Sicílie

31 míst co vidět na Sicílii

Taormina

Turistické město, Archeologické naleziště, Katedrála, Oblázková pláž

Taormina

Nejvyhledávanější a zároveň nejkrásnější letovisko Sicílie byste hledali na severovýchodě ostrova nedaleko od majestátní Etny.

Taormina učaruje nejednomu turistovi díky svým kouzelným úzkým uličkám, nádherně zachovanému řeckému divadlu, odkud je krásně vidět na sopku a dalším antickým památkám. Pochlubit se ale může i krásnými plážemi na členitém fotogenickém pobřeží.

Památky a zajímavosti

Historie Taorminy je bohatá a velmi dlouhá - sahá až do 4. století př. n. l. a má se za to, že město bylo založeno Kartaginci pod názvem Tauromenion. Město je tak plné krásných památek, které jsou vzhledem k malé velikosti dostupné pěšky i v rámci jednoho odpoledne.

Řecké divadlo – Teatro Greco

Nejvýznamnější památkou je antické řecké divadlo pod širým nebem z 3. století př. n. l., které zaujme svou zachovalostí a především polohou. Postaveno je typicky řeckým způsobem tak, že využívá přírodních poměrů, takže je umístěno ve strmém svahu, který naskytne výhled na centrum města, třpytivou hladinu Jónského moře a horu Etnu v pozadí. 

Divadlo bylo v 1. století př. n. l. přestavěno Římany na amfiteátr, v němž se konaly gladiátorské zápasy a postupně se zvětšilo až na kapacitu 20 000 diváků. Od 18. století pak procházelo velkou obnovou až do dnešních dní, kdy stále slouží svému původnímu účelu. Konají se zde různá představení, koncerty a kulturní akce.

Za vstup se platí 13,50 EUR, viz detailní informace na oficiálním webu.

Další památky

  • Dumo (Katedrála Taormina) – ve městě narazíte na malou katedrálu ze 13. století neobvyklého vzhledu, která připomíná spíše pevnost, zejména kvůli stavbě z velkých kamenných bloků a cimbuřím po obvodu věže
  • Corso Umberto – hlavní tepna Taormina a dlouhá pěší zóna táhnoucí se starým městem od severu na jih
  • Piazza IX Aprile – hlavní náměstí s černo-bílou dlažbou a kostelem sv. Josefa je centrem taorminského života. Z jedné strany se naskýtá krásný výhled na moře hluboko pod vámi a Etnu v pozadí. Právě z toho náměstí krásně vynikne malebná poloha města vsazeného do strmého úbočí hory Monte Tauro

Pláže a koupání

Taormina sice nenabídne dlouhé písčité pláže, ale potěší milovníky krásných scenérií, menších pláží ohraničených útesy a krásným přírodním prostředím. Přímo v Taormině jsou dvě hlavní pláže, obě oblázkové a s plným zázemím. Můžete si zde půjčit lehátko se slunečníkem a využít služby mnoha skvělých restaurací. 

Typické plážové letovisko Letojanni však leží pouhý 1 km od Taorminy a pohodlně do něj zajedete vlakem či autobusem.

Ubytování

Taormina má pověst drahého letoviska pro smetánku, nicméně se zde můžete ubytovat i v levnějších apartmánech s cenami kolem 1 800 Kč na noc pro dva v hlavní sezoně. Standardní ceny hotelů v letní sezoně se pohybují kolem 2 500 Kč, mimo sezonu pak pod 1 500 Kč.

Nejlepší hotely v Taormině

Podívejte se i na konkrétní hotely a ubytování v Taormině, které pro vás vybíráme:

Doprava

Do Taorminy se nesnáze dostanete z blízké Catanie, ale dostupná je dobře i z Messiny. Podívejte se, jaké společnosti jezdí z Katánie do hlavních směrů:

Vzhledem k náročnému kopcovitému terénu funguje z centra Taorminy, které leží vysoko nad mořem do čtvrti Mazzaro k moři kabinková lanovka. Cena lístku je 6 EUR jednosměrně, resp. 10 EUR zpáteční.

Autobusové nádraží v Taormině najdete na tomto místě, zatímco železniční stanice Taormina-Giradini leží zde. Mezi železniční stanicí a centrem Taorminy jezdí každou půlhodinu městský autobus společnosti Interbus, jedna jízdenka vyjde na 1,90 EUR.

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 20. 02. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.