Pokud chcete poznat ze Sicílie co nejvíc a cestovat i do menších městeček, na méně známé pláže či do hor, půjčení auta bude prakticky nutností. I na Sicílii platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Sicílii

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Tato poučka zvlášť platí na Sardinii, kdy se ceny v zimě a v létě liší o desítky procent.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Nejlepší volbou je půjčení auta přímo na jednom ze čtyř mezinárodních letišť. Podívejte se na aktuální dostupnost a ceny aut:

Ceny autopůjčoven na Sicílii

Půjčení auta na Sicílii je poměrně levné, pokud rezervujete s dostatečným předstihem (nejlépe 3 a více měsíců). Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Příklady cen (první částka je při rezervaci cca 5 měsíců před cestou, druhá částka při rezervaci 1 měsíc před cestou pro ilustraci rozdílu):

  • 7denní půjčení v létě: malé auto od 5 500 až 8 000 Kč, větší auto od 6 500 Kč až 9 000 Kč
  • 7denní půjčení v zimě: malé auto od 4 500 Kč, větší auto od 5 500 Kč

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Sicílie je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Sicílii o hodně dražší než v ČR. Ceny se pohybují mezi 1,65 EUR až 1,75 EUR na litr. Hustota čerpacích stanic není zdaleka taková jako v ČR, na čerpací stanice většinou narazíte jen ve větších městech, na venkově jsou spíš výjimkou, nicméně podél hlavních dálničních tahů nebudete mít problém natankovat zhruba jednou za 20 km i mimo města.

Parkování je na Sicílii je bezproblémové mimo velká města, u většiny pláží a turistických atrakcí jsou velká parkoviště. V naprosté většině alespoň trochu turistických destinací jsou však parkoviště placená - cca 5 až 8 EUR na den, ve městech i méně.

Parkování ve městech je problematičtější. Na ulicích jsou v naprosté většině případů zóny placeného stání (označené stejně jako u nás modrou čárou) a často jen pro rezidenty. Je tedy rozhodně lepší parkovat ne veřejných placených parkovištích, které vyjdou i levněji než stání na ulicích.

Mýto na dálnicích

Na Sicílii je rozvinutá dálniční síť, část dálnic je bezplatná, avšak 2 úseky jsou zpoplatněné. V Itálii obecně funguje systém mýtného, kdy se platí při průjezdu mýtnou branou u vjezdů nebo sjezdů na dálnici, případně u větších mýtnic přímo na dálnici. Placené jsou následující úseky dálnic:

  • A18: Messina – Palermo
  • A20: Messina – Catania

Některé autopůjčovny mají mýtné zahrnuto v půjčovném, v takovém případě mýtnou bránou projíždíte speciálním pruhem pro předplatné, některé půjčovny nikoliv, v tom případě je třeba platit za průjezd klasicky v hotovosti nebo kreditní kartou.

Provoz a dopravní předpisy

Hlavní silnice jsou ve velmi dobrém stavu, zatímco vedlejší jsou velice klikaté a jejich stav lze často přirovnat ke stavu vedlejších silnic v Česku. 

Je třeba brát na zřetel uvolněnější náhled na dopravní předpisy ze strany Italů. Nejezdí vyloženě nebezpečně, ale zejména na křižovatkách v menších obcích je dobré dávat pozor i v situaci, kdy jedete po hlavní.

Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 110 km/h a na dálnicích maximálně 130 km/h. Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu