30/15:30

před 28 dny
Avatar uživatele torpy68
torpy68

A skor ako 9: 50 nejde? Ja som nasiel na ich stranke aj 8:30. Ale su pisane niektore odchody inak ako pises ty. Ideme na buduci tyzden.

před 23 dny
Avatar uživatele
Tomnacestach

ne toto je aktualni jizdni řad co vysel na zastavce pro letni provoz

Přidat odpověď
před 22 dny
Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

ještě jede z Herculanea - vesuvioexpress, je to blíže z Neapole než do Pompejí a autobus stojí přímo před nádražím - vlevo je kancelář, kde se kupuje lístek na daný čas, před deseti dny stál 25 euro - včetně vstupu na Vesuv...

Odpovědět
před 28 dny

Dobry den,

muzu se zeptat, odkud presne z Pompei a odkud z Neapole odjizdeji ty autobusy na Vesuv?

Dekuju moc za odpoved

před 28 dny
Avatar uživatele
Tomnacestach
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 9 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2022-04-27T12:52:35+02:00)

Ahoj aktualni info: z pompeji od obou vstupu do pompeji ;)) jezdi klasicky bus za 3,1 eur jedna cesta nebo pak z Ercolana od zastavky vlaku za 10 eur zpatecni. Vzdy co hodinu. Jen pozor musite mit rezervaci online na vesuv a pousteji cca 30 min pred ci po čase jinak mate smulu. Nahore se listky nedaji koupit.

před 28 dny
Avatar uživatele petulenkadoubkova
petulenkadoubkova

Děkuju moc za cenné info :-) a můžu se zeptat, na které stránce udělám online rezervaci? Moc moc děkuji :-)

Přidat odpověď
před 11 dny
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu