Kapverdské escudo

Měnou na ostrovech je kapverdské escudo (CVE), které se dělí na 100 centavo. Nominální hodnoty mincí jsou 1, 5, 10, 20, 50 a 100 escudos. Kurz je pevně navázán na euro v poměru: 1 € = 110 escudos.

Směnárny a platba kartou

Kapverdské escudo není běžně směnitelné v České republice. Směnáren i bank je na Kapverdských ostrovech pomálu a bývají odpoledne zavřené, proto je lepší si vyměnit pokaždé větší částku.  Bankomaty si účtují manipulační poplatek. Vyměnit peníze lze i na recepcích v hotelu. 

Díky pevnému kurzu, který se dodržuje všude, lze a je dokonce i často vyžadováno platit eurem. 

Kolik co stojí

Ceny na Kapverdách jsou trochu vyšší než v České republice, protože většina produktů se dováží. Co nás obzvlášť nepotěší, je cena místního piva.

Příklady cen:

  • Malé jídlo (kozí sýr) v restauraci – 5 € 
  • Půjčení nejlevnějšího auta na den – 60 €
  • Malé pivo Strela 0,33 l – 1,8 € 
  • Lístek na místní dopravu – 0,4 €
  • Benzin – 1,3 €
  • Cigarety – 4 €

Spropitné a smlouvání

Na Kapverdách se dá smlouvat pouze u prodavačů suvenýrů na pláži nebo v malých krámcích. Záleží, kolik zboží chcete nakoupit, a podle toho se může velmi výhodně upravit konečná cena.

Na ostrovech je naprosto běžné spropitné, které je považováno za samozřejmou součást poskytovaných služeb (odnesení zavazadel nebo úklid hotelového pokoje). Výše spropitného se pohybuje na úrovni 10 % z účtu.

Jak ušetřit

I když to mnoho cestovatelů nepotěší, tak nejlepším způsobem, jak ušetřit, je vyrazit na Kapverdy s cestovní kanceláří. Cena letenky z Prahy bývá většinou vyšší než celý zájezd, navíc pokud bychom chtěli cestovat po více ostrovech, náklady narůstají až příliš rychle. Také z letišť často jezdí pouze taxi. 

Stejná situace je i u ubytování a stravování – jediná možnost, jak ušetřit, je zamluvit si ubytování s vlastní stravou – restaurace jsou až příliš drahé, ale i tak budete pravděpodobně na stejné ceně, jakou nabízí cestovní kanceláře.

Na prozkoumání ostrova si lze půjčit auto nebo čtyřkolu (případně kolo) pouze na jeden den, většina zajímavostí je v dosahu několika kilometrů.

Denní rozpočet

Pokud budeme počítat, že nejlevnější možnost, jak prozkoumat Kapverdy, je jet s cestovní kanceláří, můžeme se dostat na částku cca 14–17.000 Kč za týdenní pobyt all inclusive.  Ostatně jiné stravování české cestovní kanceláře ani nenabízí. Při připočítání pronájmu auta za 60 € na den máme celkové náklady 16–19.000 Kč, což odpovídá cca 2.000 Kč na osobu za den, samozřejmě včetně letenek. Tato cena odpovídá vyššímu standardu ve 4* nebo 5* hotelovém resortu.

Pokud bychom počítali nejlevnější variantu, kdybychom jeli na vlastní pěst, tak bychom mohli pořídit ubytování za 1.200 Kč na noc se snídaní. Stánky s levnějším jídlem na Kapverdách příliš nenajdete, proto počítejte, že každé jídlo v restauraci přijde alespoň na 10 €. Nejnižší náklady na den na osobu činí tedy 1.300 Kč, k tomu ovšem musíme připočíst ještě náklady na pronájem auta a letenky.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu