Průvodce státem
Nauru
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Nauru

Aktuální kurz 1 $ = 15.94 Kč

Australský dolar

Nauru používá jako svůj národní měnu australský dolar (AUD). Nominální hodnoty mincí činí 5, 10, 20 a 50 centů a dále 1 a 2 dolary. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V roce 1988 se stala Austrálie první zemí na světě, která zavedla polymerové bankovky. 

Australské dolary

Směnárny a platba kartou 

Běžná je platba v hotovosti, kreditní karty jsou přijímány zřídka. Bank of Nauru peníze nevyměňuje, je zde asi pět bankomatů. Nalezli jsme jednu směnárnu Western Union v zapadlé uličce (nebrali USD, jen eura). 

Kolik co stojí 

Příklad cen: 

 • Snídaně v hotelu – 10 AUD
 • Večeře v hotelu – 15–20 AUD
 • Jídlo ve vývařovně – 5–10 AUD
 • Ubytování – 80–200 AUD za pokoj
 • Nanuk – 1,50 AUD
 • Lahev bílého australského vína od 12 AUD
 • Lahev červeného australského vína od 18 AUD
 • Konzerva tuňáka od 1 AUD
 • Sušenky – od 1 AUD
 • Pivo – od 3 AUD
 • Voda 1,5 litru – 2,5 AUD
 • Coca-cola 0,5 litru – 1,5 AUD
 • Kafe – 2,5–5 AUD
 • Brambůrky – od 2 AUD
 • Toast s kuřecím masem – 5 AUD

Většina potravin se dováží z Austrálie a dorazí lodí nebo vzduchem, obvykle jednou za několik týdnů. Najdete tu západní a asijské (především čínské) jídlo (jedna vývařovna přímo před Hotelem Menen – velké porce). Vzhledem k tropickému podnebí nemusí být pokrmy tak těžké a vydatné jako původní verze, pokrmy jsou často poměrně jednoduché. Velmi populární jsou mořské plody, dále vařené a uzené šunky. 

Jediný obchodní dům a největší obchod na Nauru je Capelle&Partner na severu ostrova. Najdete zde kromě potravin i suvenýry, prodejnu alkoholu, kavárnu, rychlé občerstvení a prodejnu s rybářskými potřebami.

Spropitné a smlouvání 

Bohužel zde nemůžeme sloužit, ceny byly i tak dost vysoké a nikdo se netvářil, že by spropitné očekával. Vzhledem k velikosti ostrova a malému množství možnosti něco koupit (kamenné obchody s pevnými cenami) jsme smlouvat nezkoušeli.

Jak ušetřit 

Nejvíce svému rozpočtu ulevíte tehdy, kdy dáte přednost před restauracemi rychlému občerstvení nebo nákupu v supermarketu či v malých obchůdcích.

Denní rozpočet 

Vzhledem k velikosti ostrova, třem ubytovacím zařízením, jednomu supermarketu, pár obchůdkům a restauracím není možné rozdělit denní rozpočet na tři úrovně.

Levnější variantou je ubytování v Od'n Aiwo Hotelu, stravování nákupem potravin v supermarketu, doprava zdarma. Zde se dostaneme na 80 AUD na osobu/den.

Dražší variantou je ubytování v Hotel Menen, stravování v restauraci, večer lahvinka vína, doprava zdarma. Zde se můžeme dostat na 250 AUD na osobu/den.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Země fosfátů a uprchlíků postrádající hlavní město

Nauru je stát ležící na stejnojmenném ostrově. Jedná se o nejmenší ostrovní stát a zároveň republiku ležící v jižním Tichém oceánu v ostrovní skupině Mikronésie. Co se týče mikrostátů, zastupuje třetí pozici, a to za Vatikánem a Monakem. Nauru je také členem britského Commonwealthu.

Nauru se stalo známé těžbou fosfátů, která po jistou dobu zajistila jeden z největších důchodů na hlavu obyvatelstva na světě. V důsledku nekontrolované těžby a pochybné finanční politiky je dnes většina ostrova neobyvatelná a stát stojí před finančním bankrotem a ztrátou nezávislosti.

Zajímavostí ostrova je skutečnost, že se zde nenachází žádné oficiální hlavní město. Považuje se za něj Yaren, kde sídlí vládní budovy.

Ostrov je dnes závislý z velké míry na pomoci ze zahraničí. Finanční podpory a další technické a odborné asistence se mu dostává nejen z Tchaj-wanu, ale i ze strany Austrálie anebo UNESCO.

Nauru obdrželo značnou částku od Austrálie za to, že na svém území zřídilo zajatecké tábory (Nauru Detention Centre), kde Austrálie internovala různé uprchlíky, jimž byl odmítnut vstup do Austrálie.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
Nutné vízum
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na naurugov.nr
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Vyhni se přelomu roku kvůli tropickým cyklonám a bouřkám.
Více o počasí
Letenky od
55 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nikdy neobjeví.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu