Sicílie

Doprava na Sicílii

Sicílie je rozmanitý a velký ostrov a druh dopravy tak zvolte podle toho, kde hodláte pobývat a co všechno chcete vidět. Při pohybu jen mezi většími městy si v pohodě vystačíte s veřejnou dopravou, zatímco při cestování na venkov, do hor nebo odlehlejší pláže bude půjčení auta nezbytností.

Autem

Pokud máte v plánu poznat místa dál od pobřeží nebo hodláte navštívit menší městečka, auto je nepohodlnějším dopravním prostředkem, který můžete zvolit. Zapůjčit si ho můžete hned po příletu na letišti, ale půjčovny najdete i ve větších městech a turistických destinacích. Ceny za nejmenší vozy (Fiat Panda/500) začínají na 500 korunách za den, za větší vůz (WV Golf) si připlatíte o 500 korun více. Ceny se samozřejmě odvíjí od půjčovny, vytíženosti a jak dlouho dopředu auto rezervujete.

Detailní informace o autopůjčovnách a provozu na Sicílii se dočtete v samostatné kapitole Půjčení auta na Sicílii.

Vlakem

Italská vlaková společnost Trenitalia provozuje nevelkou síť, která však na určitých trasách je rozhodně spolehlivější, podobně drahá a hlavně výrazně přehlednější než spojení autobusem. Vlak upřednostněte před autobusem na těchto trasách:

  • Messina – Letojanni – Taormina – Catania – Siracusa
  • Catania – Palermo
  • Palermo – Cefalu – Milazzo – Messina
  • Trapani – Marsala
  • Palermo – Agrigento

Většina vlaků jezdí jako Regionale (R nebo REG) nebo Regionale Veloce (RV). Na tyto spoje není třeba rezervace dopředu. Jízdenku nicméně lze koupit s předstihem online přes oficiální web trenitalia.com (jakýkoliv jiný web si přidává přirážky a jízdenky dokonce nemusí být uznány), ale není to nutné. Cena na nádraží je v případě těchto vlaků shodná s cenou online.

Ceny jízdenek nejsou nijak závratné. Na nejdelších trasách z Palerma do Catanie stojí jednosměrná jízdenka kolem 15 EUR, na kratších spojích např. z Trapani do Marsaly zaplatíte 3 EUR.

Informace o cenách a jízdních řádech naleznete na: http://www.trenitalia.com.

Trasu z Catanie okolo sopky Etna do měst Paterno, Bronte či Randazzo pak zajišťuje doprvace Circumetnea.

Autobusy

Autobusy poslouží k přesunu po ostrově velmi dobře. Bývají rychlejší než vlaky a také jich na rozdíl od vlaků jezdí víc. Nicméně kvůli velkému množství autobusových dopravců a neexistenci jednotného vyhledávače bývá cesta autobusem poněkud zmatečná. 

Pokud plánujete cestovat autobusem v neděli, raději si předem zjistěte, jestli daná linka operuje. Jízdní řády se většinou dělí na dny "Feriale", což je pondělí–sobota a "Domenica e festivi", což znamená neděli a svátky. Nicméně může se ve výjimečných případech stát, že některé společnosti jezdí i v sobotu dle neděleních jízdních řádů.

Existuje několik hlavních dopravců pro určité trasy. U všech si lze koupit lístek online. Jinak se jízdenky kupují v kancelářích konkrétních dopravců na hlavních autobusových nádražích, případně u řidiče, pokud jedete ze zastávky, kde poblíž kancelář není.

Italská legislativa nedovoluje na dálkových spojích jízdu ve stoje, takže kdo se dřív nacpe do autobusu, ten jede, ale zbytek čeká třeba 2 hodiny na další autobus, proto doporučujeme vždy nákup jízdenky online s předstihem.

I v našem diskusním fóru se často objevují otázky na umístění autobusových nádraží a stanic, jelikož ne vždy jsou tyto informace na webových stránkách dopravců jasně sděleny.

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

15 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.