Sardinie

47 míst co vidět na Sardinii

Cala Luna

Písčitá pláž

Cala Luna

Mnoha cestovateli označovaná jako nejkrásnější pláž Sardinie se Cala Luna může pyšnit i pravidelným zařazováním na žebříčky "nej" pláží světa. Pláž, kterou pokrývá jemný bílý písek a omývá průzračně čisté moře, je lemována strmými vápencovými útesy, do nichž jsou vyhlodané zajímavé jeskyně poskytující vítající stín. Cala Luna navíc leží při ústí říčky Ilune, která zde vytváří malé sladkovodní jezírko oddělené od moře pásem písku.

Na pláži najdete půjčovnu kajaků a šlapadel, malé bistro i větší restauraci na kraji údolí řeky Ilune.

Jak se sem dostat

Nejsnazší cesta na pláž vede lodí. Několik lodních společností vyplouvá zejména z letovisek Cala Gonone (cca 1 hodina plavby), resp. Arbatax (cca 2 hodiny plavby). Ceny zpátečních lístků se pohybují mezi 30 EUR a 50 EUR. Příklady lodních společností:

Na pláž Cala Luna se lze dostat i pěšky, a to ze dvou míst. Počítejte vždy s kamenitou stezkou vedoucí po skalách a útesech, takže kvalitní obuv a dostatek vody je nezbytnou součástí výletu!

  • z pláže Cala Fuili, ke které se dostanete autem z městečka Cala Gonone. Cesta jedním směrem měří 5 km a trvá asi hodinu a tři čtvrtě. Patří k náročnějším a vhodná je jen pro turisty s dobrou fyzičkou
  • z parkoviště Telettotes, na které se dostanete autem po malé polní cestě. Cesta odsud vede krásným údolím řeky Ilune, je snazší, ale výrazně delší. Měří zhruba 9 km jedním směrem a půjdete cca 3 hodiny

Ubytování

Nejbližší letoviska, kde se ubytovat poblíž Cala Mariolu, jsou Arbatax a Cala Gonone. Právě menší Cala Gonone má výrazně nižší ceny ubytování, kdy i v hlavní sezoně seženete apartmány pod 2 000 Kč na noc pro 2, což je na Sardinii velmi dobrá cena.

Chystáš se na Sardinii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 28. 09. 2022
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
David S
před 4 měs

Mala rada pro vsechny, co plánují cestu z cala fuili..pozor na rozcestí hned co se sejde z mista co se parkuje..u značené tyce s bílo červeným označením dane trasy se musite dat do prava, pokud se date do leva jako my, dojdete po 40 minutach pouze do jeskyně, ktera je sice pekna ale rozhodne to neni s plazi a je to slabý odvar toho, na co se těšíte..nam do toho navic zaclo prset a bohuzel uz nebylo sil se vydat na dalsi cestu.cele by to bylo snazsi, kdyby na tomto rozcestí byla obyčejná cedule. Upozorňuji ze opravdu potrebujete kvalitni boty a fyzičku. Cesta je s velkými prevysenimi a ta moje spekata pani to otočila po 20 minutach chůze..

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 4 měs

Šel jsem tam před 10 dny. Cesta je místy po kamenech a vápencové skále (ta působí spíš jako hodně rozbitý chodník, ale nemá strmé úseky kromě odbočky do jeskyně směr západ asi v půli cesty), ale jen s malým převýšením. Na žabky to není a kotníkové boty jsou lepší než tenisky. Fyzička není třeba víc než na běžný výlet po hřebeni Šumavy (z hlediska převýšení). Já bych dal obecnou radu na výlety - stáhnout si mapu do mapové aplikace mobilu a na křižovatkách (GPS ukazuje, kde člověk je) se podívat, kudy jít, pokud to není dobře značené. Původně jsem chtěl jít nejdřív k té jeskyni (Grotta del Bue Marino - severní část) a pak dle mapy projít kousek na západ na normální trasu, ale na ceduli na konci silnice psali, že je jeskyně zavřená, tak jsem nešel. Nevšiml jsem si ale žádné odbočky, tak nevím, jestli to propojení existuje.