Sicílie

Jak se dostat na Sicílii

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sicílii dopravíte samozřejmě letecky. Dostat se sem můžete ale i vlakem, který se nalodí na trajekt a bez nutnosti přestupování vás dopraví z pevniny až na Sicílii. V provozu jsou samozřejmě i trajekty pro auta, autobusy či pro pěší.

Letecky na Sicílii

Sicílie není s pevninou spojená mostem ani tunelem, a proto zdaleka nejrychlejší cestou zůstává letecká doprava.

Na Sicílii jsou hned 4 mezinárodní letiště:

Vlakem na Sicílii

Ač je Sicílie ostrov, dostanete se sem přímým vlakem z pevniny bez nutnosti přestupu. Mezi jižním cípem Itálie a Sicílií totiž jezdí speciálně upravené trajekty, na které se nalodí celý vlak, který pak dál pokračuje do své destinace. Při naloďování a vyloďování přitom nemusíte přestupovat, dokonce nemusíte ani vystupovat z vagonu, pokud nechcete.

Trajekty plují mezi pevninským městem Villa San Giovanni a Messinou na Sicílii a jejich samotná plavba zabere jen asi 30 minut.

Vlaky obvykle jedou z Milána či Říma až do Messiny, kde se rozdělí na dvě poloviny. Jedna pokračuje na jih přes Taorminu a Catanii do Syrakus, druhá pak po severním pobřeží přes Milazzo a Cefalu do Palerma.

Mezi pevninou a Sicílii většinou jezdí 3-4 vlaky denně, z toho minimálně 1 noční lůžkový/lehátkový. Podívejte se na příklady cen jednosměrných jízdenek a celkovou jízdní dobu.

  • Řím – Catania / Palermo: cca 70 EUR / 80 EUR, jízdní doba 10 až 13 hodin
  • Milán – Catania / Palermo: cca 80 EUR100 EUR, jízdní doba 19 až 21 hodin
  • Jízdenky rezervujte na webu trenitalia.com

Platí, že čím dříve jízdenku koupíte, tím levnější bude.

Trajektem

Přes Messinskou úžinu

Alternativou i v případě, že cestujete po jižní Itálii, je dostat se na ostrov trajektem. Velmi frekventované jsou trasy Reggio Calabria – Messina a Villa San Giovanni – Messina, které trvají zhruba 30 minut. Jednosměrný lístek pro pěší stojí 2,50 EUR z Villa San Giovanni a 3,50 EUR z Reggia. Spoje pro pěší provozuje společnost Blue Jet Lines, jezdí se cca 1x za hodinu a lístek lze koupit pouze v přístavu.

Cestujete-li s autem, trajekty provozuje společnost Caronte Tourist pouze na trase Villa San Giovanni – Messina. Jednosměrný lístek s autem stojí 37 EUR.

Ostatní trasy

Na Sicílii se dá přijet i trajektem z Neapole, ale cesta je velmi dlouhá (přes 10 hodin) a vyjde kolem 45 eur. Sever Sicílie je cestami trajektů doslova protkaný, dostanete se na Liparské ostrovy, Sardinii, na pevninskou Itálii, ale i do Tuniska.

Podívejte se, jaké lodní společnosti plují na konkrétních pravidelných trasách ze Sicílie na okolní ostrovy:

Ze Sicílie na Sardinii:

Ze Sicílie na italskou pevninu:

Ze Sicílie do Tuniska:

  • Palermo – TunisGNV

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 29. 03. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.