Budapešť
Budapešť

25 míst co vidět v Budapešti

Lázně Széchenyi

Lázně Szechenyi

Tyto lázně jsou bezesporu nejslavnější v celé Budapešti a zároveň největší léčebné v celé Evropě. Původně na jejich místě stály takzvané artézské lázně z roku 1891, ty však byly v letech 1909–1913 přestavěny do současné novobarokní podoby. Stavba je řešena zrcadlově, má tedy dvě naprosto totožné části, což odkazuje na rozdělení lázní na mužskou a ženskou část, jak tomu bylo v minulosti.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Obrovský komplex i čarokrásné budovy

Komplex je rozdělen na vnitřní a vnější části, přičemž do termálních bazénů proudí dva prameny o teplotách 74 a 77 °C, které vyvěrají z hloubky 1 256 metrů. Najdete 15 menších vnitřních bazénků s různými teplotami vody, sauny, parní komory, velký plavecký bazén a dva velké vnější termální bazény. Teplota vody v bazénech se pohybuje mezi 28 a 38 °C.

Koupání v kulisách zdobených novogotických budov má své neopakovatelné kouzlo. Kromě klasických bazénů si můžete užít různé masážní chrliče a lavice či odpočinkové zóny.

Léčivá voda nejen pohybového ústrojí

Zdejší léčebná voda pomáhá především pacientům s kloubními a pohybovými problémy. Hodí se na také na léčbu revmatismu, artritidy, neuritidy, poúrazovou léčbu, ale užívá si jako pitná kúra pro léčbu dýchacího a zažívacího ústrojí. Zkrátka po dni koupání v místních bazénech se vaše tělo bude cítit jako znovuzrozené.

Termální voda v Széchenyiho lázních obsahuje síru, vápník, fluoridy, kyselinu boritou a hydrogenuhličitan hořečnatý.

Zajímavostí je, že voda z bazénů se odvádí do sousední zoologické zahrady pro výběh hrochů. Voda v jejich v domovině má totiž velmi podobné složení jako zdejší termální pramen.

Vstupné a praktické informace

Termální lázně Széchenyi jsou otevřené každý den:

  • venkovní bazény: 7:00–19:00
  • vnitřní prostory: 9:00–19:00

Vstupenky se prodávají pouze celodenní (na konkrétní kalendářní den, nikoliv na 24 hodin) a základní cena obsahuje vstup do všech vnitřních i venkovních bazénů, saun a párových komor. Stejně tak obsahuje i skříňku na uložení osobních věcí. Cena je stejná pro všechny věkové kategorie:

  • 7 100 HUF – pondělí až čtvrtek
  • 8 200 HUF – pátek, víkendy a státní svátky
  • 18 000 HUF – vstup + župan, plavky, plavací čepička)
  • Kompletní ceník

Za příplatek si pak lze dokoupit osobní masáže, zábaly, koupele, manikúru, pedikúru nebo třeba pivní lázně. Vstupenky se dají koupit na pokladně, ale i online na webu lázní.

S sebou si vezměte plavky a ručník, do venkovního plaveckého bazénu (nikoliv do dvou termálních) je povinná také koupací čepice, kterou případně lze zakoupit na místě.

Poloha a doprava

Széchenyiho lázně se nachází v nádherném klidném prostředí parku Városliget na východním okraji širšího centra.

Pohodlně sem dojedete historickou linkou metra M1, kterou dojedete až na stanici Széchenyi fürdő. Zastavuje zde i trolejbus linky 72M.

Ubytování

Chystáte se do Budapešti především kvůli lázním? Pak je určitě záhodno bydlet v hotelu co nejblíže lázním. Hledejte především hotely na blízkém Náměstí hrdinů, kde jich najdete hned několik:

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 27. 10. 2022
Navrhni úpravu

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Natálie Zralíková
před 4 dny

Jde lze u lázni zaparkovat? 

Avatar uživatele Wallec
Wallec
před 11 měs

Po - Čt 7100 HUF, 7:00 - 19:00

Pá - Ne 8200 HUF, 9:00 - 20:00

Avatar uživatele
Josef
před rokem

Mám dotaz: mohu si ke vstupnému i propůjčit župan ?

Avatar uživatele
David Eiselt
před rokem

Ahoj, ano. Je to Basic balíček, kde máš vstupné, župan, ručník, koupací čepici. Stojí 18 000 HUF