Budapešť

25 míst co vidět v Budapešti

János-hegy

Příroda

János Hegy

Budapešť není jen město památek, ale i přírody a pro Maďarsko velmi netypicky kopcovité krajiny. K nejkrásnějším výletním místům patří Budínské vrchy a zejména část János-hegy s mnoha turistickým stezkami, vyhlídkami, rozhlednou i netradiční výletní železnicí, kterou prakticky celou provozují děti.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Turistika v hustých lesích

Kolem vrchu János-hegy se rozkládají husté listnaté lesy protkané sítí značených turistických tras, na nichž můžete strávit klidně celý den. Míříte-li do Budapešti na delší dobu než jen na víkend a vyjde vám hezké počasí, určitě se do János-hegy vypravte.

Lanovkou na rozhlednu

K nejoblíbenějším cílům na János-hegy patří Elizabetina rozhledna – Erzsébet-kilátó. Historická rozhledna postavená v roce 1911 a pojmenovaná po manželce císaře Františka Josefa I. naskytne výhled jak na vzdálené centrum Budapešti, tak na okolní kopce. Vstup na rozhlednu je zdarma.

Pokud se vám nechce na 528 metrů vysoký vrchol šlapat pěšky, využijte starou sedačkovou lanovku (Zugligeti Libegő) jezdící z vilové oblasti pod kopcem. Jednosměrná jízdenka vyjde na 1 200 HUF, zpáteční pak na 1 600 HUF. Lanovka je v provozu denně od 10:00, konce provozní doby se liší na ročním období, viz detaily na oficiálním webu. K lanovce jezdí od nádraží Nyugati autobus číslo 291.

Unikátní dětská železnice

Kolem celého úpatí János-hegy se jako had vine unikátní úzkorozchodná dětská železnice obsluhovaná výhradně dětmi ve věku 10-14 let samozřejmě s výjimkou obsluhy lokomotivy a zabezpečovacího zařízení, které musí řídit dospělý člověk.

Vláček jezdí po trase 11 km nádhernou přírodou budínských vrchů. Svézt se s ním můžete každý den po celý rok cca od 9:00 do 16:00 (viz jízdní řády) kromě pondělků, kdy vláček nejezdí.

Jednosměrná jízdenka stojí pouhých 800 HUF, chcete-li po cestě vystoupit a pokračovat dalším spojem, zaplatíte 1 400 HUF. Děti jezdí za polovic.

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 14. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.