Sicílie

31 míst co vidět na Sicílii

Etna

Sopka

Etna

Etna je asi nejznámější sopka v Evropě, však je také neustále činná, a proto se jedná o velmi častý cíl mnoha turistů mířících na Sicílii. Obdivovat její velkolepost můžete z dálky, kde velmi pěkné výhledy nabízí například Taormina nebo Catania.

Sopka Etna se tyčí do výšky 3 323 m n.m., je nejvyšší aktivní sopkou v Evropě, resp. 2. nejvyšší po Pico del Teide, pokud do Evropy počítáme i Kanárské ostrovy. Je také jednou z nejvíce aktivních sopek na světě.

Výstup na horu Etna

Přímo nahoru se můžete vydat mnoha způsoby, avšak počítejte s tím, že nad výšku 2 900 metrů oficiálně můžete pouze s průvodcem, tzn. že i hlavní kráter a nejvyšší bod Etny nelze navštívit na vlastní pěst.  V případě, že vyrazíte na vlastní nebezpečí, mohla by vás čekat pokuta až v řádu stovek eur.

Zážitek je už samotná cesta od pobřeží na vrchol. Nejprve budete projíždět úrodnými svahy lávových polí s vinnou révou a políčky nejrůznějších plodin, abyste následně vjeli do hustých lesů, z nichž postupně budete stoupat výš a výš krajinou s řídnoucí vegetací až se dostanete do měsíční oblasti sopečných kamenů a prachu. Lávové pole, kam až oko dohlédne, a všudypřítomná atmosféra možné apokalypsy je velmi silný zážitek. Už jen cesta nahoru, kde jsou podél silnice rozesety cedule s uvedeným rokem, kdy lávový pramen vyvřel na povrch, je přinejmenším zajímavá.

Základní výchozí body pro cesty na vrchol a okolo něj jsou dva:

  • Rifugio Giovanni Sapienza na jihu – odsud jezdí lanovka a vede kratší turistická cesta na vrchol, také zde najdete nabídky průvodců ke kráteru na vrcholu
  • Piano Provenzana u lyžařského střediska na severu – cesta je delší a bez nabídek průvodců

Většina turistů tak míří k Etně z Rifugio Giovanni Sapienza.

Lanovka + terénní autobus

Nejsnazší cesta vede kabinkovou lanovkou od parkoviště u hotelu Giovanni Sapienza, který je ve výšce 1 900 m n.m. a vyveze vás až do výšky 2 500 m n.m., odkud můžete pokračovat na planinu Torre del Filosofo a k menšímu kráteru Barbagallo buď pěšky nebo terénním autobusem 4x4. Vstupenky vždy zakoupíte u stanice lanovky a lze platit i kartou, ceny jsou následující:

  • Zpáteční jízdenka na lanovku: 50 EUR
  • Zpáteční jízdenka na lanovku + jízda terénním autobusem (cca 3,5 km s převýšením 450 metrů): 74 EUR89 EUR podle cíle cesty, v ceně je zahrnuta i 60minutová procházka s průvodcem

Lanová dráha jezdí v těchto časech:

  • duben-listopad: od 9:00 do 16:45 (poslední jízda dolů)
  • prosinec-březen: od 9:00 do 15:30 (poslední jízda dolů)

Od horní stanice lanovky se až téměř k Torre del Filsofo můžete vypravit zdarma pěšky, dál už ovšem cesta vede pouze s organizovaným výletem přes některou z cestovních kanceláří.

Oficiální informace o lanové dráze najdete na webu: www.funiviaetna.com

Pěšky

Od dolní stanice lanovky můžete k Torre del Filosofo jít i pěšky. Cesta je sice poměrně strmá, ale velmi pohodlná, široká a upravená (ostatně po ní mohou jezdit i terénní auta). Pro cestu dokonce nepotřebujete ani žádnou speciální trekovou obuv, nicméně minimálně tenisky jsou nezbytné.

  • Délka trasy od dolní stanice lanovky k horní stanici: 3,5 km jedním směrem, převýšení cca 450 metrů (hodina chůze)
  • Délka trasy od horní stanice k Torre del Filosofo: 4 km jedním směrem, převýšení cca 750 metrů (cca 2 hodiny chůze)
  • Mapa trasy

Výstup ke kráteru Etny s průvodcem

Od Torre del Filosofo k centrálnímu aktivnímu kráteru a na nejvyšší kótu 3 323 m n.m. se dostanete výhradně s průvodcem. Tour si můžete zaplatit až na místě u dolní stanice lanovky, kde se ceny pohybují mezi 100 a 120 EUR za osobu. Celkem cesta zabere kolem 6 hodin. Až na vrchol přitom vede velmi pohodlná cesta sjízdná dokonce i pro auta, takže se nemusíte bát žádných náročných terénů. Nejlevnější agentury pořádají exkurze za 85 EUR na osobu, je vhodné termín rezervovat alespoň pár dní předem:

Kdy vyrazit na Etnu

Na vrchol Etny lze vyrazit celoročně, ovšem v zimě je nutné počítat s vrstvou sněhu. Cesty jsou však vždy upravené, jelikož i v zimě se po cestách pohybují terénní vozidla, takže cesta nevyžaduje žádné specifické vybavení. Rozhodně je však v kterémkoli období důležité mít s sebou teplé oblečení, minimálně bundu odolnou proti větru. Nezapomeňte se důkladně namazat opalovacím krémem, slunce je na vrcholu spalující!

Spíše než na ročním období záleží na aktuálním počasí. Okolo vrcholu se často můžou držet dlouhodobé mlhy. 

Především ale záleží na vulkanické činnosti. Je třeba si uvědomit, že Etna patří k nejaktivnějším vulkánům na světě a cesty tak mohou být zcela uzavřené. Při cestě na Etnu je tak dobré si nechat flexibilnější itinerář a vždy počítat s možností, že se na horu ani nedostanete.

Jak se dostat k Rifugio Giovanni Sapienza

U dolní stanice lanovky se nachází několik hotelů a také rozlehlé parkoviště, ke kterému vede z Catanie kvalitní a nová silnice. Z centra Catania k parkovišti dojedete po 35 km a zhruba 50-60 minutách. 

Parkoviště u lanovky je zpoplatněné částkou 6 EUR na den.

K dolní stanici lanovky jezdí z Catanie i autobus MHD linky 445, a to 1x denně (v 8:15 z Catanie, v 16:30 zpět). Autobusy vyjíždí z autobusového nádraží na Piazzale Giovanni XXII u hlavního vlakového nádraží (viz mapa).

Zpáteční jízdenka stojí 6,60 EUR a jízdní řád lze (pouze v italštině) najít na webu AST Trasporti v sekci "Orari", hledejte cílovou destinaci "Etna".

Jízdenku kupte v kiosku označeném [translate=none"Ticket AST"[/translate] na ulici Via Don Luigi Sturzo, otevírá v 7:00. Lístek lze zakoupit pouze na daný den a při nastupování mají přednost cestující s již zakoupenou jízdenkou. Často se stává, že cestující bez jízdenky se do autobusu vůbec nedostanou.

Mapy a oficiální web

Na oficiálním webu přírodního parku Etna (který je zapsán i na seznamu UNESCO) najdete mnoho zajímavých informací včetně map a detailních popisů tras nejen na vrchol, ale i po celém obvodu hory. Informace jsou dostupné jen v italštině, avšak lze jednoduše přeložit přes Google překladač.

Dobrým pomocníkem můžou být i české mapy.cz, na kterých jsou zakreslené základní turistické cesty.

Ubytování

Ubytovat se můžete přímo na úpatí Etny v blízkosti dolní stanice lanovky. Nejbližším hotelem je Rifugio Giovanni Sapienza, podle kterého se jmenuje celý výchozí bod turistických tras. V těsné blízkosti pak najdete ještě další hotely a penziony. Ceny se pohybují mezi 1 500 a 2 500 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji. Podívejte se na aktuální nabídky:

Lyžování na Etně

Zalyžovat si můžete ve dvou lokalitách. Větší středisko Etna Sud/Nicolosi (10 km sjezdovek) je blíže ke Katánii a dá se k němu dostat i autobusovou dopravou. Jde o lyžařské středisko pod hlavní lanovou dráhou, kterou využívají turisté při cestě na Etnu, informace viz výše. Lyžařské středisko se rozkládá právě u Rifugio Giovanni Sapienza.

Menší středisko Etna Nord/Linguaglossa čítá 5 km převážně mírných sjezdovek a k dopravě na místo je nutné auto. Denní skipas v obou střediscích vyjde na 30 EUR.

Půjčovnu lyžařského vybavení najdete například v centru městečka Nicolosi, za jeden den zaplatíte od 18 do 25 EUR, více informací na tomto odkazu.

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 29. 10. 2023
Navrhni úpravu

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Renata
před měs

Pro všechny, kdo chtějí jet z Katánie autobusem na Etnu (linka 445) - od 7:00 hod. je možné si zakoupit lístek na autobus v nedalekém kiosku na ulici Via Don Luigi Sturzo (Ticket AST). My to netušili a do autobusu jsem se nedostali - prostě vzali přednostně ty, co měli lístek (předpokládám část neúspěšných cestujících z předchozího dne) a jen pár prvních bez lístků, my měli smůlu... Už na nás čekali taxikáři a nabízeli nám lukrativní svezení se za 35 E na osobu... Lístky na bus se nedají koupit dopředu, platí jen v den zakoupení, jak nám vysvětlil  docela nešťastný mladík, na kterého se nás vrhlo asi 20 neúspěšných cestujících...

Avatar uživatele
PéťaB
před 3 měs

Ahoj! 
Nevíte jestli se daji nějak koupit jízdenky z catanie na etni online? Rada bych to koupila předem a měla jisté místo a klid. 
na GetByBus ta cesta ani není dostupná. Jelikoz chceme jet v sobotu, tak abychom nemuseli čekat na nádraží s nejakym silenym předstihem.

Avatar uživatele
Jirka
před 6 měs

Update k ceně lanovky (2.6.2023): 

Dospělý 50E

Dítě 30E

uff uff

Avatar uživatele PetrK91
PetrK91
před 3 měs

Ahoj, nevíš prosím, jak je to s túrami až k vrcholu? Dá se dostat s průvodcem až do 3350 m.n.m. nebo to v současnosti nejde? Děkuji.

Avatar uživatele Zuzina
Zuzina
před 2 lety

Ahoj, jen se podělím o zkušenost - ráno kolem 7 hodiny jsme přijeli na parkoviště Rifugio Giovanni Sapienza. Nikdo nikde, byli jsme tam sami, parkovné jsme tudíž nezaplatili a vydali se pěšky na Etnu. Po návratu k autu, ale vidíme, jak nám policajtka píše pokutu. Běžíme k ní, snažíme se jí vysvětlit, že jsme neměli, kde zaplatit, protože jsme tam byli sami a žádný stánek nebyl otevřený, ukazovali jsme i fotku jako důkaz, že je tam naše auto samotné - nezájem, takže jsme si zaplatili heky pěkně pokutu za 18 EUR. Druhá nám povídala, že jsme měli napsat a dát za okno lísteček s tím, že jsme pryč a že pak zaplatíme. Tak jen tak pro info, kdyby někdo náhodou měl stejný plán, který moc doporučuji, protože jsme tam byli úplně sami, bez davů :)

Avatar uživatele
mirjur
před 2 lety

Dost trapné (od té policajtky)... ta lanovka od parkoviště je v provozu, prosím?

Avatar uživatele Zuzina
Zuzina
před rokem

Pozdě, ale přeci :) ano, lanovka funguje celoročně pokud vím. V zimě lze i lyžovat.