Průvodce státem
Kapverdské ostrovy
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Kapverdách

Historie v kostce

Kapverdy byly neobydlené až do osídlení Portugalci v 15. století. Nejprve sloužily jako zastávka při objevitelských výpravách, později také jako místo pro pěstování cukrové třtiny. Během 16.–18. století se staly zejména překladištěm otroků směřujících z Afriky do Severní Ameriky.  Portugalská revoluce v roce 1974 vedla k oslabení stávajícího režimu a mohlo tak dojít k vyhlášení nezávislosti jednotlivých kolonií. Kapverdy se staly samostatnou republikou v roce 1975. Dnes je hlavním ekonomickým odvětvím kromě zemědělství právě cestovní ruch.  

Lidé

Vzhledem k tomu, že na Kapverdských ostrovech žili dlouhou dobu jen Portugalci, je tím dodnes dáno složení obyvatelstva. Žijí zde potomci afrických otroků a kolonizátorů ať už z Portugalska, Itálie nebo Nizozemí. Poslední dobou na ostrovech přibývá uprchlíků z rovníkové Afriky, zejména ze Senegalu. Ti se snadno dají rozlišit od původních obyvatel mnohem tmavší barvou kůže. Celkem na ostrovech žije jen 400.000 obyvatel.  

Národním heslem je „no stress“ a v tomto duchu se také nese život místních lidí.

Svátky

Kapverdské ostrovy jsou křesťanskou zemí, proto hlavní svátky jako Velikonoce, Vánoce nebo Nový rok jsou stejné jako v Evropě. Žádné další větší události, které by významně ovlivňovaly chod země, zde nenajdete.

Kultura 

Kultura na Kapverdách je směsí evropských a afrických předků. Na ostrově Sao Vicente se každoročně koná pompézní karneval (na popeleční středu) a je velmi podobný tomu v Riu de Janeiru. Dalšími zajímavými událostmi jsou srpnový hudební festival Baia das Gatas a mezinárodní divadelní festival pořádaný v září.

Co se týče umění, obyvatelé často vyrábějí sošky a šperky z kokosů. Ty se stávají pak jedním z nejoblíbenějších suvenýrů. Hudba je směsicí kreolštiny a portugalštiny doprovázená folklorními nástroji.

Loďky

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština, i když většina obyvatel mluví kreolštinou. Současní představitelé země se snaží, aby právě ona byla úředním jazykem. Obyčejní lidé se na turistických ostrovech většinou domluví i anglicky, i když znalost portugalštiny je potěší mnohem více.

Turismus 

Turistický ruch na Kapverdách je teprve v rozmachu. Kvůli jejich vzdálenosti od Evropy nejsou tak populární jako jiné exotické destinace. Díky malé rozloze a částečně i kvůli ochraně přírody jsou omezeny ubytovací kapacity a v podstatě zde najdeme jen několik málo hotelových rezortů na pobřeží. Ty jsou často vlastněny evropskými společnostmi, proto úroveň poskytovaných sužeb zůstává na vysoké úrovni.

Kvůli stálému větrnému podnebí se na Kapverdy jezdí hlavně kvůli vodním sportům na vlnách atlantického oceánu. Ti, kdo nesurfují, si mohou užívat (často úplně osamoceně) slunečného počasí na nekonečných plážích z jemného písku táhnoucích se i několik kilometrů podél pobřeží. Určitě zde nečekejte žádné úžasné památky.

Nejlepším suvenýrem je plechovka vynikajícího místního tuňáka, šperk z kokosu nebo suvenýr spojený s národním zvířetem – želvou mořskou.

Geografie

Kapverdy se skládají z 10 velkých a 5 menších ostrovů. Všechny vznikly sopečnou činností, což dodnes určuje jejich charakter. Ostrovy jsou suché a bez větší vegetace. Nejčastější povrch tvoří poušť nebo tmavé lávové kameny, na ostrovech téměř nenajdete řeku, les nebo jezero. 

Časový posun oproti České republice je -2 hodiny v zimě a -3 hodiny v létě. Ostrovy jsou poměrně malé, ne delší než 40 km, a často mají pouze jednu hlavní silnici spojující sever s jihem nebo východ se západem. Většina ostrovů má své vlastní letiště a jsou mezi sebou propojeny trajekty. 

Nejnavštěvovanější ostrovy jsou Sal a Boa Vista, kde se nachází nejkrásnější pláže a najdeme zde také nejvíce ubytovacích kapacit. Na tyto ostrovy se nejčastěji létá v rámci organizovaných zájezdů, proto zde potkáte i nejvíce turistů zkoumajících vyprahlé vnitrozemí ostrova na vypůjčených čtyřkolkách nebo v terénních autech. 

Ostrovy Santiago, Santo Antäo a Sao Vincente nabízí jak památky, tak i zelenou přírodu. Zde leží neúrodnější půda na ostrovech a můžeme tak pozorovat zarostlá úbočí sopek. Návštěva každého z nich však nezabere více jak dva dny.

Skromný ráj pro milovníky oceánu a nekonečných pláží

Kapverdské ostrovy, portugalsky Cabo Verde, neboli ostrovy Zeleného mysu leží západně od Afriky. Jsou pojmenovány podle nejzápadnějšího výběžku černého kontinentu. 

Kapverdy se skládají z 15 ostrovů a dnes se stávají stále vyhledávanější dovolenkářskou destinací. Díky větrnému podnebí jsou ideální hlavně pro milovníky surfingu, kitesurfingu a windsurfingu. Všichni místní obyvatelé se řídí pohodářským heslem „no stress“.

Průvodce pro tebe napsal monca.cz
Víza
30 dní zdarma
Na Kapverdy cestuješ bez víz, ale zaplatíš letištní taxu 28 €.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V létě klasická plážová dovolená, v zimě ideální na vodní sporty.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu