Sicílie

Počasí na Sicílii a kdy sem jet

Počasí na Sicílii

Teploty očekávejte podobné jako zhruba na všech středomořských ostrovech. Velmi horké a suché léto nabízí kolem 30 °C a poměrně mírná vlhká a větrná zima přináší teploty, které zpravidla nepadají pod 10 °C. Celoroční průměrná roční teplota činí příjemných 17 °C, což ze Sicílie dělá místo, kam můžete zavítat opravdu po celý rok. Teplota moře je vhodná na koupání zhruba od května do poloviny října.

Ačkoliv je Sicílie velký a hornatý ostrov, podnebí je podobné ve všech oblastech, samozřejmě s výjimkou nejvyšších partií hor, kde je signifikantně chladněji.

Dovolená Sicílie - nabídka zájezdů

Teploty vzduchu a kdy nejvíce prší

Pročtěte si detailní popis počasí na Sicílii dle měsíců v roce.

Počasí v lednu

Leden je na Sicílii velmi příjemným měsícem k cestování. Průměrné teploty dosahují 15 °C, relativně často sice prší, avšak většinou jen formou přeháněk a ne dlouhotrvajících dešťů. V nejvyšších partiích Etny v lednu běžně leží sníh a dá se lyžovat.

Počasí v únoru

Únorové počasí je velmi podobné lednovému. Na severním pobřeží prší nejvíce z celého roku, ale ani v únoru zde nečekejte několik dní trvající deště, ale spíše kratší přeháňky. Teploty v únoru se pohybují kolem 15 °C.

Počasí v březnu

Březen je na sicilské poměry ještě typicky zimním měsícem s průměrnými teplotami okolo 16 °C. Vrcholí zrání pomerančovníků a vzduch je pomalu cítit jarem, sníh i v nejvyšších partiích Etny pomalu taje. Je nutno očekávat kratší přeháňky, které by však neměly nijak negativně ovlivnit vaše výlety.

Počasí v dubnu

Duben na Sicílii je měsícem kvetoucích luk a zahrad a stoupajících teplot až na hodnoty kolem 20 °C. Přeháněk pomalu ubývá, na jižním pobřeží se už vyskytují sporadicky, zatímco na tom severním prší zhruba každý 3. den.

Počasí v květnu

Květen láká na k cestování a pobytu venku v přírodě. Teploty se drží na příjemných 24 °C, všechno kvete a příroda je svěže zelená po jarních a zimních přeháňkách. Déšť v květnu je už spíš výjimečnou záležitostí a když zaprší, tak na severním pobřeží.

Počasí v červnu

Léto nastupuje naplno už začátkem měsíce. Průměrné červnové teploty se pohybují okolo 28 °C, déšť je výjimečný na celém ostrově.

Počasí v červenci

Červenec je nejteplejším měsícem na Sicílii. Průměrné teploty stoupají na 32 °C a maximální často překročí i hranici 37 °C. Prší naprosto výjimečně a za chladem musíte vyrazit jen do hor, kde se teploty drží na snesitelnějších 28 °C.

Počasí v srpnu

I srpen je velmi teplým měsícem s průměry kolem 32 °C a maximy i přes 37 °C. První půlka měsíce bývá nejsušším obdobím v roce, ke konci srpna už občas drobná přeháňka spadne, ale maximálně na pár minut během týdne.

Počasí v září

Průměrné zářijové teploty na Sicílii se stále pohybují na letních 29 °C a výjimkou nejsou hodnoty přes 32 °C. Prší málo, a tak je i září ideálním měsícem k trávené dovolené u moře. Ceny jsou navíc neporovnatelně nižší než o letních prázdninách.

Počasí v říjnu

Zatímco v ČR už nastupuje podzim, na Sicílii se v říjnu ještě zuby nehty drží léto s průměrnými měsíčními teplotami těsně pod 25 °C. Voda v moři je alespoň v první části října ještě příjemně prohřátá a ani sporadické přeháňky vám dovolenou nepokazí.

Počasí v listopadu

Teprve v listopadu se začíná o slovo hlásit podzim, zejména večery umí být větrné a chladné, přes den ale teploty stoupají k 19 °C. Přeháňky jsou časté na severu a východě ostrova, avšak většinou jen krátké, které vás nijak zvlášť neovlivní.

Počasí v prosinci

Prosinec na Sicílii je měsícem, kdy panuje typicky česky "aprílové" počasí. Časté krátké přeháňky střídá slunečná obloha a teploty se pohybují okolo 15 °C.

Teplota moře na Sicílii

Moře je na koupání od června do října, kdy je teplota vody nejvyšší, a to mezi 20 a 25 °C. Obecně se dá říct, že teplota vody je velmi podobná po celém obvodu ostrova. 

Na Sicílii se bez obav vykoupete mezi červnem a říjnem, kdy běžně teplota moře přesahuje 20 °C.

  • Červen – 24 °C
  • Červenec – 26 °C
  • Srpen – 27 °C
  • Září – 26 °C
  • Říjen – 25 °C

Během zimy moře vychladne zhruba na hodnoty mezi 15 a 18 °C.

Podívejte se na tipy na nejkrásnější pláže na Sicílii v kapitole Aktivity i Co vidět na Sicílii.

Tabulka teplot během roku

Sicílie - Teploty jsou podobné pro celý ostrov

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
16 °C
únor
přeháňky
16 °C
březen
polojasno
17 °C
duben
polojasno
20 °C
květen
jasno
24 °C
červen
jasno
28 °C
červenec
jasno
31 °C
srpen
jasno
32 °C
září
polojasno
29 °C
říjen
přeháňky
24 °C
listopad
přeháňky
20 °C
prosinec
přeháňky
16 °C

Sicílie - teploty vody v moři -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
15 °C
únor
prázdné
15 °C
březen
prázdné
15 °C
duben
prázdné
16 °C
květen
prázdné
19 °C
červen
prázdné
23 °C
červenec
prázdné
26 °C
srpen
prázdné
27 °C
září
prázdné
26 °C
říjen
prázdné
23 °C
listopad
prázdné
20 °C
prosinec
prázdné
17 °C

Kdy jet na Sicílii

Letní prázdniny (červenec–srpen) 

Největší nápor turistů zažívá ostrov během letních prázdnin, kdy se do přímořských letovisek stahují davy, aby si užily horkých dnů. Během srpna jsou pláže obsypané stovkami Italů, kteří sem vyráží na většinou až měsíční dovolenou. Průměrná denní teplota činí 29 °C, ale často teplota vzduchu přesáhne i tropickou třicítku. 

Vedlejší sezona (duben–červen/září–říjen) 

Pokud se chcete vyhnout největším davům, doporučujeme na Sicílii vyrazit od dubna do června nebo od září do října. Počasí je příjemné a ceny ubytování rozumné. Jaro je ideální období pro pěší turistiku. Červen a září jsou nejlepšími měsíci pro potápění. Pozor, pokud na Sicílii plánujete odjet během Velikonoc. Velké velikonoční slavnosti lákají davy turistů a ubytovací zařízení jsou hodně dopředu vyprodaná. Od dubna se teplota začíná pomalu ale jistě přibližovat k 20 °C. Od května do října se pak průměrná teplota drží už vždy nad 20 °C.  

Mimo sezonu (listopad–březen) 

Mimo sezonu se pokuste vyhnout přímořským letoviskům, která jsou většinou téměř bez výjimky zavřená. Výhodou je, že budete mít šanci poznat místní kulturu bez davů lidí. Od konce října se teplota dostává pod 20 °C. Nejchladnějším měsícem je únor.

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 04. 06. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.