Zpět na seznam míst co vidět v Římě
Fórum Romanum

Forum Romanum

Forum Romanum se rozprostírá v široké oblasti mezi Pizza Venezia a Koloseem a je nejvýznamnějším pozůstatkem antického Říma. Právě v těchto místech probíhaly všechny důležité akce tehdejšího veřejného života, právě tady se nacházelo živoucí jádro antického Říma.

Ubytování v Římě u Fora Romana

Pozůstatky Fora Romana v dnešní podobě byly objeveny a odkryty až ve 20. století. Počítejte s tím, že areál je rozsáhlý se spoustou dílčích památek na malé oblasti, k návštěvě si vyhraďte minimálně hodinu a půl.

Nejhezčí výhled na celé Fórum Romanum se naskýtá z ulice Via del Campidoglio na vrcholku Kapitol.

Historie Fora Romana

Forum Romanum bylo pulzujícím centrem nejen Říma, ale celé Římské říše. Jednalo se o středobod veškerého veřejného života, velké náměstí s rozměry cca 200x100 metrů, na němž se nacházelo mnoho významných budov.

Doba největší slávy Fora Romana se kryje s dobou slávy Říma. Stavět se začalo zhruba v 7. stol. př. n. l. a postupný úpadek začal v polovině 5. stol. n. l.

Zkázu fóra dokonaly barbarské nájezdy a až na přelomu 18. a 19. století s rozvojem archeologie se fórum postupně začínalo odkrývat světu.

Památky na fóru

Forum Romanum je dnes spíš přehlídkou archeologických vykopávek a pozůstatků budov, i přesto je pohled na něj naprosto monumentální. Z významných památek jmenujme tyto:

 • Oblouk Septima Severa a Titův oblouk - tyto vítězné oblouky jsou jedinými stavbami, které do dnešních dnů přežily prakticky bez úhony od doby svého vzniku kolem roku 203
 • Saturnův chrám - pravděpodobně nejstarší římský chrám, jehož ruiny v podobě sloupů průčelí jsou jednou z nejviditelnějších památek na Foru Romanu
 • Chrám Concordie a Vespasiánův chrám - dvojice antických chrámů, ze kterých zbyly jen ruiny v podobě několika sloupů, se nachází na samém západním konci fóra těsně pod Kapitolem
 • Chrám Antonina a Faustiny - ruiny původního antického chrámu v podobě sloupů průčelí doplňuje zachovalá stavba kostela San Lorenzo in Miranda ze 7. nebo 8. století
 • Maxentiova bazilika - tato velká budova byla jednou z posledních staveb před úpadkem Říma, která měla připomínat velkolepost římského impéria
 • Via Sacra - hlavní třída, která protínala Forum Romanum od Kolossea až po Kapitol

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 8:30, zavírá se zhruba hodinu před západem slunce. Zavřeno je pouze 1. 1. a 25. 12.

Vstupenka na Forum Romanum zároveň platí i pro areál Palatin a Koloseum. Lístek můžete koupit buď na místě, nebo přes internet (oficiální web) a ušetřit si dlouhé fronty. Zvolit lze z těchto typů vstupenek:

 • 16 EUR – základní vstup (Kolosseum + Palatin + Forum Romanum), v Koloseu však nemůžete navštívit podzemí a hlavní plochu Arény, nicméně všechny ostatní prostory, ze kterých je samotná Arena vidět, ano. Vstupenka platí 1 kalendářní den, v rámci kterého máte 1 vstup do Kolosea a 1 vstup na Forum Romanum a Palatin.
 • 22 EUR – rozšířený vstup (všechny prostory Kolossea včetně podzemí + Palatin + Forum Romanum. Vstupenka platí 2 dny, nicméně obsahuje opět jen 1 vstup do Kolosea, 1 na Forum Romanum a 1 na Palatin.
 • 2 EUR – studenti z EU 18-25 let po předložení ISIC karty
 • zdarma všichni pod 18 let

Ceny vstupenek jsou stejné pro dospělé i důchodce.

 • Naviguj: 41.8922, 12.4861

Další místa v Římě

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, na oficiálním webu jsem nikde nenašla tu dvoudenní vstupenku, která zahrnuje všechny prostory Kolosea. Mohu poprosit případě o radu? Děkuju moc.

před 3 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, mají to na webu zvláštně schované, doplní výše přímo do odkazu. Ta 2denní vstupenka lze zakoupit zde: https://www.coopculture.it/en/pr...colosseum/

Přidat odpověď
před 3 měs

jak dlouho zabere prohlidka techto tri objektu?

před 4 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Myslíte kombinaci Fora Romana, Palatinu a Kolosea? To záleží na každém cestovateli :) I s případným čekáním ve frontách tak v průměru 2,5-3 hodinky, ale prolítnout se dá i rychleji.

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 dny
Navrhni úpravu