Pokud chcete poznat ze Sicílie co nejvíc a cestovat i do menších městeček, na méně známé pláže či do hor, půjčení auta bude prakticky nutností. I na Sicílii platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Sicílii

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Tato poučka zvlášť platí na Sicílii, kdy se ceny v zimě a v létě liší o desítky procent.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Nejlepší volbou je půjčení auta přímo na jednom ze čtyř mezinárodních letišť. Podívejte se na aktuální dostupnost a ceny aut:

Ceny autopůjčoven na Sicílii

Půjčení auta na Sicílii je poměrně levné, pokud rezervujete s dostatečným předstihem (nejlépe 3 a více měsíců). Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Příklady cen (první částka je při rezervaci cca 5 měsíců před cestou, druhá částka při rezervaci 1 měsíc před cestou pro ilustraci rozdílu):

  • 7denní půjčení v létě: malé auto od 5 500 až 8 000 Kč, větší auto od 6 500 Kč až 9 000 Kč
  • 7denní půjčení v zimě: malé auto od 4 500 Kč, větší auto od 5 500 Kč

Od roku 2020 ceny autopůjčoven rapidně rostou a v současnosti není výjimkou cena půjčení na týden přesahující 15 000 Kč.

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Sicílie je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Sicílii o hodně dražší než v ČR. Ceny se pohybují mezi 1,65 EUR až 1,75 EUR na litr. Hustota čerpacích stanic není zdaleka taková jako v ČR, na čerpací stanice většinou narazíte jen ve větších městech, na venkově jsou spíš výjimkou, nicméně podél hlavních dálničních tahů nebudete mít problém natankovat zhruba jednou za 20 km i mimo města.

Parkování je na Sicílii je bezproblémové mimo velká města, u většiny pláží a turistických atrakcí jsou velká parkoviště. V naprosté většině alespoň trochu turistických destinací jsou však parkoviště placená - cca 5 až 8 EUR na den, ve městech i méně.

Parkování ve městech je problematičtější. Na ulicích jsou v naprosté většině případů zóny placeného stání (označené stejně jako u nás modrou čárou) a často jen pro rezidenty. Je tedy rozhodně lepší parkovat ne veřejných placených parkovištích, které vyjdou i levněji než stání na ulicích.

Mýto na dálnicích

Na Sicílii je rozvinutá dálniční síť, část dálnic je bezplatná, avšak 2 úseky jsou zpoplatněné. V Itálii obecně funguje systém mýtného, kdy se platí při průjezdu mýtnou branou u vjezdů nebo sjezdů na dálnici, případně u větších mýtnic přímo na dálnici. Placené jsou následující úseky dálnic:

  • A18: Messina – Palermo
  • A20: Messina – Catania

Některé autopůjčovny mají mýtné zahrnuto v půjčovném, v takovém případě mýtnou bránou projíždíte speciálním pruhem pro předplatné, některé půjčovny nikoliv, v tom případě je třeba platit za průjezd klasicky v hotovosti nebo kreditní kartou.

Provoz a dopravní předpisy

Hlavní silnice jsou ve velmi dobrém stavu, zatímco vedlejší jsou velice klikaté a jejich stav lze často přirovnat ke stavu vedlejších silnic v Česku. 

Je třeba brát na zřetel uvolněnější náhled na dopravní předpisy ze strany Italů. Nejezdí vyloženě nebezpečně, ale zejména na křižovatkách v menších obcích je dobré dávat pozor i v situaci, kdy jedete po hlavní.

Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 110 km/h a na dálnicích maximálně 130 km/h. Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Marek Štembera
Marek Štembera

Ahoj! Možná jsem blázen nebo jen špatně hledám, ale Fiat 500 (malé auto) jsem našel spíše okolo 15 tis. Kč. Ceny 5500 až 8000 jsem vůbec nenašel v žádné půjčovně... Mohu se zeptat, kde dělám chybu, anebo se vše násobně zdražilo? Díky za pomoc!

před 7 dny
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, bohužel ano, ceny autopůjčoven vystřelily až na trojnásobky dříve běžných cen, a to de facto napříč celým světem.

před 7 dny
divan
  • Přidal se před 3 lety
  • Napsal 427 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2022-05-16T13:30:42+02:00)

Ahoj, ceny jsou teď extrémně vysoké snad úplně všude. Hledal jsem před par týdny auto na 2 dny v červnu v Dublinu a nejlevnější manuál kolem 250 €, automat přes 500 €.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 7 dny
Navrhni úpravu