Sardinie
Sardinie

47 míst co vidět na Sardinii

Gola Su Gorropu

Příroda

Su Gorropu

Kaňon Gola Su Gorropu (nebo také Gola di Gorropu) je považován za největší a nejhlubší soutěsku v Itálii a jednu z nejhlubších v Evropě. Soutěska Gorropu patří mezi nejodlehlejší sardinská místa s neporušenou přírodou a úchvatnými výhledy. 

V nejhlubším místě mají vápencové stěny na výšku až 500 metrů, zatímco šířka kaňonu se pohybuje od 4 do několika desítek metrů spolu s tím, jak se postupně od krajů ke středu rozšiřuje. Soutěsku po staletí formovala malá říčka Flumineddu, ve které je dnes voda jen pár dní během zimy.

Jak se sem dostat

Ke kaňonu se lze dostat pouze pěšky poměrně náročným terénem. Dobré turistické boty a dostatek vody jsou nezbytností, bez kterých nelze cesta zvládnout. K soutěsce vedou dvě hlavní trasy:

  • od průsmyku Genna e'Silana, který je na hlavní silnici SS125. Na začátku trasy najdete parkoviště zdarma, občerstvení a hotel Gorropu. Cesta k soutěsce vede krásnou, ale náročnou hornatou krajinou a jedním směrem měří 4,6 km s převýšením cca 700 metrů. Podívejte se na detailní mapu trasy. Celkem si na cestu tam i zpět vyhraďte asi 4,5 hodiny.
  • od mostku Sa Barva, který leží na konci malé asfaltky. Ta vede rovněž od silnice SS125 a mezi kilometrem 200 a 201 je značená odbočka na "Gorropu" a "Tiscali". Po této asfaltce pojedete asi 11 km až k parkovišti. Cesta vede jednodušším terénem než výše zmíněná varianta, nicméně je výrazně delší - jedním směrem měří 6,7 km, viz mapa trasy.

Pokud nebudete mít autem, v úvahu přichází pouze první varianta trasy od průsmyku, kde je zastávka autobusu. 1x denně jezdí linka 303 vždy brzy ráno s měst Arbatax, Tortoli, Baunei a Santa Maria Navarrese, brzy odpoledne pak jede zpět. Projíždí tudy i linka 521, která však kvůli časům příliš nenahrává turistice.

Chystáš se na Sardinii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.