Budapešť
Budapešť

25 míst co vidět v Budapešti

Matyášův chrám

Chrám

Matyášův chrám

Kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k nejvýznamnějším památkám Budapešti a symbolům celého Maďarska. Mezi místními se kostelu neřekne jinak než Matyášův chrám (Mátyás-templom), byť se tento název objevil až 19. století. Chrám se nachází v oblasti starého Budína nedaleko Budínského hradu.

10 nejlevnějších hotelů v Budapešti

Historie a význam Matyášova chrámu

Úplně původní kostel, zničen mongolskými nájezdy, byl na tomto místě postaven již v roce 1015. Současný gotický chrám zde stojí od poloviny 13. století, byť celé 16. století sloužil jako hlavní mešita během turecké nadvlády.

Chrám byl během své existence mnohokrát upravován a přestavován, takže kromě gotiky na něm můžeme pozorovat i spoustu barokních a zejména neogotických prvků. Ty pocházejí ze zatím nejvýznamnější přestavby roku 1896 z dílny architekta Frigyese Schuleka.

Těžce poškozen byl kostel během Druhé světové války, v 70. letech 20. století byl však rekonstruován do své původní podoby z konce 19. století.

Matyášův chrám byl nejvýznamnějším uherským kostelem po mnoho staletí – sloužil totiž jako hlavní korunovační chrám uherských králů a proběhly zde také poslední 2 korunovace rakousko-uherských císařů jako uherských králů Františka Josefa I. (1867) a Karla I. (1916).

Název „Matyášův chrám“

Ačkoliv církevní název „kostel Nanebevzetí Panny Marie“, oficiálně je po přestavbě v 19. století zvaný jako Matyášův chrám a nikdo z místních mu jinak neřekne. Název byl zvolen na počest jednoho z nejvýznamnějších uherských králů Matyáše Korvína, který zemi panoval ve druhé polovině 15. století a byl dokonce jednu dobu i českým spolukrálem.

V maďarských dějinách patří Matyáš Korvín k nejuznávanějším historickým osobnostem.

Vstupné a otevírací doba

Vzhledem k významu chrámu je vstup do něj regulován a zpoplatněn. Vystoupat můžete i na 78 metrů vysokou věž, malá vyhlídka s úžasnými výhledy na celou Budapešť se nachází zhruba ve výšce 58 metrů.

Pro turisty je otevřeno od úterý do soboty v časech 9:00–17:00, v neděli a pondělí se zde koná množství liturgických akcí a vstup do turisty bývá regulován více. Konkrétní otevírací dobu zjistíte na oficiálním webu matyas-templom.hu.

Vstupenky můžete zakoupit online i na místě, a to pro návštěvu kostela, výstup na věž nebo kombinovanou vstupenku pro kostel i věž:

  Dospělý Student, senior
Pouze kostel 2 900 HUF 2 300 HUF
Pouze věž 3 400 HUF 2 900 HUF

Pozor, vstupenky na věž je takřka nezbytné rezervovat online kvůli omezené kapacitě vyhlídky.

Poloha a doprava

Matyášův chrám najdete ve středu historického starého Budína na náměstí Szentháromság tér přímo vedle Rybářské bašty. Od Dunaje se sem dostanete pěšky za chvilku, avšak do prudkého kopce, můžete však využít i služeb MHD:

  • Zastávka Szentháromság tér – autobusy 16, 16A, 116

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 05. 04. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.