Průvodce státem
Nauru
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Nauru

Jak na Nauru

Na ostrov létá národní dopravce Nauru Airlines z měst Brisbane, Nadi,  Honiara, Tarawa, Pohnpei a MajuroIntl. Lety jsou spíše nepravidelné, jednou až třikrát týdně. Letiště se nachází v okrese Yaren na jihozápadě ostrova. Cena jednosměrné letenky Brisbane – Nauru vyjde okolo 700 AUD a let trvá 4:30 hod. (zpět necelých 6 hod.), mezipřistání se koná v městě Honiara (Šalamounovy ostrovy).

Nauru Airlines občas v důsledku nedostatku peněz na letecký benzín či potřebné opravy a údržbu musí pozastavit svou činnost. 

Ani jeden z obou přístavů v Aiwo a Anibare nemůže pojmout osobní dopravu nebo jachty (voda je mělká). Používají se pro vývoz fosfátů nebo je využívají místní rybáři. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Na ostrově není vůbec žádná veřejná doprava. Pěší chůze v tropech není příliš příjemná. Poměrně běžné je stopování. Někdy je možné pronajmout auto nebo jízdní kolo od společnosti Capelle&Partners. Další možností je hotelový minibus (hotel Menen). Je zde autobus, který každou půlhodinu/hodinu objíždí ostrov kolem dokola. Není určen pro turisty, ale pro uprchlíky je zdarma a u řidiče je zabudovaná kamera, nesmí se zde pít alkohol.

Nauru je malým ostrovem, jehož silniční pobřežní okruh dosahuje 19 km asfaltového povrchu. Ve vnitrozemí jsou cesty prašné. Letištní přistávací dráha protíná silnici a je zde také jediný semafor na ostrově. Na ostrově se jezdí vlevo. 

Půjčení auta 

Klasickou autopůjčovnu zde nenajdete. Někdy je možné pronajmout auto nebo jízdní kolo od společnosti Capelle&Partners. Další možností je hotelový minibus (pokud je k dispozici). Cizinci potřebují mezinárodní řidičský průkaz.

Silnice na Nauru

Veřejná doprava 

Na ostrově není železnice ani žádná veřejná doprava. Je zde autobus, který každou půlhodinu/hodinu objíždí ostrov kolem dokola. Není určen pro turisty, ale pro uprchlíky, je zdarma a u řidiče je zabudovaná kamera. Nikdo nás ale nekontroloval a několikrát jsme ho využili. Někde jsou autobusové zastávky s jízdními řády, někde vůbec nic. Řidič zastaví na znamení a tam, kde potřebujete.

Autobusová zastávka na Nauru

Země fosfátů a uprchlíků postrádající hlavní město

Nauru je stát ležící na stejnojmenném ostrově. Jedná se o nejmenší ostrovní stát a zároveň republiku ležící v jižním Tichém oceánu v ostrovní skupině Mikronésie. Co se týče mikrostátů, zastupuje třetí pozici, a to za Vatikánem a Monakem. Nauru je také členem britského Commonwealthu.

Nauru se stalo známé těžbou fosfátů, která po jistou dobu zajistila jeden z největších důchodů na hlavu obyvatelstva na světě. V důsledku nekontrolované těžby a pochybné finanční politiky je dnes většina ostrova neobyvatelná a stát stojí před finančním bankrotem a ztrátou nezávislosti.

Zajímavostí ostrova je skutečnost, že se zde nenachází žádné oficiální hlavní město. Považuje se za něj Yaren, kde sídlí vládní budovy.

Ostrov je dnes závislý z velké míry na pomoci ze zahraničí. Finanční podpory a další technické a odborné asistence se mu dostává nejen z Tchaj-wanu, ale i ze strany Austrálie anebo UNESCO.

Nauru obdrželo značnou částku od Austrálie za to, že na svém území zřídilo zajatecké tábory (Nauru Detention Centre), kde Austrálie internovala různé uprchlíky, jimž byl odmítnut vstup do Austrálie.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
Nutné vízum
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na naurugov.nr
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Vyhni se přelomu roku kvůli tropickým cyklonám a bouřkám.
Více o počasí
Letenky od
55 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nikdy neobjeví.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu