Koupání a pláže 

Pobřeží Sicílie je protkané krásnými plážemi, kde nicméně v případě návštěvy v červenci nebo srpnu neuvidíte přes davy lidí téměř nic. Obecně víc frekventované pláže leží na severu ostrova, mají krásné skalní panorama, čistou vodu a pozvolný vstup do poměrně klidného moře. Vyhněte se městským plážím v okolí přístavních měst jako Palermo nebo Milazzo, voda tu bývá často znečištěná. Více klidu si užijete na plážích na jihu, až například pojedete z Agrigenta, anebo na Liparských ostrovech, na něž se jezdí spíše za sopkami než za koupáním. Například na plážích na ostrově Stromboli si sice neužijete jemný píseček, ale černé kamínky, zato se vám může stát, že pláž bude téměř celá vaše. 

Treky po sopkách 

Nejznámější a nejoblíbenější sopkou je Etna. Dokonce na ni vůbec nemusíte po svých. Ve městech po okolí se prodávají zájezdy téměř až do kráteru. Pokud volíte méně civilizované možnosti, nevynechte Liparské ostrovy. Konkrétně Stromboli s pravidelnými 15minutovými erupcemi lávy anebo Volcano s napovrch vyvěrající sírou a gejzíry páry nebo horké vody. Tyto sopky jsou aktivní stratovulkány (navrstvené příkré kužele ze střídavé výlevné a explozivní činnosti). Může se vám poštěstit a vy můžete vidět vytékat pramínky lávy (Stromboli 2002) a slyšet mohutné výbuchy (Etna 2009), což je zároveň spojeno s omezením výstupu ke kráterům. Pokud plánujete výlet vyloženě po vulkánech, je vhodné zmapovat aktuální aktivitu a případná uzavření a omezení.  

Památky 

Sicílie se svou výhodnou polohou na obchodní cestě mezi jihem Evropy a severem Afriky a zároveň úrodností půdy díky množství minerálů stala kolébkou mnoha kultur. K původním obyvatelům (Sikanům) přibyli osadníci z Řecka již v 7. století našeho letopočtu. Tito přistěhovalci osídlili většinu Sicílie a nevyhnuli se tak střetům s dalšími kmeny, jako byli Féničané a později také Kartaginci, kteří mimo jiné například založili město Palermo. Po řecko-římských okupacích a postupným vytlačením Punů se k moci dostali Normané, kteří vládli ostrovu prakticky celý středověk, až do doby, kdy byla Sicílie připojena k Itálii v roce 1860. Obrovské množství památek se překvapivě dochovalo, a to ve velmi dobrém stavu a návštěvníci Sicílie se tak mohou opravdu příjemně kulturně vyžít. 

Téměř každé větší město ostrova má historické jádro a například v Palermu vás naprosto nadchne střet normanské, orientální a barokní architektury. Podobně jako na Syrakusách, kde objevíte památky od antiky až po moderní architekturu ze všech významných období. Pro milovníky muzeí, galerií a výstav existuje mnoho míst, kde je příjemné se schovat před rozpáleným sluncem. Jedny z nejzajímavějších jsou například muzeum vulkanologie a muzeum archeologie na Liparských ostrovech. Pokud upřednostňujete něco bizarnějšího a zajímáte se o mumie, nevynechejte kapucínské katakomby s více než 8.000 zemřelými a mimo jiné s nejhezčí mumií na světě – děvčátkem Rosalií. 

A nestačí-li vám pouze kulturní vyžití a potřebujete aspoň trochu přírodní nádhery, procházka Taorminou a Catanií nadchne opravdu každého. Málokde můžete vidět kombinaci velkolepé architektury s kulisami sopky Etny a nekonečného moře. 

Gastronomie

Sicilská kuchyně je stejně bohatá jako sicilská historie. Mísí se v ní všechny kultury, které na ostrově působily. Nejvíc ze všech je znát arabský vliv. Na vaření se používá rýže, šafrán, rozinky, hřebíček, skořice a na západě Sicílie je dodnes běžnou přílohou kuskus. Sicilská kuchyně by ale stejně jako ta italská nemohla existovat bez rajčete, česneku a olivového oleje. Sicílie je známá svou produkcí mandlí a pistácií, citrusových plodů a lovem mořských ryb. 

Tradiční pokrmy: 

  • Pasta con le sarde – Pokud máte rádi ryby, určitě ochutnejte sicilskou klasiku „pasta con le sarde“. Těstoviny se sardinkami a ančovičkami ochucené šafránem, cibulí, rozinkami a fenyklem jsou opravdu výborné. 
  • Sfincione – Sicilská pizza čtvercového tvaru je tlustší než ta italská a přísady jsou v ní zapečeny. Stejně jako její italská kolegyně je i tahle pizza naprosto famózní! 
  • Arancini – Smažené plněné rýžové kuličky se prodávají v několika variantách. Náplň tvoří ragú, bešamelová omáčka, houby, pistácie nebo lilek.  
  • Pesto alla siciliana – Červené pesto se na rozdíl od zeleného italského pesta skládá z rajčat, sýra pecorino, česneku, olivového oleje a mandlí. 

Tradiční sladkosti: 

  • Gelato – I na Sicílii si pochutnáte na výborné italské zmrzlině. Vyberte si z tisíce zmrzlináren po celém ostrově a pokud se nemůžete rozhodnout, kam zajít, jděte tam, kde čeká nejvíc lidí. Velká fronta je v Itálii vždy zárukou kvality. 
  • Cassata – Italský dezert z piškotového těsta s likérem, ricottou, vanilkou, kouskem čokolády, marcipánem, ozdobený kandovaným ovocem je sicilskou klasikou.  
  • Cannoli – Trubičky plněné ricottou, často s kandovaným ovocem nebo čokoládou, jsou absolutní delikatesou. 
  • Granita – Granita je vlastně ochucený drcený led, který má svůj původ v arabském šerbetu. Najdete ho snad ve všech příchutích, na něž si jen vzpomenete. 

Víno 

Na Sicílii se vyrábí vína bílá, červená i růžová. Nejznámější odrůdou je Nero d’Avola. Mezi nejznámější vína patří také Malvasia delle Lipari vyráběná na Liparských ostrovech. 

Potápění a šnorchlování 

Potápěči se na Sicílii sjíždí do Ustiky (Punta Cavazzi, Riserva Naturale Marina) a na Liparské ostrovy (Punta Castagna, Pietra del Bagno). Hlavní sezona začíná od května do října. Podmořský svět tu neukrývá jen pestrobarevné rybky, ale také římské amfory a kotvy ztroskotaných lodí. 

Festivaly 

Mezi nejznámější a nevýznamnější sicilské festivaly patří svátek sv. Agáty, Karneval, Velikonoce, Ciclo di Rappresentazioni Classiche, Taormina Arte.

Nákupy 

Sicílie má oproti zbytku Itálie poměrně příznivé ceny. Zejména v porovnání s Římem a severem Apeninského poloostrova. Pokud si chcete přivézt něco typicky sicilského, je to místní ručně malovaná keramika, zejména na talířích. Ale i tady platí, že jste v kolébce módy a můžete zde nakupovat italské oblečení a kosmetiku. Nejvíce obchodů a široká nabídka je ve velkých městech jako Palermo a Catania, ale především v turisticky velmi oblíbené Taormině. V ulicích Taormini najdete i luxusní butiky prodávající diamanty, drahé šperky a světové značky, jako je Versace, Dior a podobně. 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu