Zpět na seznam míst co vidět v Budapešti
Rybářská bašta

Rybářská bašta

Rybářskou baštu (Halászbástya) polovina návštěvníků obdivuje a druhá polovina ji nenávidí. Je postavena v kombinaci novorománského a novogotického stylu s celkem 7 věžemi, které jsou spojeny chodníky. Pro mnohé je to pouze přezdobený kýč, který sice vypadá velmi staře, ve skutečnosti byl postaven až na přelomu 19. a 20. století. Na čem se ale shodnou všichni návštěvníci, je naprosto ohromující výhled na budovu Parlamentu a celou Budapešť.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Historie Rybářské bašty

Komplex Rybářské bašty nemá žádný historický význam, minimálně podle názvu ne. Bašta totiž nikdy nesloužila k obraně města, ale pouze k okrasným účelům. Stavbu navrhl architekt Frigyes Schulek, který ve shodné době projektoval i významnou přestavbu sousedního Matyášova chrámu.

Postavena byla v letech 1895-1902 se 7 kamennými věžičkami, které symbolizují 7 kmenových vůdců Maďarů, kteří se roku 895 usadili na území dnešního Maďarska.

Vstupné a otevírací doba

Velká většina Rybářské bašty je přístupná zdarma a bez časového omezení. Prakticky celé cimbuří, jež slouží jako nejlepší vyhlídka na Budapešť, je volně přístupné bez poplatku.

Vstup je zpoplatněn jen na nejvyšší z věží bašty, a to pouze přes den v časech 9:00-17:00 částkou 1 000 HUF, kterou zaplatíte v automatu (kartou i hotovostí).

Platí se také za vstup do malé kaple sv. Michala, a to rovněž částkou 1 000 HUF.

Poloha a doprava

Rybářskou baštu najdete ve středu historického starého Budína na náměstí Szentháromság tér přímo vedle Matyášova chrámu. Od Dunaje se sem dostanete pěšky za chvilku, avšak do prudkého kopce, můžete však využít i služeb MHD:

  • zastávka Szentháromság tér – autobusy 16, 16A, 116
  • Naviguj: 47.5029, 19.0348

Další místa v Budapešti

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu