Zpět na seznam míst co vidět v Římě
Koloseum

Koloseum

„Dokud bude stát Koloseum, bude stát i Řím. Když padne Koloseum, padne i Řím. Když padne Řím, padne i svět“. Citát benediktského mnicha Bedy Ctihodného dostatečně vystihuje význam Kolosea i Říma jako takového.

Koloseum (italsky Colosseo) je bezesporu jednou z nejikoničtějších staveb světa. Největší amfiteátr římské říše byl otevřen roku 80 n. l. a sloužil především ke gladiátorským zápasům, veřejným slavnostem, zápasům s divokou zvěří, popravám a divadelním akcím. Hlediště pro víc než 50 000 lidí dodnes uchvacuje davy lidí stejně jako relativně zachovalá fasáda.

Ubytování v Římě u Kolosea

Historie a zajímavosti Kolosea

Hlavní doby slávy zažilo Koloseum za Starověkého Říma, kdy s jeho stavbou coby gladiátorskou arénou začal v letech 70-72 n.l. císař Nero. Pořádaly se zde i hony a lovy divoké exotické zvěře, ale i mnoho dalších masových kulturních akcí. Poslední gladiátorské zápasy či lovy zvířat jsou zaznamenány kolem roku 520 n. l.

Od 6. století Koloseum procházelo radikální změnou, kdy byla část Kolosea přeměněna na hřbitov, vyrostl zde malý kostel nebo různé dílny, později dokonce sloužilo i jako kamenolom.

Ve své historii bylo Koloseum mnohokrát vážně poničeno zemětřeseními.

Dnešní podoba

Dodnes zachovala zhruba třetina z původní podoby Kolosea. Z části kvůli zemětřesením, z části kvůli věku stavby. Nicméně i tak se jedná o monumentální stavbu s řadou velmi zachovalých detailů, zejména v podzemní části Kolosea. 

Dnes patří Koloseum mezi nejnavštěvovanější památky světa a v roce 2007 bylo zvoleno jako jeden ze 7 Nových divů světa.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně (kromě 1.1. a 25.12.) od 9:30, zavírací doba se liší dle ročního období, více na oficiálním webu.

Vstupné

Doporučujeme koupit vstupenky online (vždy pouze na oficiálním webu), ušetříte si minimálně půlhodinové fronty, na druhou stranu vstupenky online jsou dražší o 2 EUR administrativní poplatek. Vstupenka do Kolosea zároveň platí i pro areál Palatin a Forum RomanumZvolit lze z těchto typů vstupenek:

  • 16 EUR – základní vstup (Kolosseum + Palatin + Forum Romanum), v Koloseu však nemůžete navštívit podzemí a hlavní plochu Arény, nicméně všechny ostatní prostory, ze kterých je samotná Arena vidět, ano. Vstupenka platí 1 kalendářní den, v rámci kterého máte 1 vstup do Kolosea a 1 vstup na Forum Romanum a Palatin.
  • 22 EUR – rozšířený vstup (všechny prostory Kolossea včetně podzemí + Palatin + Forum Romanum. Vstupenka platí 2 dny, nicméně obsahuje opět jen 1 vstup do Kolosea, 1 na Forum Romanum a 1 na Palatin.
  • 2 EUR – studenti z EU 18-25 let po předložení ISIC karty
  • zdarma všichni pod 18 let

Ceny vstupenek jsou stejné pro dospělé i důchodce.

Tip: Pokud se chystáte to Colossea, začněte svou prohlídku na Forum Romanum či Platain, které je hned naproti Colosseu. Vstupenka platí na obě památky a v Colosseu jsou výrazně delší fronty.

Nejbližší stanice metra: "Colosseo", modrá linka B, 25 metrů od vstupu

Nejbližší stanice tramvaje: "Colosseo", linka 3, 20 metrů od zadního vstupu

  • Naviguj: 41.8902, 12.4924

Další místa v Římě

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Domča

Přesně jak říká blasobak, pro studenty je vstupné 4 eura (při nákupu online), vstupenka platí jak do Kolosea, tak umožňuje vstup i do Forum Romanum.

Odpovědět
před 4 měs

Ne. Listky aktualne pouze pres internet. 18-25 let = 2eur+2eur poplatek za pracovani. na miste chteji videt studentsky prukaz. Zaroven se u vstupu musi clovek prokazat ockovanim proti covidu/agitenem 48h/pcr 72h/prodelanym covidu max. 6 mesicu

před 4 měs

Dobrý den, opravdu to platí pouze při předložení ISIC karty? Já všude našla, že sleva je určena pro občany EU mladších 25 let. Tak jsem doufala, že bude stačit předložit pouze občanku/pas. Děkuji za jakékoliv informace

Přidat odpověď
před 3 měs

Opravdu je vstup do Kolosea po předložení ISICu zdarma? Na internetu nikde o tom napíšou. Díky

před 4 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Šotek se vloudil, díky, opraveno!

Přidat odpověď
před 4 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 22 dny
Navrhni úpravu