Kapverdy
Kapverdské ostrovy

Jídlo na Kapverdách

Kapverdská kuchyně

Odpovědět na otázku, co ochutnat na Kapverdách, není úplně jednoduché. I když místní kuchyně je směsicí kreolské a portugalské kuchyně, většina restaurací vaří evropská jídla. Kapverdy jsou rybářským státem, proto často v menu najdeme ryby a mořské plody. Každý den můžete ochutnat zdejší nejvyhlášenější rybu – tuňáka. 

Zobrazit nejlevnější zájezdy na Kapverdy v našem srovnávači

Národním jídlem je na Kapverdách cachupa. Jedná se o obdobu našeho guláše, ale v tomto případě je jídlo složeno z fazolí, zeleniny a masa, často zahuštěného dýní a bramborami. Další národní pochoutkou je grilovaný kozí sýr, který lze sehnat v restauracích poměrně levně.

Typické pití pro Kapverdy se nazývá grogue. Jedná se o alkoholický nápoj, který se vyrábí z cukrové třtiny. Grogue obsahuje vysoký podíl alkoholu (až 54 %) a chutná jako velmi silný rum. Místní pivo se jmenuje Strela, stojí asi 1,35 EUR a chutná jako silnější český světlý ležák. Chuťově vůbec není špatné. 

Voda z kohoutku obecně pitná je, ale citlivějším Evropanům se doporučuje pít vodu balenou.

Jak se stravovat jako místní

Ryby, ryby a zase ryby. Místní se stravují převážně čerstvými rybami, které nakoupí spolu s ovocem na trzích, případně přímo od rybářů, již připlouvají do malých přístavů a rovnou na mole váží a prodávají své nalovené kousky.  Kapverďané nenakupují do zásoby, vždycky mají všechno čerstvé. 

Na ulicích lze potkat ženy, které s sebou mají krabice plné čerstvých dobrot. Většinou jsou to smažené taštičky plněné rybí směsí nebo bramborová kaše smíchaná s rybou. Je to moc dobré a kus stojí cca 10 escudos, což je v přepočtu asi 10 centů. Nejčastěji se jako hlavní jídlo jí tuňák se směsí zeleniny, rýže a cachupa, která se dá v levnější verzi připravit i pouze z fazolí. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou obecně vyšší než v České republice. Průměrné hlavní jídlo se pohybuje kolem 15 EUR. Porce tuňáka potom vyjde na cca 12 EUR.

Nejlevnější jídlem je grilovaný kozí sýr za 4 EUR. Co se týká pití, místní pivo Strela se podává často v třetinkových lahvích v ceně 1,35 EUR, velké pivo stojí mezi 2,5 - 4 EUR. Pozor na sílu piva, ačkoli chutná jako svěží světlý ležák, obsahuje 5,4 % alkoholu.

Chystáš se na Kapverdy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 27. 12. 2023