Jak se dostat na Sicílii

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sicílii dopravíte samozřejmě letecky. Dostat se sem můžete ale i trajekty, které vyplouvají z velkých italských měst. 

Letecky

Na Sicílii je nejlepší letět. Zvláště poté, co zavedl přímou linku Praha – Trapani Ryanair a na ostrov vás odveze za 2 hodiny 20 minut. Průměrná cena zpáteční letenky mimo sezonu se pohybuje kolem 1.500 Kč, v létě pak i přes 3.000 Kč.

Jinak je samozřejmě možné dostat se i do jiných sicilských měst jako Palermo nebo Catania s různými mezipřistáními zpravidla na nízkonákladových letištích v okolí Milána. Cena je jasně daná termínem a jak dlouho předem si na nákup vzpomenete. Platí, že čím dříve, tím lépe, kdy je možné sehnat letenky (v rozumné sezoně) i pod 2.000 Kč. Zcela jiné cenové kategorie pak očekávejte o prázdninách, kdy zaplatíte klidně více než 6.000 Kč.

Na Sicílii jsou hned 4 mezinárodní letiště:

  • Catania (CTA) – největší, přímé lety z Prahy provozuje SmartWings (od 4.000 Kč výš), z Katovic a Vídně Wizz Air (cca od 2.000 Kč)
  • Palermo (PMO) – frekventované letiště na severu Sicílie, přímé lety například do Norimberka nebo Berlína s Ryanair (od 800 Kč)
  • Trapani (TPS) – nejsnáze dostupné, přímé lety do Prahy provozuje Ryanair (od 1.500 Kč)
  • Comiso (CIY) – nejmenší letiště, kam míří především lety ze západní Evropy.

Trajektem

Alternativou i v případě, že cestujete po jižní Itálii, je dostat se na ostrov trajektem. Velmi frekventovaná trasa je Regio Calabria – Messina, která trvá zhruba 30 minut a stojí kolem 5 euro bez automobilu, resp. 25 euro s automobilem. Na Sicílii se dá přijet i trajektem z Neapole, ale cesta je velmi dlouhá (přes 10 hodin) a vyjde kolem 45 eur. Sever Sicílie je cestami trajektů doslova protkaný, dostanete se na Liparské ostrovy, Sardinii, na pevninskou Itálii, ale i do Tuniska. K vyhledávání u přímých prodejců zpravidla potřebujte umět italsky, a tak je nejjednodušší vyhledávat spoje na: www.directferries.com.  

Jak cestovat po Sicílii

Sicílie je rozmanitý a velký ostrov a druh dopravy tak zvolte podle toho, kde hodláte pobývat a co všechno chcete vidět.

Auto 

Pokud máte v plánu poznat místa dál od pobřeží nebo hodláte navštívit menší městečka, auto je nepohodlnějším dopravním prostředkem, který můžete zvolit. Zapůjčit si ho můžete hned po příletu na letišti, ale půjčovny najdete i ve větších městech a turistických destinacích. Ceny za nejmenší vozy (Fiat Panda/500) začínají na 500 korunách za den, za větší vůz (WV Golf) si připlatíte o 500 korun více. Ceny se samozřejmě odvíjí od půjčovny a vytíženosti. 

Řízení doporučujeme jen zkušeným řidičům. Je třeba počítat s hustým provozem, chaosem na silnicích a nepříliš dobrým dopravním značením. Raději se vybavte pořádnou mapou nebo navigací. 

Pozor!  Půjčovny často vyžadují kreditní kartu, na níž blokují depozit. Bez kreditní karty vám půjčovna nebudete moci auto půjčit nebo budete přinuceni připojistit auto, abyste se v případě autonehody nepodíleli na nákladech na opravu. 

Vlak 

Italská vlaková společnost Trenitalia provozuje rychlé a spolehlivé linky z Trapani přes Palermo do Messiny i Catanie (jednosměrná jízdenka od 12,9 euro) a z Messiny do Syrakus (jednosměrná jízdenka od 10,5 euro). Na méně vytížených tratích počítejte s menším počtem spojů a delší dobou strávenou na cestě.  

Informace o cenách a spojích naleznete na:  http://www.trenitalia.com

Autobus  

Autobusy poslouží k přesunu po ostrově velmi dobře. Bývají rychlejší než vlaky a také jich na rozdíl od vlaků jezdí víc. Pokud plánujete cestovat autobusem v neděli, raději si předem zjistěte, jestli daná linka operuje. Neexistence nočních spojů způsobuje ve velkých městech velké dopravní zácpy, protože většina obyvatel města vyráží do barů svým vlastním autem a jen pár kilometrů vám často zabere hodinu a víc času. Doporučujeme jít pěšky a nazpátek si objednat taxi. 

Existují 3 hlavní dopravci obsluhující různé části ostrova SAIS (http://www.saisautolinee.it), Interbus (http://www.interbus.it) a AST (http://www.aziendasicilianatrasporti.it). Můžete si ze stránek zkusit rozluštit jízdní řády a občas i koupit lístek. Lístky jinak ve většině případů koupíte většinou na nádraží nebo v kancelářích dopravců, nikoli v autobuse. Italská legislativa nedovoluje na dálkových spojích jízdu ve stoje, takže kdo se dřív nacpe do autobusu, ten jede, ale zbytek čeká třeba 2 hodiny na další autobus (pozor zejména na frekventované trase Trapani – Palermo). 

Loď 

Na okolní ostrůvky se samozřejmě nedostanete jinak než lodí. Na Liparské ostrovy odjíždí trajekty z Milazzo, na Egadské ostrovy z Trapani, na Pelagické ostrovy z Porto Empedocle a do Ustiky z Palerma a Trapani. Mezi hlavní přepravní společnosti patří: Navigazione Generale Italiana (NGI), Ustica Lines a Siremar. 

Nejlevněji vycházejí jízdenky na některý z Egadských ostrůvků. Z Trapani se na Marettimo dostanete za příjemných 20–30 euro. Trajekt z Palerma do Ustiky vychází kolem 30–40 euro na osobu a podobné ceny platí i pro trajekty z Milazza na některý z Liparských ostrovů (přibližně 30 euro). Pokud máte v úmyslu poznat krásy ostrova Lampedusa, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Trajekt z Porto Empedocle na Lampedusu vyjde na 80–100 euro. 

Jízdenky na trajekt můžete jednoduše zamluvit přes společnost Caronte Tourist SPA: https://carontetourist.it/en/  

Pozor! Trajekty nejezdí každý den a jízdní řád se mění každý měsíc. 

Taxi 

Taxíky se tu charakterizují dvě věci: bílá barva a vysoká cena. Za krátký přesun po městě počítejte se zhruba 10–15 eury.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu