Sicílie je rozmanitý a velký ostrov a druh dopravy tak zvolte podle toho, kde hodláte pobývat a co všechno chcete vidět. Při pohybu jen mezi většími městy si v pohodě vystačíte s veřejnou dopravou, zatímco při cestování na venkov, do hor nebo odlehlejší pláže bude půjčení auta nezbytností.

Autem

Pokud máte v plánu poznat místa dál od pobřeží nebo hodláte navštívit menší městečka, auto je nepohodlnějším dopravním prostředkem, který můžete zvolit. Zapůjčit si ho můžete hned po příletu na letišti, ale půjčovny najdete i ve větších městech a turistických destinacích. Ceny za nejmenší vozy (Fiat Panda/500) začínají na 500 korunách za den, za větší vůz (WV Golf) si připlatíte o 500 korun více. Ceny se samozřejmě odvíjí od půjčovny, vytíženosti a jak dlouho dopředu auto rezervujete.

Detailní informace o autopůjčovnách a provozu na Sicílii se dočtete v samostatné kapitole Půjčení auta na Sicílii.

Vlakem

Italská vlaková společnost Trenitalia provozuje nevelkou síť, která však na určitých trasách je rozhodně spolehlivější, podobně drahá a hlavně výrazně přehlednější než spojení autobusem. Vlak upřednostněte před autobusem na těchto trasách:

  • Messina – Letojanni – Taormina – Catania – Siracusa
  • Catania – Palermo
  • Palermo – Cefalu – Milazzo – Messina
  • Trapani – Marsala
  • Palermo – Agrigento

Většina vlaků jezdí jako Regionale (R nebo REG) nebo Regionale Veloce (RV). Na tyto spoje není třeba rezervace dopředu. Jízdenku nicméně lze koupit s předstihem online přes oficiální web trenitalia.com (jakýkoliv jiný web si přidává přirážky a jízdenky dokonce nemusí být uznány), ale není to nutné. Cena na nádraží je v případě těchto vlaků shodná s cenou online.

Ceny jízdenek nejsou nijak závratné. Na nejdelších trasách z Palerma do Catanie stojí jednosměrná jízdenka kolem 15 EUR, na kratších spojích např. z Trapani do Marsaly zaplatíte 3 EUR.

Informace o cenách a jízdních řádech naleznete na: http://www.trenitalia.com.

Trasu z Catanie okolo sopky Etna do měst Paterno, Bronte či Randazzo pak zajišťuje doprvace Circumetnea.

Autobusy

Autobusy poslouží k přesunu po ostrově velmi dobře. Bývají rychlejší než vlaky a také jich na rozdíl od vlaků jezdí víc. Nicméně kvůli velkému množství autobusových dopravců a neexistenci jednotného vyhledávače bývá cesta autobusem poněkud zmatečná. 

Pokud plánujete cestovat autobusem v neděli, raději si předem zjistěte, jestli daná linka operuje. Jízdní řády se většinou dělí na dny "Feriale", což je pondělí–sobota a "Domenica e festivi", což znamená neděli a svátky. Nicméně může se ve výjimečných případech stát, že některé společnosti jezdí i v sobotu dle neděleních jízdních řádů.

Existuje několik hlavních dopravců pro určité trasy. U všech si lze koupit lístek online. Jinak se jízdenky kupují v kancelářích konkrétních dopravců na hlavních autobusových nádražích, případně u řidiče, pokud jedete ze zastávky, kde poblíž kancelář není.

Italská legislativa nedovoluje na dálkových spojích jízdu ve stoje, takže kdo se dřív nacpe do autobusu, ten jede, ale zbytek čeká třeba 2 hodiny na další autobus, proto doporučujeme vždy nákup jízdenky online s předstihem.

I v našem diskusním fóru se často objevují otázky na umístění autobusových nádraží a stanic, jelikož ne vždy jsou tyto informace na webových stránkách dopravců jasně sděleny.

15 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj daji se koupit listky u ridice? Prijizdim pozde vecer na letiste a bojim se, aby mela okénka otevrena.

Odpovědět
před 4 dny
Avatar uživatele Ivka
Ivka

Ahoj, ráda bych se zeptala na půjčovnu aut na debetní kartu, kreditku nemám a do odletu mi ji nevydají. Je mi jasné, že to bude za nevýhodných podmínek :-( navíc jsem nedohledala bus z Catanie na Etnu, nevíte někdo, zda se tam dá dostat bez auta? Děkuji.

před 8 měs
Avatar uživatele
mirjur
před 8 měs
Avatar uživatele Ivka
Ivka

Děkuji :-)

Přidat odpověď
před 8 měs

Ahoj,

snažme se sehnat transfer do hotelu z letiště v Catanii do hotelu VOI arrenela resort v Siracuse. Vychází to zatím že transfer zpáteční je 164 EUR a půjčení auta na celý týden vyjde na cca 8k CZK. Ale chcem si pujčit na jeden den auto kvůli Etně - máme prcka a toho nechci tahat po autobusech - To vyjde cca na 2000 na den - ty ceny jsou teď fakt neskutečný.

Dá se tohle udělat i nějak jinak než tyto dvě možnosti? Případně kde hledat ideálně levnější transfer/auto?

Díky za pomoc

před 9 měs
Avatar uživatele
mirjur

Ahoj, pokud vůbec nechceš používat hromadnou dopravu kvůli prckovi, který ji zřejmě odmítá, tak asi jiná možnost než vzít si taxi či půjčit auto není. Já bych použil tu hromadnou - bus či vlak - prcek neprcek.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý den,

pokouším se registrovat na autobusovou společnost AST, abych mohla koupit online jízdenky, ale nevím co mám vyplnit do povinného pole CODICE FISCALE / P.IVA ? Žádný takový kód nemám a

Děkuji.

před 9 měs
MIGUELAS

Partita IVA je vlastně něco jako naše DIČ. Když to někdo kupuje na firmu aby mohli vystavit fakturu. Pokud je to povinný údaj, online jízdenky v Itálii kupuju a povinné to nebylo, tak si vygoogli kolik čísel to má mít a dej tam nějaké hausnumero nebo si vygoogli pravé číslo nějaké italské fabriky. Hlavu si a tím nedělej.

před 9 měs

Tak se nakonec podařilo, ale bylo zapotřebí zkoušet různé číselné kombinace, dokud se nepodařilo zadat takovou, kterou doposud ještě nikdo nepoužil.

Děkuji za pomoc.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobry den,

Mohu se zpetat jak se dostat na letiste Catania Fontanarossa v utery rano (odlet v 6 hodin rano) z centra Via Etnea? Nedohledala jsem zadne mhd, ktere by jelo z centra v 3 rano 🙈.

Moc dekuji za odpoved.

před 10 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, takhle brzo jedině taxi, MHD jede první až po 5 hodině.

Přidat odpověď
před 10 měs

Zdravím,

ráda bych se zeptala ohledně zapůjčení malého auta pro dva na Sicílii, kam razíme za týden.

Co jsem zatím hledala , tak jsou momentálně ceny pekelný - za malé auto na 5 dní kolem 14 tisíc (vyzvednutí a vrácení ve stejném městě).

Chci se jen zeptat, zda je to v sezóně normální taxa?

Díky.

před 10 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Letošní prázdniny jsou extrémně vysoké částky za půjčení aut normální (a nejen na Sicílii) kvůli nedostatku aut, když se jich půjčovny kvůli poklesu turismu zbavily a nestačily je nakoupit. Časem to bude směřovat k dřívějším cenám. Zvažte veřejnou dopravu a případně cestu na Liparské ostrovy, kde auto není třeba.

Přidat odpověď
před 10 měs

Ahoj, chci se zeptat zde je lepší cestovat po Sicílii na skůtru nebo autem. Máte někdo nějaké zkušenosti? Díky .

před 10 měs
Avatar uživatele mmksvestky
mmksvestky

Sry, ale to je asi hodně specifická otázka - odpověď. Když jsem se třeba díval na cenu skútru, tak 2 vyjdou dráž než auto a tam můžeš aspoň něco tahat, máš klimu atd. atd.

Doprava je tam taky specifická a skútry tam podle mě jezdí úplně jinou ligu. Na motorce jezdím přes 10 let, ale tam by mě napráskal snad 15 letý klučina. btw. co jsem odpozoroval, tak jsou zvyklý před každou křižovatkou troubit, aby jim to tam někdo z vedlejší neposlal. Takže jestli půjdeš cestou skútru, tak by si to chtělo tento zvyk osvojit.

Na druhou stranu budeš při určitě drzosti určitě rychlejší.

Přidat odpověď
před 10 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu