Nauru
Nauru

Doprava v Nauru

Jak na Nauru

Na ostrov létá národní dopravce Nauru Airlines z měst Brisbane, Nadi,  Honiara, Tarawa, Pohnpei a MajuroIntl. Lety jsou spíše nepravidelné, jednou až třikrát týdně. Letiště se nachází v okrese Yaren na jihozápadě ostrova. Cena jednosměrné letenky Brisbane – Nauru vyjde okolo 700 AUD a let trvá 4:30 hod. (zpět necelých 6 hod.), mezipřistání se koná v městě Honiara (Šalamounovy ostrovy).

Nauru Airlines občas v důsledku nedostatku peněz na letecký benzín či potřebné opravy a údržbu musí pozastavit svou činnost. 

Ani jeden z obou přístavů v Aiwo a Anibare nemůže pojmout osobní dopravu nebo jachty (voda je mělká). Používají se pro vývoz fosfátů nebo je využívají místní rybáři. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Na ostrově není vůbec žádná veřejná doprava. Pěší chůze v tropech není příliš příjemná. Poměrně běžné je stopování. Někdy je možné pronajmout auto nebo jízdní kolo od společnosti Capelle&Partners. Další možností je hotelový minibus (hotel Menen). Je zde autobus, který každou půlhodinu/hodinu objíždí ostrov kolem dokola. Není určen pro turisty, ale pro uprchlíky je zdarma a u řidiče je zabudovaná kamera, nesmí se zde pít alkohol.

Nauru je malým ostrovem, jehož silniční pobřežní okruh dosahuje 19 km asfaltového povrchu. Ve vnitrozemí jsou cesty prašné. Letištní přistávací dráha protíná silnici a je zde také jediný semafor na ostrově. Na ostrově se jezdí vlevo. 

Půjčení auta 

Klasickou autopůjčovnu zde nenajdete. Někdy je možné pronajmout auto nebo jízdní kolo od společnosti Capelle&Partners. Další možností je hotelový minibus (pokud je k dispozici). Cizinci potřebují mezinárodní řidičský průkaz.

Veřejná doprava 

Na ostrově není železnice ani žádná veřejná doprava. Je zde autobus, který každou půlhodinu/hodinu objíždí ostrov kolem dokola. Není určen pro turisty, ale pro uprchlíky, je zdarma a u řidiče je zabudovaná kamera. Nikdo nás ale nekontroloval a několikrát jsme ho využili. Někde jsou autobusové zastávky s jízdními řády, někde vůbec nic. Řidič zastaví na znamení a tam, kde potřebujete.

Chystáš se do Nauru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.