Řím
Řím

26 míst co vidět v Římě

Forum Romanum

Památka

Fórum Romanum

Forum Romanum se rozprostírá v široké oblasti mezi Pizza Venezia a Koloseem a je nejvýznamnějším pozůstatkem antického Říma. Právě v těchto místech probíhaly všechny důležité akce tehdejšího veřejného života, právě tady se nacházelo živoucí jádro antického Říma.

Ubytování v Římě u Fora Romana

Pozůstatky Fora Romana v dnešní podobě byly objeveny a odkryty až ve 20. století. Počítejte s tím, že areál je rozsáhlý se spoustou dílčích památek na malé oblasti, k návštěvě si vyhraďte minimálně hodinu a půl.

Nejhezčí výhled na celé Fórum Romanum se naskýtá z ulice Via del Campidoglio na vrcholku Kapitol.

Historie Fora Romana

Forum Romanum bylo pulzujícím centrem nejen Říma, ale celé Římské říše. Jednalo se o středobod veškerého veřejného života, velké náměstí s rozměry cca 200x100 metrů, na němž se nacházelo mnoho významných budov.

Doba největší slávy Fora Romana se kryje s dobou slávy Říma. Stavět se začalo zhruba v 7. stol. př. n. l. a postupný úpadek začal v polovině 5. stol. n. l.

Zkázu fóra dokonaly barbarské nájezdy a až na přelomu 18. a 19. století s rozvojem archeologie se fórum postupně začínalo odkrývat světu.

Památky na fóru

Forum Romanum je dnes spíš přehlídkou archeologických vykopávek a pozůstatků budov, i přesto je pohled na něj naprosto monumentální. Z významných památek jmenujme tyto:

  • Oblouk Septima Severa a Titův oblouk - tyto vítězné oblouky jsou jedinými stavbami, které do dnešních dnů přežily prakticky bez úhony od doby svého vzniku kolem roku 203
  • Saturnův chrám - pravděpodobně nejstarší římský chrám, jehož ruiny v podobě sloupů průčelí jsou jednou z nejviditelnějších památek na Foru Romanu
  • Chrám Concordie a Vespasiánův chrám - dvojice antických chrámů, ze kterých zbyly jen ruiny v podobě několika sloupů, se nachází na samém západním konci fóra těsně pod Kapitolem
  • Chrám Antonina a Faustiny - ruiny původního antického chrámu v podobě sloupů průčelí doplňuje zachovalá stavba kostela San Lorenzo in Miranda ze 7. nebo 8. století
  • Maxentiova bazilika - tato velká budova byla jednou z posledních staveb před úpadkem Říma, která měla připomínat velkolepost římského impéria
  • Via Sacra - hlavní třída, která protínala Forum Romanum od Kolossea až po Kapitol

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 8:30, zavírá se zhruba hodinu před západem slunce. Zavřeno je pouze 1. 1. a 25. 12.

Vstupenka na Forum Romanum zároveň platí i pro areál Palatin a Koloseum. Lístek můžete koupit buď na místě, nebo přes internet (oficiální web) a ušetřit si dlouhé fronty. Zvolit lze z těchto typů vstupenek:

  • 16 EUR – základní vstup (Kolosseum + Palatin + Forum Romanum), v Koloseu však nemůžete navštívit podzemí a hlavní plochu Arény, nicméně všechny ostatní prostory, ze kterých je samotná Arena vidět, ano. Vstupenka platí 1 kalendářní den, v rámci kterého máte 1 vstup do Kolosea a 1 vstup na Forum Romanum a Palatin.
  • 22 EUR – rozšířený vstup (všechny prostory Kolossea včetně podzemí + Palatin + Forum Romanum. Vstupenka platí 2 dny, nicméně obsahuje opět jen 1 vstup do Kolosea, 1 na Forum Romanum a 1 na Palatin.
  • 2 EUR – studenti z EU 18-25 let po předložení ISIC karty
  • zdarma všichni pod 18 let

Ceny vstupenek jsou stejné pro dospělé i důchodce.

Chystáš se do Říma?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Julikod
před 9 měs

urenrjrjkvnm

Avatar uživatele
Sergkvi
před 9 měs

Novost

Avatar uživatele
Lenka Bukovická
před rokem

Ahoj, na oficiálním webu jsem nikde nenašla tu dvoudenní vstupenku, která zahrnuje všechny prostory Kolosea. Mohu poprosit případě o radu? Děkuju moc.

Kryštof Hájek
před rokem

Ahoj, mají to na webu zvláštně schované, doplní výše přímo do odkazu. Ta 2denní vstupenka lze zakoupit zde: https://www.coopculture.it/en/pr...colosseum/

Avatar uživatele
Karolína Svobodová
před rokem

jak dlouho zabere prohlidka techto tri objektu?

Kryštof Hájek
před rokem

Myslíte kombinaci Fora Romana, Palatinu a Kolosea? To záleží na každém cestovateli :) I s případným čekáním ve frontách tak v průměru 2,5-3 hodinky, ale prolítnout se dá i rychleji.